Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '09

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
2455
 

Ekran görüntünüzü genişletin, kocaman bir ekranınız olsun..!

Ekran görüntünüzü genişletin, kocaman bir ekranınız olsun..!
 

Bildiğiniz gibi şu an güncel ekran kartları iki çıkışı destekliyor, yani bir ekran kartından iki monitörü beslemek mümkün. Buradan hareketle bu iki çıkışı birleştirip daha geniş bir ekrana sahip olmanız çok kolay. Örnek olarak ekran kartının her iki çıkışını 1024x768 yapıp, bunları da yatay çıkış (horizantal span) olarak ayarladığınızda 2048x768' lik iki kat daha geniş bir ekrana sahip olmuş olursunuz. Ya da herhangi bir nedenle bir görüntüyü birden fazla monitörde görmek isteyebilirsiniz.

Bunun ne denli önemli bir özellik olduğu özellikle 3D çizim, tasarım programlarını kullanan veya aynı anda birden fazla pencerede çalışan kişiler çok iyi bilirler. Görüntüyü birden fazla ekrana yaymak ve ikide bir pencereler arasında geçiş yapmadan bir ekrandan diğerine sadece göz ve kafa hareketi ile geçmek oldukça keyif verici ve bir o kadar da verimi arttıran bir özellik.

Peki bu güzel özelliği sadece çift ekran çıkışına sahip masaüstü PC' ler mi kullanacak. Sadece tek çıkışa sahip dizüztü PC' lerin hiç şansı olmayacak mı? Bunun cevabı kesinlikle EVET, yani bu bilgisayarlar da bu özelliğe sahip olabilir. Bunun için Matrox' un DualHead2Go ürünü kullanarak tek çıkışınızı 2 çıkışa veya TripleHead2Go ürününü kullanarak tek çıkışınızı 3 çıkışa dönüştürmeniz mümkün.

Bunun için yapılması gereken oldukça basit. Bu iki cihazdan birini alıp ekran kartı çıkışını bu cihaza, bu cihazın çıkışlarını da ilgili monitörlere bağlamak ve kontrol ve besleme için de USB bağlantısını yapmak yeterli. Yani bilgisayarınızın kasasını açmak, herhangi bir donanım kurmak vb.. gerekli değil. Ardından Matrox' un sağlamış olduğu yazılımı kurmanız yeterli.

Kurulan yazılım ardından Windows Matrox' u aynı bir ekran kartı olarak görecek. Matrox' un yazılımı sayesinde ekranları istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. İster tüm ekranlara aynı görüntüyü verebilir, isterseniz ekranları görüntülerini yatayda birleştirerek kocaman bir ekran oluşturabilirsiniz. Bu sayede bir ekranda İnternet' te gezinirken diğer ekranda çizim yapabilir, diğer ekranda ise e-postalarınıza bakabilirsiniz.

Matrox' un bu ürün gamında Display Port, Digital(DVI) ve Analog(VGA) çıkışlar için ayrı ayrı cihazlar tanımlı. Kullanmak istediğiniz monitörlerin girişlerine göre seçim yapabilirsiniz.

http://www.matrox.com/graphics/en/products/gxm/dh2go/

http://www.matrox.com/graphics/en/products/gxm/

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3245
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster