Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '18

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
250
 

Ekonominin Anahtarı Döviz Kuru Ne Olmalıdır? Düşüklüğünün Zararları, Yüksekliğinin Faydaları

Ekonominin Anahtarı Döviz Kuru Ne Olmalıdır? Düşüklüğünün Zararları, Yüksekliğinin Faydaları
 

Ekonominin anahtarı olan DÖVİZ KURU; 1980 yılında konvertibl (uluslararası güncel takas), 2001 yılında dalgalı kur sistemlerine geçmesine, 1994 ve 2001 derin krizlerine rağmen ders alınamadığını ispat etmek istercesine 2018 krizi yaşanmaktadır.

Döviz kuru; bir ekonominin uluslararası takas fiyatını (dolayısıyla rekabet gücünü) belirleyen ana faktör (araç) olduğu için, parasının değerli olması (düşük kur) uluslararası rekabet gücü azalmaktadır.  

BU DOĞRULTUDA;

Döviz bazında fiyatı yüksek olan tarım ürünleri üretimi zorlaşıp ithali kolaylaşmaktadır.  

Yine konaklama (tatil) fiyatları yüksek kalacağından uluslararası turistler diğer ülkelere kaymakta hatta yerli tatilcilerde Yunanistan gibi ulaşılması kolay devletlere gitme eğilimi giderek artmaktadır.  

Yerli endüstriyel malların (sanayi ürünlerinin) döviz ($) fiyatı yüksek kalacağından ithal mallara talep artarak yerli sanayinin gerilemesine neden olacaktır.

Bunlara karşın döviz ($) kurunun yeterince yüksek olması; tarım ithalatını (($ bazında) pahalılaştırıp yerli üretimi artırarak, iç konaklama bedelini ($ bazında) ucuzlaştırıp turizmi canlandırarak, endüstriyel ithal malların $ (döviz) bazında fiyatını yükselterek, mal ve hizmetlerin taleplerinin iç üretime kaymasını sağlayacaktır.

ÖZETLE; döviz ($) kurunun yeterince yüksek olmasının oluşturacağı, yerli mal ve hizmetlerin döviz bazında fiyatlarının düşüklüğü iç talebi artırıp dış talebi azaltarak (borçlanarak tükettiği ithalattan ve aşırı tüketimden vaz geçerek) döviz girdisini artırıp çıktısını artırarak dış ödemeler reel dengesini sağlayarak döviz krizlerini önleyecektir.

Yine, yerli tarıma, iç turizme ve yerli sanayi mallarına oluşacak talep artışının doğuracağı istihdam işsizliği azaltarak, adam başına milli geliri artıracak bu doğrultuda; toplam GSMH yı, vergi gelirlerini böylece bütçe gelirlerini artırarak bütçe fazlası vermesini de sağlayacaktır.  

SONUÇ; Düşük döviz ($) kuru ekonominin zararına, cari fazla sağlayacak uygun yüksek döviz kuru da ekonominin yararınadır. Türkiye kendi makroekonomi dengelerini yönetemez se devletler üstü finans lobisi döviz kurunu bastırarak ekonomiyi boğmaya devam eder.     

Almanya’nın ve Çin’in dış ödemeler (cari denge) fazlasının olduğu bilinmesine rağmen döviz kurunu düşürmüyor, çünkü onlar gerçekçi politikalar üretiyorlar.   

Kadri KANPAK                      

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Madem öyle dolar yüksek diye niye ağlıyoruz?

Kerim Korkut 
 21.10.2018 20:45
Cevap :
İşte esas problem bu 'Makro Ekonomik Dengeler' için 'UYGUN KUR' hesaplanıp lanse edilmeyince vatandaş bireysel çıkarı için (makro borçlanmayı artırarak olumsuzluklar üreten) düşük kur talep ediyor. Oysa bireysel çıkarların toplamı toplumsal zarar üretiyorsa bunun izahı gereklidir ancak iktidar muhalefet çekişmesi nedeniyle ortada kaynayıp gidiyor. BİLENLER yaza yaza söyleye söyleye topluma duyurmalıdır.   22.10.2018 9:17
 

Sanayimizin ve tarımın ithalata dayanan girdilerinin yüzdelerini ve ithal edilen malların miktarlarını belirten ve de ayrıca ithal ikamesini sağlayacak yerli sanayinin ne sürede ve hacimde ( TL ) OLACAĞI KONUSUNDA BİR YAZI yazmanız halinde bu kur yüksekliği teoriniz güç ve dayanak kazanacaktır.

yılmaz çetingöz 
 21.10.2018 0:22
Cevap :
Benimkisi lisans eğitimimden sonra meslek yaşamımın yöneticilik dönemi olan 1991 den şimdiye yaşanan süreçteki deneyimlerimle oluşan makro ekonomik bir modeldir. Siz detay ekonometrik mühendislikler öneriyorsunuz, tabii ki yapılmalıdır. Bu konuda bir örnekleme yapıp paylaşabilirim. selamlar   22.10.2018 9:11
 
 
Toplam blog
: 602
Toplam yorum
: 2046
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1137
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster