Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

04 Ocak '12

 
Kategori
Otomotiv
Okunma Sayısı
8608
 

Elektrikli araba ile 1 Liraya 160 km gidiliyormuş...

Elektrikli araba ile 1 Liraya 160 km gidiliyormuş...
 

Herhalde 2012 yılında elektrikli araçları ülkemizde daha sık göreceğiz.

Şimdiden elektrikli araçlar büyük talep görmeye başladı.

Dün ve bugün çıkan haberlerde elektrikli araçlarla 1 TL'ye 160 km yol gidilebiliyormuş.

Bu hesaba göre 30 liraya 4800 km gidiliyor. 4 liraya İstanbul-Ankara arasını gidebilirsiniz. Gerçekten müthiş bir ilerleme, müthiş bir avantaj.

Böyle giderse artık benzinli ve mazotlu araba satışları da düşecektir. Şimdiden araba almak isteyenler çok iyi düşünmeli.

Bence belediyeler bu işe bir an önce el atmalı. Elektrikli araçlar öncelikle toplu taşımada kullanılmalı. Zira hem çevreci hem ucuz olduğu için bu taşıma ücretlerinde bir düşüş getirecek bu da halkımıza yarayacaktır. Yine kamu bu temiz enerji konusunda topluma öncü olmalıdır.

Türkiye petrole yıllık 50 milyar dolar para ödüyor. Bu paranın 10 milyarını bile tasarruf etse ülke ihya olur. O nedenle herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Enerjiyi akıllıca kullanmaya bakmalıyız.

Elektrikli araçlar konusundaki sıkıntı sanırım pilde. Pil teknolojisi de kanımca zamanla gelişecektir.

Elektrikten sonra da iş, güneşi en etkin şekilde değerlendirmek olacaktır. Güneş enerji sistemleri ön plana çıkmaya başlayacaktır.

Elektrikli araç 1 TL'ye 160 km yol gidiyor

03 Ocak 2012 Salı 12:10

BURSA -AA- Bursa'da kurulu Katren Otomotiv, Çinli "Omnia", "Jmstar" ve
"Fulu" markalarıyla yaptığı distribütörlük anlaşması çerçevesinde, 4 farklı elektrikli aracı, Türkiye'ye getirdi. Herhangi bir elektrik prizinde 4 saatte şarj edilebilen şehiriçi
kullanımına yönelik mikro araçlar, sadece 1 TL'ye azami 85 kilometre hızla 160 kilometre yol katedebiliyor. Katren Otomotiv Genel Müdürü Yiğit Seskır, Çin'de, Avrupa'ya ihracat izni almış tüm elektrikli araç üreticileriyle distribütörlük anlaşması
yaptıklarını belirtti. Seskır, şu anda "Omnia"nın 2 kapılı binek, "Jmstar"ın ü stü açık
(cabrio) ve "Fulu"nun 3 tekerlekli ticari ve binek modellerini Türkiye'ye getirdiklerini kaydederek, "Yogoma"nın 4 kapılı 5 kişilik modelinin ise yakın bir zamanda geleceğini bildirdi. Binek otomobil ve ticari araçta, toplam 8 markanın 12 modelini Türk tüketicisiyle buluşturmayı hedeflediklerini anlatan Seskır, ürün gamlarının son derece geniş olduğunu, ancak sadece bununla yetinmeyeceklerini, ATV, UTV, bugy, bisiklet ve motosikletlerin de katılımıyla toplamda 40 elektrikli modeli Türkiye pazarına getireceklerini bildirdi.

- 30 TL'ye ayda 4 bin 800 kilometre-

Seskır, araçların 4 saatte şarj edilebildiğini belirterek, getirdikleri araçların en büyük avantajının yakıt tüketimi olduğuna dikkati çekti. Seskır, şunları kaydetti:
"Bizim arabalarımızın en büyük avantajı tüketimi. 1 liraya yaklaşık 160 kilometre gidiyor. Bu da ne demek ayda 4 bin 800 kilometreyi yaklaşık 30 TL'ye gidiyor. Bu da tamamen neredeyse yakıt tüketimini gider kalemi olmaktan çıkartıyor" dedi.
Normal, bildiğimiz 220 voltta şarj oluyor. Yani herhangi müsait olmayan bir yerde dahi insanlar, balkondan bir uzatma kablosu ile arabalarını şarj edebilirler. İsterlerse 10-20 metrelik kabloları balkonlarından atsınlar ya da iş yerlerinin önünde şarj etsinler. 220 volt olduğu için bizim araçlarımızın şarj üniteleri hiçbir sıkıntımız
yok. Aylık akü kirası diye bir kiramız da yok."

-"Herkes bizi aramaya başladı"-

"Otomotivin mor ineği"nin elektrikli araçlar olduğuna da değinen
Seskır, şöyle devam etti:
"Herkes elektrikli araçları bekliyor, herkes çok heyecanlı. Özellikle şirketler bir aracın aylık mazot ya da benzin giderinin bin lira olduğunu düşündüğünüzde, en azından 10-15 araba kapasiteleri olan şirketlerin ayda 10-15 bin lira giderleri olduğunu düşünürsek, daha piyasaya çıkmadan herkes bizi aramaya başladı, 'Ne zaman alabiliriz bu araçları?' diye. Maksimum hızları 85 kilometre, yani bunlar şehir içi
araçları dediğimiz, küçük micro araçlar. Maksimum kilometreleri de 160 kilometre. Yani 85 kilometre hızla, maksimum 160 kilometre yol gidebiliyor. Şu gördüğümüz modellerin hepsi Avrupa'da satışta. Avrupa'da özellikle elektrikli araca çok büyük bir talep var."

-"Özellikle sucu ve tüpçüler için getirdik"-

Seskır, "microcar" olarak adlandırılan "Fulu"nun 3 tekerlekli ticari araçlarının çok tutulacağını umduklarını vurgulayarak, şöyle dedi: "Modelimiz yaklaşık 500 kilo yük taşıyor. Yani 500 kilo yükü 1 TL'ye 160 kilometre boyunca taşıyor. Özellikle sucular ve tüpçüler için getirdik bu aracı. En büyük maliyetin onlarda benzin ya da mazot
olduğunu düşünürsek, bütün ay boyunca taşıyacakları yükleri neredeyse 30 liraya taşıyabilecekler. 3 tekerlekli olmasının bir avantajı da tek şeritli bir yerde bile komple dönüş yapabiliyor." Elektrikli araçların satışına başladıklarını bildiren Seskır,
fiyatların birkaç gün içinde netleşeceğini, ancak ticari modellerin 20 bin civarında, binek modellerin ise 15-30 bin aralığında satılacağını kaydetti.

Gülden Işık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 639
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1994
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster