Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '11

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1993
 

El yazısı ya da güzel yazı.

El yazısı ya da güzel yazı.
 

El yazısı ile yazmayınca anlaşılmıyor mu acaba yazdıklarımız?


Benim çocukluğumda öyle el yazısı falan yoktu derslerimizde. Karmaşık kurmaşık yazılar yazardık ama okuyabilirdik ve okutabilirdik en azından yazdıklarımızı. Ama 2005 yılında Millî Eğitim Bakanlığı'nın almış olduğu bir karar tüm okullarda el yazısı uygulamasına geçilmiş olup sonrasında ne çocuğun ailesi bir şeyler anlar olmuş çocuğun yazdığından ne de çocuk anlar olmuş kendi yazdığından. Şimdi ben burada bu yazıyı el yazısı ile mi yazıyorum zaten el yazısını da beceremem. Keşke bıraksaydılardı da el yazısı okullarda güzel yazı olarak kalsaydı derslerimizde ve sadece güzel yazı olarak kalsaydı şu el yazısı dedikleri olay. Neyi amaçlıyor anlamadım inanın ki! Çocuğun zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiliyormuş sözde. Nasıl onu da anlamış değilim.Anlayışım mı kıt diye düşünüyorum ama eğer anlayışım kıt olsa idi şu an aklımdan geçenleri nasıl olur da bu satırlara dönüştürebilirdim onu da sormadan edemiyorum kendime.

Bilmem ne kadar katılırsınız düşüncelerime ama mektup yazmayı dahi unutmuş bir billet olarak el yazısını nerede ne şekilde kullanacağız devlet arşivleri ya da resmî yazışmalar dışında. Ben düz yazı yazıyorum ve herkes de anlıyor ne yazdığımı. Eğer ki çocuğum r harfini yazana kadar işkence çekiyor ise ne işe yarar ki bu yazı ya da r ile z'yi karıştırıyor ise yazarken neyi nasıl anlatsın bu çocuk yazdıklarında.

Sonuç olarak el yazısı ya da güzel yazı hangisini kullanırsanız kullanın bu terimin ne işe yaradığını ben çözemedim çözemeyeceğim de!

Sevgi ile...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 1348
Kayıt tarihi
: 13.02.08
 
 

1976 Adana doğumluyum. Cumhuriyet Üniversitesi İşletmecilik bölümü mezunuyum. Evliyim. Adem Hamza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster