Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
331
 

Elde var kaç?

Elde var kaç?
 

google


Yaşımını gönüllü-zorunlu olarak bir deneye, kendini de bir kobaya dönüştürmüş biriyim. İmkansızı zorlamanın ne demek olduğunu bizzat bildim ve yaşadım. Aşağıdakileri buna göre yazdım.

Ameliyatla kadın olan astsubay öldü

...

‘Bir çok kişiye de verdiği danışmanlıkla destek vermiş, yol göstermiştir. Diyeceksiniz ki neden böyle oldu? Onun ve benimle birlikte olayların detaylarını bilen bir kaç arkadaşı dahil hep beraber düşündüğümüz estetik anlamda kaygılarımız oldu. O da bunu göze alarak bunu da zamanla düzelttirebileceğini düşündü. Doktoru alanında çok iyi bir kadın doğum uzmanı ve cerrah. Şu anda durum yargıya taşınmış durumda. Savcılık inceleme başlattı ailesinin de isteği üzerine. Gerekli hukuk destek sağlanmış durumda. Ama ihmal var mı varsa neden kaynaklandığı araştırılacak.’”

http://karsigazete.com/kadin/ameliyatla-kadin-olan-astsubay-oldu-h25215.html

Bu, bu yıl ikinci trans ölümü.

Demek ki kültürümüzde olmuyor. Olunca da, bir Bülent Ersoy oluyor olsa olsa. O da, olmasa da olur gibi.

1980 yazını Kuşadası’nda eşcinsellerin işlettiği bir barda garsonluk yaparak geçirdim. Ferdi Özbeğen’le oturup içmişliğim ve sohbetim vardır. Eşcinsel erkek kültürüm uzun sürelidir yani.

1997-2006 arasında da dönmelerin sokağı Ülker Sokak’ta oturdum. Orada emekli translar da vardı. Öyle bir gözlem dönemim de mevcut.

Sonuçta bu, onların canları.

Ancak, en başından beridir kendilerini inanılmaz dingildek bir aksa yerleştirmişler gibi gelir bana.

Erkek bedenini güzel bulurlar, değildir.

Eşcinselliği farklı bulurlar, değildir.

Özgürlükten söz ederler, birbirlerini köleleştirirler.

Trans ameliyatının yaygınlığı kültürel bir değişme. 1980 gibi tek tük vardı. Onlar da yurtdışında yaptırılırdı.

Sorun, ‘Triton’da açımlandığı üzere, trans-laşma ameliyatının hiçbir diğer ameliyata benzememesi. Beden, çok özel bazı hermafrodit durumlar dışında, tek bir cinsle doğuyor, en azından endokronolojik (hormonal) olarak. Onu ancak ve ancak bir dereceye kadar zorlayabiliyorsunuz.

Yani bir erkek, kültürel kimlik olarak ne kadar öyle hissederse hissetsin, ameliyatla ancak ve ancak belli bir ölçüde kadın olabiliyor.

Ve öykünün devamını ameliyattan önce kimse anlatmıyor ve/ya dinlemek istemiyor.

Soruyu baştan sormak gerekli:

Kadın olmak için ölmeye değer mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Reha Bey, giriş cümlenizin samimiyetine inanıyorum, dahası tüm insanlığın kobay olduğu da bir gerçek. Elde kaç var diye sormuşsunuz, cevabı kanaatimce bir. Bir ben ile başlıyor her şey çünkü. Bu, ben’in bir boyutu, yani görünür kısmı doğumumuzla ortaya çıkan cinsiyetimiz. Ama bir de görünür olmayan ben’imiz var. İnsanın beşeri varlığı bu iki benin uyumudur denilebilir. Bu sonuçta toplumsallaşma süreci de oldukça belirleyicidir. Gerçek ben’imizin hangisi olduğu konusu da oldukça önemli. Görünür olanın olmadığı kesin, görünür kısmı bir elbise gibi. Geçtiğimiz yıl bir yazı okumuştum, beynimizin bile cinsiyeti varmış, bu konuda araştırmaların devam ettiği söyleniyor. Bir kadının beyni eril olabildiği gibi, bir erkeğinde beyni de dişil olabiliyormuş. Sonuç, terzi elinde kalmaktansa görünen ben ile görünmeyen ben arasındaki uyuma yönelmek gerek, gerçek ben’imiz görünür ben’imiz değil çünkü. Rahmet dilemekten başka ne gelir elden. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 22.01.2015 11:52
Cevap :
Terzi elinde kalma, deyimini tuttum. Sonuçta kendim de, kendi deneyimi kendim yapıyorum kendim üzerimde. Doktorların elinde gerçekten 5-10 kere ölüm tehlikesi atlattım, bilirim. Onu pek tercih etmem doğrusu. Trans bir trans cerrahisi uzmanı var mıdır acaba, merak ettim şimdi.  22.01.2015 17:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 495
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster