Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
423
 

Elçi'ye Komplo Geri Tepti

Elçi'ye Komplo Geri Tepti
 

Kendi düşen ağlamaz, Bizim politikamız rutin seyrindeydi. Her zaman ki gibi. İsrail buna fazla alıngan davranıp kendi eştiği kuyuya düştü. T.C. Hükümeti ilk defa politik bir manevrayı kazanmış oldu.

İsrail bir anlamda siyasi bir manevraya takılmış oldu.

Bu süreçte Büyükelçi'nin refleksinin gereğini yapamaması ve Dış İşlerinin reaksiyonel tepkisinin anında yansımamasını da Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kararlı çıkışı izale etmiş. Türk tarafının tüm olumsuzluklarını (beriksizlikler) örterek (Bu sonuçla Büyükelçi de kendisine yönelebilecek şimşeklerden sıyırmış oldu) sonuç dünya basınında öne çıkmıştır.

Bu İsrail diplomasisinin kendi kendine gol atması ile birlikte gerekirse ciddi sertliğin de önlerine geleceğini görmüşlerdir.

Bu politik gövde gösterisi İsrail'in dünya kamuoyu-diplomasisinde ve basınında hezimeti olmuştur. işte dünyadan manşet özetleri:

XINHUA “İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon, Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik gerginliği yumuşatmak için, Ankara’nın İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’a, Pazartesi günkü uygunsuz davranışları üzerine bir özür mektubu gönderdi.” DEUTSCHE WELLE “Türkiye’nin büyükelçisini geri çekme tehdidi üzerine İsrail Ankara’dan resmen özür diledi. Gerginlik, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın planlanan Türkiye ziyaretine de gölge düşürdü. Bara gerginliğe rağmen Türkiye’ye gideceğini açıkladı.”

FINANCIAL TIMES “İsrail, Türkiye ile giderek tırmanan gerginliği düşürmek üzere bir son dakika girişiminde bulunarak Çarşamba gecesi Türkiye’den resmen özür diledi. Gerginlik, Türkiye’yi İsrail’in ender dostlarından biri olarak gören İsrailli politikacıları da harekete geçirdi.”

RIA NOVOSTI “Tel Aviv, Türkiye büyükelçisini televizyon kameraları önünde aşağıladığı için Ankara’dan resmen özür diledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail’in Çarşamba akşamına kadar özür dilememesi halinde büyükelçiyi geri çekeceğini açıklamıştı.”

SKY NEWS “İsrail koltuk hakareti için Türkiye’den özür diledi. İsrail, iki müttefik arasında tırmanan krizi yatıştırmak için Türkiye’ye resmi bir özür mektubu gönderdi. İsrail, mektubun çatışmayı sona erdireceğini umuyor. Türkiye, İsrail’in Ortadoğu’daki en önemli müttefiki.”

DAILY TELEGRAPH “Koltuğun iki ülke arasında yarattığı diplomatik gerginlik özürle çözüldü. İsrailli politikacı ve yetkililer, koltuk çatışmasının yarattığı hasarı onarmak için gün boyunca çalıştı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Ayalon’un açıklamasının özür olduğunu kabul etmek zorunda kaldı.”

BBC “İsrail, Türkiye’nin Tel Aviv temsilcisine yapılan davranıştan dolayı doğan gerginliği yatıştırmak için Türkiye’den özür diledi. Başbakanı Netanyahu, gerginliğin son bulmasını umduğunu açıkladı. Uzun yıllardır askeri ve ekonomik ortak olan iki ülke ilişkilerinin yeniden eski rayına oturup oturmayacağı belirsiz.”

KHALEEJ TIMES “İsrail’in özrüne rağmen, gerginlik Savunma Bakanı Barak’ın Türkiye ziyaretini gölgeleyecek. İsrail, Türkiye temsilcisini aşağılayarak sadece kendini küçük düşürmekle kalmadı. Dahası, Türkiye ile ilişkilerine beklenenden çok daha büyük bir zarar verdi.”

YESHIVA NEWS “ Ayalon, Türkiye’nin tanıdığı sürenin bitimine az bir zaman kala özür diledi. İsrail’in gurur günleri sonsuza dek geride kaldı.”

NEW YORK TIMES “İsrail Başbakanı Netanyahu, Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye ile krizi yönetme şeklinden dolayı zorda kaldı.”

THE TIMES “İsrail, Müslüman dünyasındaki en yakın müttefiki Türkiye’nin büyükelçisinin aşağılanmasından dolayı özür dilemeye mecbur bırakıldı.”

VOICE OF AMERICA “Savunma Bakanı Barak’ın Türkiye ziyareti öncesinde patlak veren Türkiye-İsrail gerginliği, İsrail’in özür dilemesiyle yatıştırılmaya çalışıldı.”
FARS HABER AJANSI, "Siyonist rejim, bir kez daha Türkiye’den resmen özür diledi" başlığını kullandığı haberde, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u çağırma kararının süreçte etkili olduğu ifade edildi. "İsrailli yetkililerin, Büyükelçi Çelikkol’a alçak bir sandalyede yer vermesi ve masaya Türk bayrağının konulmaması Türk makamlarını öfkelendirdi" ifadesini kullanan ajans, İsrail’in genel olarak özür içeren açıklamalarının Türkiye tarafından kabul edilmemesinin ardından "resmi özür mektubunun" geldiği hatırlatıldı.

İTTİLAAT GAZETESİ, "Türkiye, siyonist İsrail’den özür dilemesini istedi" başlığıyla verdiği haberde, "Siyonist yetkililerin, davranışlarıyla Türk Büyükelçisine ihanet ettiği" belirtildi.

KAYHAN GAZETESİ, "Tel Aviv, Ankara karşısında geri adım attı ve Türkiye’den özür diledi" ifadesiyle verdiği haberde, İsrailli üst düzey yetkililerin, Türkiye’den gelen baskılar karşısında, tavır değiştirmek zorunda kaldığına işaret edildi.

İRAN GAZETESİ, "Türkiye Cumhurbaşkanı’ndan İsrail’e ültimatom" üst başlığıyla verdiği haberde, Cumhurbaşkanı Gül’ün, "Bugün akşama kadar İsrail’in sorumluları bu işi düzeltirler. Akşama kadar süre verilmiştir" sözlerine yer verildi. Haberde, "Türk Büyükelçisine yapılan ihanetin" Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı Şahin’in yanı sıra diğer siyasi liderlerce de kınandığı ve Türk halkında büyük rahatsızlığa neden olduğu belirtildi.

Bu durumda İsrail'in ki "kendin ettin kendin buldun dünyaya rezil oldun"!

Ve sonuçta kazanç Türkiye ye yazıldı.

http://www.milliyet.com.tr/israil-in-ozuru-dunya-basininda/dunya/sondakika/14.01.2010/1185892/?ver=43

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

YASIM iCABI COK YER DOLASTIM ve COK CESiTLi MiLLETLERDEN iNSANLARLA TANISIP, SOHBETLERiMiZ OLDU... ANCAK BEN OLDUM OLASI ORTA- DOGU iNSANLARINA FAZLA PEK KANIM KAYNAMADI HER NEDENSE.? BANA GORE FiLiSTiNLi iNSANLAR BiRAZ KAYPAK ve KALLES TiPLi, iSRAiLLi iNSANLARIN ise BENCE PEKDE FiLiSTiNLiLERDEN FARKI YOK GiBi.. ASLINDA AL BiRiNi VUR OTEKiNE MiSALi.. YANLIS ANLASILMASIN BEN BiR GENELLEME YAPTIM BURADA, YOKSA HER iKi MiLLETDE DE KOTU iNSANLARIN OLUSU GiBi iYi ve MUHTEREM iNSANLAR VAR ELBETDE... ANCAK BENiM KANIM KAYNAMADI BUNLARA, ONUN icin BEN SAHSEN BUNLARIN ARASINA GiRiPDE ARABULUCULUK BiLE YAPMAM DOGRUSU... CUNKU BEN KULAGIMDAN ZiYADE GOZLERiME iNANIRIM..! SiZE ve GAZiANTEP`e SONSUZ SEVGi, SELAM ve SAYGILAR SUNARIM..! NECiP KONi - ADANA /TR

Necip Köni - Adana / TR 
 17.01.2010 12:51
Cevap :
Teşekkür ederim, birinci tespitinize bende katılıyorum, sınırdan dışarı çıkmaya gerek yok, Türkiye'de birçok yer gezdim. Doğuya doğru gidildikçe bu durum söz konusu, En açık örnek Barzani ve Talabani'nin değişen söylemleri. Ben kendi personelimde de gördüm. Saygılar selam. (Bu ara bitkiler meşgul ediyor)  17.01.2010 13:04
 

Merhaba...Bence İsrail düşündüğünü yaptı ve uzun süre konuşulaacak ve tarihin ilgili sayfalarında yer alacak bir olay yarttı...Televizyonlarda izlediğimiz kadar ile, büyükelçimizin kapıda bekletilmesi bile yeteri kadar onur kırıcı idi...İsrail'in özür dilemesi "yalan yere yemin edilmesi kadar" değerli ya da değersizdir...İsrail, başbakanımızın "one minüte" atağının rövanşını hatta intikamını almıştır...Yemin etmesi, kırılan gururumuzu tamir etmemeli...Bu olaydan biz de ders almalı ve tekrarına imkan vermemek için dikkatli olmalıyız...Selamlar.

cdenizkent 
 14.01.2010 18:44
Cevap :
Siz de haklısınız ancak ben dünya basınındaki yansıma açısından demek istedim. Saygılar-selam.  15.01.2010 11:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1813
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster