Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '08

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
15496
 

Ekvador Venezuella

Ekvador Venezuella
 

Güney Amerika gezimin son durakları Ekvador ve Venezuella.
EKVADOR;
Ouito;

Başkenti. Gerçek adı; Muy Noble y Muy Leal Ciudad de San Francisco de Quito. Yani; Çok Asil ve Sadık Quito'nun San Francisco Şehri. Ne hatırlıyorsun başkentten? İçi altın kaplı bir Manastır (San Francisco) ve La Carolina Meydanı. Peki niye gittin taa oralara? Anlatayım; Küçücüktüm. Barış Abi (Manço) 7 den 77’ye ile evimizin baştacı. Beni her hafta bir ülkeye götürüyor. Ekvadorda anlattıklarını dinleyince, bu olayı gözümle görmeden ölmeyeceğime dair o gün kendime söz verdim.
Başkentten 40 km ötesi. Tam ekvador çizgisinin geçtiği nokta. Müze haline dönüştürmüşler. Güneş saati 21 Haziran ve 21 Aralık’da hiç gölge yapmıyor. Tam çizgi üzerinde ayaklı bir lavabo var. İçi su dolu. Altında da kova. Lavabonun tıpasını açıyor. Su direkt aşağıya akıyor. E ne var bunda? diyorsunuz. Adam bu sefer ayaklı lavaboyu 1m güneye alıyor. Suyu doldurup tıpayı açıyor. Su saat yönünün tersine (sola) hortum yaparak aşağıya akıyor... lavaboyu 1m kuzeye alıyor. Suyu doldurup tıpayı açıyor. Su saat yönünde (sağa) hortum yaparak aşağıya akıyor... Şaşkınız... Bütün bunları 2 metre içerisinde gözlemliyoruz. Manyetik enerjiyle falan açıklıyorlar ama kafam basmıyor bir türlü.
Müzenin meydanında ahşap bir heykel var. Buna totem de diyebiliriz. Totemin iki elinin baş parmakları havaya bakıyor. Anlatıyor rehber. Baş parmaklar güneşten enerji alır mış da falan filan. Hikaye işte. Dinliyoruz; “Kollarınızı iki yana açın ve baş parmaklarınızı güneşe doğru kaldırın, gözünüzü kapatın ve yürüyün” Yürüdük. Şimdi gelin aynı şeyi ekvador çizgisi üzerinde yapın. Ne var bunda? dedik ama hiçbirimiz bir adım dahi atamadık.. Şaka değil. Sağ adımımızı atıyoruz sağa, sol adımımızı atıyoruz sola devriliyoruz. 2.adımı asla atamıyoruz. Şaşkınız...
Son deney bir çiğ yumurta ile. Yumurtayı güneyde kalın tarafına oturtuyoruz problem yok, kuzeyde deniyoruz problem yok. Çizgide oturmuyor çiğ yumurta. Ama katı yumurta oturuyor.
Deneyler böyle, bakalım diğer ufak tefek gözlemlere. Ekvador senelerce 4 haneli enflasyonlarla savaşmış. Bakmışlar işin içinden çıkamıyorlar, paralarını birebir dolara bağlamışlar. Konuştuğum esnaf, eskiden hergün malıma %5-10 zam yapardım kendimi korumak için diyor. Hayat pahalılaşmış, ancak daha stabil hale gelmiş. Ülkede sadece iki mevsim var. Kuru ve nemli. Kuru mevsim; Haziran ile Eylül arası yaz, Ekim ile Mayıs Arası ise kış mevsimi.

VENEZUELLA
Caracas
Kızlar, kızlaar, kızlaarrr. Hani küçüklükten beri, Machi Picchu’yu yerinde görmeden ölmicem derdim ya. Ergenlikten beri de şu güzellik yarışmalarını seyrederim. Hep birinci gelen şu Venezuella’lı kızları yerinde görmeden ölmicem derdim. İşte fırsat. Oturacağım merkezi bir cafe’ye sabahtan. Akşama kadar hayran hayran gelen geçen kızlara bakacağım. Ehh artık bi 3 sayfa yazarım Venezuella’lı kızları. Yediğim içtiğim benim olsun, kızlarını anlatayım; Buyrun size tek kelime; “VASAT”. Nerden çıkıyor bu güzel kızlar? Çözemedim.
1992 de darbe girişimi yapan ama başaramayan Hugo Chávez 1988 seçimlerinde halkın %56 oyunu alarak iktidara gelmiş. Koyu dindar (katolik) olan ve müthiş bir hitap yeteneğine sahip olan Chávez, külhanbeyi tavırları, argo konuşmaları ile bilhassa varoşların taptığı isim. Amerika’ya kafa tutan shovları onu dünyada da popüler hale getiriyor. Ülke ekonomisi ise her geçen gün kan kaybediyor. Rakiplerinin, basının ve büyük holdinglerin açıklarını kasasında tutarak onları sindirmesiyle de ün salan Chávez, açığı olmayıp kendisine karşı gelenleri de mafya yöntemleriyle sindiriyor.
Caracas’da gece hayatı haraketli. Ancak sadece disco’lar ve gece klüplerinde. Çünkü gece sokaklar tehlikeli. Bu nedenle taksiye otelin kapısından binip eğlence mekanına, mekandan binip otele kadar gidilir. Hani hava güzel şööle bir yürüyeyim. Mümkün değil.
Resimler için tıklayınız http://picasaweb.google.com/baracudacem/EKVADORVENEZUELLA

EKVADOR
Yüzölçümü;256,370 km². Nüfus;13,228,000. Dili; İspanyolca. Güney Amerika'da temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyinde Kolombiya, doğu ve güneyinde Peru ve batısında Büyük Okyanus ile komşu. Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dahilindedir. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür. 24 Mayıs 1822'de Mareşal Antonio José de Sucre komutasındaki Ekvador ordusu,Quito yakınlarındaki Pichincha Savaşı'nda İspanya'yı mağlup ederek bağımsızlığını elde etmiştir. Güney Amerika'nın ikinci büyük petrol ihraç eden ülkesidir.

VENEZUELLA
Yüzölçümü; 912,050 km². Nüfus; 26,023,528. Dili; İspanyolca. Para Birimi; Venezuela Bolívarı Yönetim Federal Cumhuriyet. Başkan Hugo Chávez. Bağımsızlık; İspanya'dan 5 Temmuz 1811 Yasal adı (İspanyolca) República Bolivariana de Venezuela olup "Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti" anlamına gelir. İspanya'dan bağımsızlığını ünlü Simon Bolivar önderliğinde 1821'de kazanmıştır. Bağımsızlığının ilk yıllarında şimdiki Kolombiya, Panama ile Ekvator'la birlikte Büyük Kolombiya'nın bir parçasını oluşturan Venezuela, 1830 yılında bu birlikten ayrılmıştır. 1998 başkanlık seçimlerine yeni kurulan "Beşinci Cumhuriyet Devinimi" adlı partiyle katılan Chávez, oyların yüzde 56'sını alarak başkan seçilmiştir. 2002'de ordu ile sivil toplumun bazı öğeleri Chávez'i darbe ile başkanlıktan düşürmüşler, ancak Chávez halk ve ordu desteği ile 48 saat içerisinde görevine geri getirilmiştir. Doğal kaynakları: Petrol, doğal gaz, altın, boksit, diğer mineraller, değerli taşlar. Nüfusun etnik dağılımı: İspanyol, İtalyan, Portekiz, Arap, Alman, Afrikalı, yerli halk.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 254
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4718
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster