Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
152
 

Eksik adam

Her Eksik Adam karşısındakiler için bir sağlama tahtasıdır. Aynı eksikliğin kendisinde olup olmadığının sağlamasını yapması gibi.Tamlığını duyumsaması için bir fırsattır bu...

Kendisini toplumsal genel geçerlerle bir tutarak karşısındakine acır, Eksik Adam. Eksik Adam''ın kendini savunmasıdır acıma rolüne bürünmesi. Sınavdan geçer not alan öğrencilerin iç rahatlığını duyar Eksik Adam, karşısındakine acıma  duygularını iletirken. Bundan ayrıca bir zevk duyar. Böylece kendini olduğu gibi değil de olması gerektiği gibi göstererek puan toplamış olduğunu düşünür.

Eksik Adam, sevgi göstermek yerine çevresinden sevgi bekler. Sevgi beklemek, kendini sevilenle denk görmek anlamı taşır, Eksik Adam için.

Eksik Adam suçu her zaman ''kötü kaderine'' yükler, üzerine almaz, alınmaz. Kendini sorumlu olarak görmez, hatta sorumluluğu hatırlatıldığında hakarete uğramış gibi alınganlık gösterir, avutulmayı bekler.

Kendini diğer insanlardan daha ayrıcalıklı bulur Eksik Adam. Bunun için sevilmesi gerektiğine inanır. Sevilip okşanmak, kendisine değer verildiğini her zaman duymak ister.

Eksikliğini bir yazgı olarak algıladığından , kendini eksik olarak görmez, çünkü eksikliğinin gücünü yine kendisi kılar.

Bu yüzden soru sormak yerine hep cevap vermenin peşine düşer, Eksik Adam. Soru sormanın ''kurtulmak'' olduğunu kavramadan, yaşamını hep yokuşlara sürer. Yokuşları çıkma gücünü kendini haklı göstermesinden alır.

Umursamazlığı baş tacı eder, Eksik Adam. Onun için tek doğru vardır o da kendi doğrularıdır. Bu yüzden hep sanal olarak kalır, gerçek olmaktan hep korkar, çekinir.

Kendisini  bir yabancının yerinde düşleyip suçluluk duygusundan arındığını, böylece de belli oranda bir  haz alır, Eksik Adam. Önündeki malzeme hep başkasına ait malzemedir ve bu malzemelerden yola çıkarak kendisini tanımlar.

Eksik Adam''ın kendisini tanımlaması onun için çok önemlidir. Eksikliğinin giderilmesi için her zaman bu - başkasına ait - malzemelere ihtiyaç duyar. Yaşam kaynağı, aldığı nefes gibidir Eksik Adam için ona ait olmayan bu malzemeleri kullanmak...

İYİ  BAKIN, ÇEVRENİZDE BÖYLE EKSİK ADAMLAR ÇOKTUR!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Soru sormanın "kurtulmak" olduğunu kavramadan yaşamını hep yokuşlara sürer." Bu cümle çok güzel olduğu kadar çok isabetli...Adam olmak; kendine cüretle soru sorabilmek ve cevabın sorumluluğunu bizatihî taşıyabilmektir.Saygılarımla.

RANA İSLAM DEĞİRMENCİ 
 26.11.2011 22:58
Cevap :
Teşekkürler, Sn. Mirzâde. Konuyu derinlemesine kavramanız memnun etti beni. Şuna bir kez daha şahit oldum ki, 'SÖZ' algıyla derinlik kazanır, o da, ancak 'bilgi edinmek'le oluşur. saygılar.  08.12.2011 11:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 213
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 974
Kayıt tarihi
: 02.02.10
 
 

İsveç`in Göteborg şehrinde oturmaktayım;  evli ve bir kiz bir oglan iki çocuğum var. İsveç`te..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster