Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '18

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
186
 

Ekonomik Sorunlar ve Türkiye

Ekonomik Sorunlar ve Türkiye
 

   Ekonomi oldukça geniş bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Her alanın mutlak etkisi kendini yakın ve uzun zaman aralıklarında göstermektedir. Bu durum ülkeler açısından başlıca bir etmen halini almıştır, her ülkede farklı uygulanan politikalar, yapısal problemler bu etkiler ile karşılaşmaktadır. Öncelikle ülkemiz adına konuşacak olursak, her alandan etkinin var olduğu gözden kaçmamalıdır. Örneğin geçmişi olmayan ülkelere bakıldığı zaman siyasi ataklardan pek etkilenmediği görülür. Lakin ülkemiz hem coğrafi yapısı hem siyasi yapısı hemde geçmiş yapısı itibari ile ekonomi alanında oldukça etkilenebilen bir ülke halindedir. Bu kimi zaman dışsal etkilerden kaynaklıyor olsa da kimi zaman da içsel etkilerden de kaynaklanmaktır. Alınan önlemler ve verilen mücadeleler bu etkileri azaltma yolunda her nakadar yardımcı olmaya çalışsa da bunu kalıcı hale getirmek oldukça önemli bir iştir. Bugünü düşenerek yarını düşünmeyenlerden olmak öncelikle bizim gibi bir ülkeye yakışmaz, o yüzden kalıcı çözümlere ulaşmada öncelikli gelmeliyiz. Bunu yaparken sadece belli  etkilere odaklanmadan ziyade sorunlara kökten bir çözüm ile yaklaşmalıyız ki yaptığımız eylemler güçlü bir sonuç doğurabilsin.

   Ekonomiyi bir bütün olarak düşünmek başlı başına bir yetenek gerektirir. Eyleme dökerken ise bunu kavramak ise ayrı bir yetenekten geçmektedir. Ülkeler sorunlara çözüm ararken uzun vadeli olarak, elli senelik süreler gibi konuların üzerinde durmaktadır. Düşünüldüğü vakit 6-7 senelik programlar, projeleler pek etkili olamamaktadır, çünkü hem içerde yaşayanlar olsun hemde dışarıdan ülkemize gelecek olan yatırımcılar olsun istikrar ve güven ister. Bu istikrar ve güveni oluştururken bunu 6-7 seneye sığdıracak olursak işler yanlış ve düzensiz bir hal almaya gidecektir. Birinci dünya savaşından sonra kurulan uluslarası kuruluşlar, birlikler, oluşumlar bize sadece birkaç tüyo verebilmektedir. Görüldüğü üzere bir sorun varsa mutlaka derinden bakılarak çözüm bulmak daha etkili olacaktır, hal böyle olunca ekonominizin oturduğu kayık dalgalı sulardan çok etkilenmeyecek ve su almayacaktır, limana sağ salim ulaşmak için önemli adımlardan biri bu olacaktır. 

   Ülkemize gelince, belirli etmenlerin yanı sıra kıyıda köşede gizlenmiş adeta pusu kurmuş etmenlerde vardır. Bunlar arasında; ithalatımızın çok büyük bir bölümünün enerji sektörünün oluşturması, küresel alanda yapılan ticaretlerde çoğunlukla doların kullanımı, ülkemize gelen yatırımcıların doğrudan yabancı yatırımcıdan ziyade genelde pörtföy yatırımcı olması (hisse senedi, bono, tahvil), sanayide kullanılan hammadde ihtiyacının yurtdışından temin edilmesi gibi sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Pörtföy yatırımcıları ele alırsak, örneğin herhangi bir küçük bir sorunda bile yatırımcı parasını hemen ülkemizden çekebilmektedir, bu hızlı bir şekilde internet üzerinden olabilmektedir. Fakat doğrudan yabancı yatırımlara bakıldığı zaman mesela ülkemize fabrika yada bir şirket kuran yatırımcılar bir sorunda şirketlerini hemen kapatıp gidemezler bu da ülkemizden sermayenin çok çabuk bir şekilde çıkıp mali sorunlara yol açmasına neden olmaz. Döviz kuru gibi etmenler ülkemizde sıkça karşılaşılan sorun olduğu için bu, kurun hızlı değişmelere neden olmaması ve sorunlara yol açmaması adına doğrudan yabancı yatırımcıları ülkemize çekmek oldukça önemli bir etmen olacaktır.

   Dışsal etmenler arasında gösterilebilecek etkiler arasında, petrolün fiyatıın belli başlı üreticiler tarafından belirlenmesi, dünya ticaretinde ağırlıklı olarak doların kullanılması, sınırlarımızda ve yakın coğrafyamızda yaşanan sorunlar, güçlü devletlerin daha güçlenmek için barbarca hareket etmesi, ticaret yaptığımız ülkelerde yaşanan iç sorunlar gösterebilmektedir. Yapacağımız en güzel şeylerden biride yerli üreticiye hem devlet olarak hemde vatandaş olarak gereğinden fazlaca destek vermektir. Her ülke kendi imparatorluğunu ekonomik anlamda oluştururken bizlerde vatandaş olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmek zorundayız. Örneğin  bizler vatandaş olarak Avrupalı ülkelerin refah seviyesine özensekte, oralarda yaşamak istesekte elimizden geleni ülkemizde yapsak emin olabiliriz ki o ülkelerden daha iyi yaşam koşullarına sahip olabiliriz. Bu sadece ekonomik anlamda düşünülmemeli, yolda karşıdan karşıya geçerken yayaya yeşil ışık yanmasını beklediğimiz vakit attığımız adım ülkemizi ileriye taşımak adına da attığımız bir adımda olacaktır.

 

https://www.instagram.com/ekonomistzade/

https://ismailpolatkaradag.wordpress.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 319
Kayıt tarihi
: 16.05.17
 
 

Afyon Kocatepe Üniversitesi, İktisat (ekonomi) bölümü mezunu olan İsmail Polat Karadağ, iktisat eği..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster