Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '13

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
705
 

Elektrikli otomobil yapabiliriz

Elektrikli otomobil yapabiliriz
 

www.aliozdemir.net


Petrol ile çalışan bir otomobil yaklaşık 6000-8000 parçanın birleşiminden oluşuyor. Elektrikli otomobilde parça sayısı yüzde 10-40 daha az.

Araçta kullanılan her bir parça aslında bir kalıp demektir. Küçük bir cıvatadan motor bloğuna kadar her parça için bir kalıp gerekiyor.

Türkiye’de 70 – 80 yılda oluşan başarılı bir sanayi var. Bu sanayi kuruluşları kendisine verilen plana / projeye göre her türlü parçayı üretebiliyor.

Bursa, Kocaeli, Konya, Kayseri, Gaziantep, Sakarya, İstanbul, Manisa gibi illerimizin organize sanayi bölgeleri otomotiv sektöründe kullanılan parçaların yüzde 70-80’ini üretebilir hale gelmiş vaziyettedir.

Ülkemizde üretilemeyen ürünler elektronik devre elemanlarıdır. Yani aracın elektronik devrelerinde kullanılan direnç, kondansatör, led, diyot, bobin, röle, transistör, yonga vb. gibi parçalar işçilik maliyetinin daha düşük olduğu Uzakdoğu ülkelerinde yapılmaktadır.

Tüm dünyada elektrikli araçlara doğru bir yöneliş vardır. 76 milyonluk nüfusu olan Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içinde dünya pazarlarında kabul gören kaliteli bir otomobili  seri üretim şeklinde yapabilecek güçtedir.

Yerli sanayisi, teknik elemanı, müşterisi olan bu ülkede Almanya, Fransa, Japonya, Güney Kore, İtalya gibi ülkelerde ne yapılabiliyorsa aynısını yapabilecek “azim” vardır.

1923 yılında kurulduğunda nüfusu 13 milyon, kişi başına düşen geliri 30 dolar düzeyinde olan Türkiye bugün 10 bin dolarlık gelire erişmiştir.

Türkiye’nin enerjisinin yüzde 10-20’sini 30 yıldır çalan ayrılıkçı terör bittiği anda Türkiye kendisine yeter konuma geçecektir.

Silaha 30 yıldır harcanan 400 milyar Dolar ile yeni bir Toyota yaratabilirdik.

www.aliozdemir.net     

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 277
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1775
Kayıt tarihi
: 24.04.11
 
 

Eğitimci - Yazar - Yayıncı. 1968'de doğdu. Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesini bitird..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster