Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '11

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
461
 

Ekonominin motoru girişimcilik

Ekonominin motoru girişimcilik
 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu aşağıdaki çok güzel açıklamayı yapmış. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Ekonomi derinlemesine düşünülünce gerçekten ekonominin motorunun girişimcilik olduğunu görülecektir. Petrol ve doğalgaz belki ülkelerin zenginliğidir ama bu zenginlik o ülkeyi yönetenler istemediği sürece tabana yayılamaz. Sonuçta sermayenin tabana yayılması, halka ulaşabilmesi için sanayi, ticaret, tarım sektörlerinde hareketliliğin olması, üreten, düşünen, paylaşan bir girişimci sınıfın olması gerekiyor. 

Türkiye; Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya bölgesinde model ülke olabilir. Bu bölgelerde ticari ve sosyal ilişkilere karşılıklı saygı penceresinden bakarak, ortak kültürel ve tarihsel bağları da hatırlayarak ekonomisini geliştirebilir. Ancak Türkiye, birilerinin temsilcisi olmamalı, sömürgeci kafası taşımamalıdır. 4 Trilyon dolarlık milli gelir nereden baksanız büyük güçler ligi demektir. Bir Amerika, Japonya, Avrupa Birliği (Fransa, Almanya başta), Çin demektir. Gerçekten bu ligde oynamak için iletişim ve ulaşım altyapınızı oluşturmanız, uluslararası kanunlara uymanız, insanınızın gerçek demokrasi ile sosyal sermayesini geliştirmeniz gerekir.

"Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu"petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olmanın halkları zengin etmeyeceğini belirterek, halkları zenginleştirmek için daha çok ticaret yapmak, enerji kaynakları dışında, sanayi ve ticarete yönelerek, güçlü bir girişimci sınıf oluşturmak ve bunu ekonominin motoru haline getirmek gerektiğini belirtti.

400 milyonu aşan nüfusa ve 4 trilyon doları aşan milli gelire sahip Avrasya Bölgesi'nde, geliştirilecek işbirliklerinin önemine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, siyasi ve iktisadi ortak bir refah alanı oluşturmanın bu işbirliğinden geçtiğini ifade etti. "

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizce Türkiye böyle bir alt yapıyı kaç yılda ve hangi yönetimlerle kuracak..? Ben bunu çok merak ediyorum.Yazınız için teşekkürler.

Beymihdar 
 03.10.2011 13:57
Cevap :
20-30 yıldan önce olmaz herhalde. Türkiye'de baı şeyler geç de olsa oluyor.  03.10.2011 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2312
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster