Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Eksik diş bunama sebebi mi?

Eksik diş bunama sebebi mi?
 

Kentucky Üniversitesi'nde 144 kişi üzerinde yapılan bir çalışma üzerine diş kaybı ve ağız hastalıklarının ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı ortaya çıktı. 
 
Journal of the American Dental Association'da yayınlanan bu araştırma 12 yıl boyunca devam etti, dental ve medikal kayıtlar incelendi. Yapılan çalışmadaki kişiler 75 ve 95 yaşlar arasındaydı. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, ağzındaki diş sayısı dokuzdan az olan katılımcılarda, diğerlerine göre daha fazla bunama görüldüğü tespit edildi. Bu araştırma üzerine diş kaybı ve ağız hastalıklarının ilerleyen yaşlarda nelere yol açabiliri biraz özetleyelim istedim.
 
Araştırmada diş kaybı ve ağız hastalıklarının ilerki yaşlarda bunama riskini artırdığı belirtiliyor? Sizce bu doğru bir saptama mı?
 
Öncelikle Alzheimer hastalığında ne oluyor da unutkanliklar başlıyor, onu özetlemeye çalışayım. İnsan beyninin ürettiği Amiloid Beta Proteini olağan biçimde beyinden uzaklaştırılır, ancak Alzheimer hastalarında bu protein beyinden atılamaz. Plakalar halinde birikir. Bu plakalar da sinirler arasındaki iletişimi olumsuz etkiler. Bu plakalarin oluşumunda indirekt olarak vücuttaki iltihabı olaylar da rol alır.
 
Bugüne dek Alzheimer hastalarının yetersiz hijyene bağlı diş problemleri olduğunu biliyorduk. Bu araştırma bizi farklı düşünmeye yöneltiyor. Araştırmada benim de katıldığım görüşler var ama ben bu konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiğini düşünüyorum.
 
Ağızdaki eksik dişler yaşam kalitesini azaltıyor!
 
Ağzıdaki diş azalması ne gibi hastalıklara davetiye çıkartır?
 
Ağızdaki eksik dişler kişinin hayat kalitesini çok ciddi biçimde etkiler, yeterince çiğnenmeden yutulan besinler mide ve barsaklarda sorunlara, eksik dişler ise çiğneme kaslarının daha fazla kasılmasına, dolayısıyla baş ve boyun ağrılarına, estetik ve fonasyon (konuşma) sorunlarına ve kişinin psikolojisinin bozulmasına bile sebep olabilir.
 
Erken yaşta görülen beslenme bozukluğu, enfeksiyonlar veya kronik hastalıklar diş kaybına ve beyinde hasara yol açabilir mi?
 
Dişlerde ya da dişetlerinde sürekli iltihaplanma mevcutsa kişinin kanında da iltihap vardır. En basit açıklamayla kanın vücudun hücrelerini besleme ve onarma işinde rol aldığını düşünürsek iltihap vücudun her bir hücresine ulaşacak ve bu da organların işleyişine, fonksiyonuna zarar verecektir.
 
Bunama, Demans, Alzheimer gibi problemlerde diş sağlığı nasıl etkilenir? Neler yapmak gerekir?
 
Bunama, Demans gibi hastalıklarda kişi diş fırçalamayı, ağız bakımını ihmal ettiği için çok ciddi diş problemleriyle karşılaşabilir. Bu nedenle, hastanın 6 ayda bir dişhekimi kontrolünden geçmesi, gerekli bakımların yapılması gerekmektedir. Yakınlarının düzenli olarak dişlerini fırçalaması, sakız çiğnetilmesi ise diş problemlerinin artmasını engelleyebilir.

Diş Hekimi Ezgi Tufan Eremre

Websitesi: http://ezgitufaneremre.com/

Mail: ezgi@ezgitufaneremre.com

Facebook: https://www.facebook.com/dishekimiEzgiTufanEremre/

Tel: 0532 704 46 76

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 98
Kayıt tarihi
: 15.07.16
 
 

Estetik diş hekimliği, implant ve botoks üzerine gelişen teknolojileri takip eden, bu konularda s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster