Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '18

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
104
 

Ektiğimizi Biçtik. Karadeniz'e İlk Turist Kafilesi Geldi.

Ektiğimizi Biçtik. Karadeniz'e İlk Turist Kafilesi Geldi.
 

Güzelcehisar. Bir turuim kasabası doğuyor.


 

       Nihayet, nihayet Batı Karadeniz’de başlatılan büyük hamle ile 80  yıllık  Bartın’ın Güzelcehisarında, “Lav  Kayalıkları” nın turizme kazandırılmasındaki birinci aşama, başarı ile sona ermiştir.

       İleriki günlerde turizm organizasyonları da tamamlanınca,  Bartın’a 17 Km. mesafedeki bu  Güzelcehisar’ın musluğundan döviz akacak.  Ve Türkiye kazanacak. Türkiye’nin en küçük ili Bartın’ın en büyük hayat kurtaran döviz musluğu olacak. Tıpkı benzeri California’daki gibi.

       Türkiye, döviz açığını bu musluktan kapatacak. Bu işi başlatanlar ise milli bir vazifenin bir parçası oldukları için, daima el üstünde  tutulacaklardır.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık havaGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık havaGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava   ÜNİVERSİTELİ VE LİSELİLER  PLAJDAKİ ATIKLARI TEMİZLEDİLER. GÜZELCEHİSAR, TURİZME HAZIR. 

       En başta Bartın Valisi Dirim, olanca tenkitler karşısında sustu.  Biz de tenkit etmiştik. Ulusal televizyonlarda konu sakız yapıldı. “Güzelcehisarın kalbine hançer saplandı” denildi. Daha da ileriye gidilerek, proje ye imza atan Bartın Üniversitesi  ilgililerine veryansın edilerek “Böylesi bir projeye imza atmaları, hocaların saygınlığına yakışmıyor, haklarında tahkikat açılsın” denilmesine rağmen, iş gelip Vali Dirim’de düğümlendi.

     Vali Dirim’in bir huyunu yeni öğrendik. Bütün olan bitenleri,  bu hengame boyunca, sessiz ve derinden dinledi. Ve sonunda bir silkinerek işareti çakıverdi.  “Bu iş olacak” denildi ve oldu. Ondan sonra   Nusret Dirim’i tutabilene aşkolsun!

       Şimdi her taraf süt liman. Yörenin iki milletvekilinden bir  diğeri olan Yılmaz Tunç, bu onurlu işe kulak verdi ve sonuna kadar  projeyi destekledi. Ve son konuşmada da Sezarın hakkını Sezara vererek noktayı Amasra’daki çalıştay sonrası koydu: “ Memleketimiz, kıymetli idarecilerimiz tarafından  ortaya koydukları eser,  umumi tasvip görmüştür. Bundan Bartın Güzelcehisar kazanmıştır” denilerek, emeği geçenlere sertifikaları ve onur belgeleri verildi.

       BUNDAN SONRA NE OLACAK? İşte esas mesele bu. Lav kayalıkları ışıklandırılacak. Köye gidiş geliş yolu daha da tanzim edilerek  Otel ve pansiyonculuk teşvik edilecek ve en önemlisi, dünya turizm acentalarıyle temasa geçerek burayı tanıtmak olacaktır.

       Şimdiden Bartın Üniversitesi çevre mühendisliği  ve    Bartın Lisesi öğrencileri, kendi kurum diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızın personeli, ille birlikte Güzelcehisar sahilinde kıyı temizleme etkinliğine başlandı bile.

       Cam şişenin 4 bin yılda, ped  şişelerinin ise 400 yılda yok olduğu  düşünülürse, bu temizliğin ne kadar manidar olduğu anlaşılır.

       DAHA ŞİMDİDEN: Daha ortada folluk var ama,  yumurtası yok içinde. Buna rağmen  lav kayalarının  ilk müşterileri, taaa Amerika’dan geldi. Yerlilerden de gelenlerin gözlendiği Güzelcehisar’da, ilerki günlerin çok hareketli geçeceği umuluyor.

       Bartın’da Amerika’yı bilen, İngilizcesi olan bir valimiz var. Deriz ki:  “Atlasın gitsin California’ya, işin   püf noktasını bulup, gelsin. ” En kestirme yol bu.  Başkalarını yollasak, “Kayboldular mı?”  diye vesvese etmekten iyidir Vali Beyin gitmesi.

       Nerden biliyoruz.? Kavşak Suyunun kaynağı kuruduğu zaman, Belediye bir heyet yollamıştı. “Gidin bakın ormana, ne oluyor” diye. Bekle Allah bekle, hayet geri gelmez. N’oldu bunlara derken, ikinci bir heyet  daha yollanıyor “ Kavşak Suyunu aramağa giden ekibin “akibetini” araştırmak için ikinci arama ekibi” olarak yollara düşüyor. Sonunda, ilkiyle sonuncu heyet, birlikte piknik yapa yapa  dönüyorlar.

       AKSİ TAKDİRDE: Turizm rezervasyonları temin edilmezse, bu yapılanlar, ancak  ve ancak yerli turizme kolaylık sağlar. Hiç olmazsa ayaklar kuma batmaz. Üzerinde güneşlenecek upuzun bir platforma kavuşulur. Platformun alt kısmına perdeler gererek ,güneşlik diye, şemsiye diye oda oda kiraya veren kurnazlar çıkabilir.

       İl Turizm  Müdürlüğünün, turizm dünya  literatürünü takip etmesi lazım. Dış bağlantılar olmazsa burası yerlinin “eğlenceli  plajı”  haline dönebilir. Emeklere yazık olur. İl turizm Müdürü Fuat Dursun’un, proje çalışmalarında daha yakından tanıdım. Gayretler boşa çıkması iyi bir şey değil. Nasıl çırpındığını gördüm.

       Vali Dirim’in davetlisi olarak Amasra’daki bu Güzelcehisar   kayalıkları konusundaki Üniversite  ilgililerinin  ortaya koyduğu  “çalıştay’a “, Amasra’da iştirak ettim. Onların da nasıl feragat la çalıştıklarını gördüm ve ümitlendim. Davet edildikleri halde, bir tane olsun  mahalli basından  bir kişinin  çalıştay’a katılmamasına  ayrıca üzüldüm.

       Amasra’daki çalıştay sonrası bana da plaket ve armağan verdiler.  Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’yı aradı gözlerimiz yoktu. Şimdilerde “ Bakanlık peşinde” diyorlar. Fakat  diğer vekil Yılmaz Tunç vardı. Puan topladı.

       Aynı vekilin  açılışta ismimi zikrederek bu Güzelcehisardaki turizm işinin isim babası olarak beni anons etmesi, gözlerimi yaşarttı. Bir turizm musluğu çalışabilecek şekilde bu aşamaya gelmesinden, çorbada bir  “Milliyet  Blog yazarı” olarak tuzumun bulunmasından, ayrıca  gurur duydum.

Görüntünün olası içeriği: ağaç, gökyüzü, bitki, açık hava ve doğa

İŞTE GÜZELCEHİSAR. KARŞI SAHİL KUMSAL                                       

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, bulut, açık hava, doğa ve su

ÇAMLARIN ARASINDAN GÜZELCEHİSAR PLAJI

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Erhan Tığlı dahil, oturan insanlar ve iç mekan

BARTIN VALİSİ NUSRET DİRİM, ESKİLERİN DEĞİMİ  İLE "TEENNİ" İLE HAREKET EDİYOR. KARAR VERDİ Mİ, DÖNMÜYOR. HEDEF ŞAŞIRMIYOR. KARARINDAN DA DÖNMÜYOR. VE HERKESİ ŞAŞIRTIYOR.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, ayakta, okyanus, gökyüzü, açık hava ve su

İLK TURİST KAFİLESİ AMERİKADAN GELDİ.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

ERKEK GÜZELCEHİSARDAN. BAYAN DA  UKRAYNALI. ORADA OTURUYORLAR. REHBERLERİMİZ DE HAZIR.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, okyanus, köprü, açık hava ve su

AMASRADA ÇALIŞTAYIN YAPILDIĞI OTEL: " NORTHDOOR" OTEL.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise ve iç mekan

PROJE, VALİLİK TURİZM VE KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜNÜN. RESİMDE KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ FUAT DURSUN. GÖZ  DOLDURUYOR.

Görüntünün olası içeriği: dağ, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

LAV KAYALIKLARINI YAKINEN SEYRETMEK İÇİN, SEYİR TERASI YAPILDI.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, okyanus, dağ, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

BUNLAR DA YERLİ TURİST GÜZELCEHİSARDA

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

BUNLAR DA AMERİKALI TURİSTLER. LAV KAYALARINA HAYRAN OLDULAR.. Kİ O KAYALAT 80 MİLYON YILLIK.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, oturuyor, ağaç, açık hava ve doğa

ÇEVREDEN YERLİ TURİSTLERİMİZ DE OLDU ŞÜKÜR.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık, gökyüzü ve açık hava

ÜNİVERSİTE DAHİL, BARTINDA NE KADAR ÖĞRENCİ VARSA,  PLAJI TEMİZLEDİLER. DENİZDEN ÇÖPLÜKLER ÇIKARILDI.

Görüntünün olası içeriği: okyanus, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

PLAJ ŞİMDİ TERTEMİZ.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve doğa

VALİNİN BİR AYAĞI, BU GÜZELCEHİSARDAYDI. ÇOK GİTTİ GELDİ.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, TC Muzaffer Cellek dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

PLAKETLER, SERTİFİKALAR DAĞITILDI. HİÇ UMMUYORDUM İSMİMİ ANONS ETTİKLERİNDE, BANA DA VERDİLER.

Görüntünün olası içeriği: açık hava, doğa ve su

SAHİ,LDEN LAV KAYALIKLARINA KADAR UZANAN 850 METRELİK TAHTADAN YÜRÜYÜŞ YOLU.. TURİST  KUMA BASMAYACAK BÖYLELİKLE. TOPUKLU AYAKKABISI DA VARSA, KUMLARDA KIRILMAYACAK. KISACASI, TURİSTİN AYAĞINA KUM DEĞMEYECEK.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

ÇALIŞTAY AMASRADA BAŞLADI.  YAPICI FİKİRLER ÜRETİLDİ..ŞİMDİ HAYATA GEÇECEK BUNLAR.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

AK PARTİ M. VEKİLİ YILMAZ TUNÇ, BURADA DA FAALDİ. KONUYU YAKINEN TAKİP ETMİŞTİ. - SOL BAŞTAKİ

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Cenk Behram Su ve Emel Atik dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, masa, yiyecek ve iç mekan

MUHTELİF ÜNİVERSİTELERDEN GELEN ÇALIŞTAY GURUBU, AMASRADAKİ YEMEKTE.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 886
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster