Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '15

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
210
 

Eleman alımında hangi sektörler ön plana çıkıyor?

Eleman alımında hangi sektörler ön plana çıkıyor?
 

sektörler


Türkiye'de her yıl yüzlerce büyük firma ihtiyaçlar ve yeni yatırımlar doğrultusunda yeni binlerce eleman alımı yapıyorlar. Özel sektörde eleman alımı yapan en büyük firmalar genellikle fabrikalar ve perakende satış zincileri oluyor. Her yıl toplu personel alımı yapan birçok fabrika ve marka saymak mümkün.
 
Tabiki buna bankalar da dahil. Her yıl bankaların da gerçekleştirdiği bankacılık eleman alımı sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla. Örneğin sadece birkaç bankanın yaptığı personel alımı 10 binleri bulabiliyor.
 
Türkiye ekonomisi gerçekten güçlü bir ekonomi ve bünyesinde binlerce kişi çalıştıran çok büyük şirketlere sahip bir ülke. Eleman alımı yapan firmalar arasında bankalardan, inşaat şirketlerine, perakende zincirlerinden fabrikalara kadar geniş bir yelpaze saymak mümkün. Fotoğrafına geneline bakıldığın en fazla eleman alımı yapan sektörler de zaten bunlar. İnşaat sektörü, otomotiv sektörü, tekstil sektörü ve sanayi sektörü öncü konumdalar.
 
Her yıl söz konusu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların insan kaynakları departmanları ihtiyaçları olan iş gücü kapsamında düzenlemeler yaparak gerekli eleman kategorisi ve sayısını belirleyerek eleman alımına çıkıyorlar.
 
Bu uygulamalar planlı ve projeli olduğu için de her yılın başında hangi firmanın o yıl içerisinde ne kadar eleman alımı yapacağı da ortaya çıkıyor ve bu insan kaynakları portallarında duyuruluyor.
 
Örneğin 2015 yılı içerisinde bankacılık sektöründe Garanti Bankası, Ziraat Bankası ve Akbank'ın yapacağı eleman alımı sayısı toplam 6 bin kişi.
 
Diğer yandan örneğin CarrefourSa 2015 yılı için ihtiyaçlar kapsamında toplam 2 bin 500 yeni işçi alımı yapmayı planlıyor. Bunun yanında Sabancı Holding ise 4 bin 500 yeni personel alımı yapacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 432
Kayıt tarihi
: 23.10.13
 
 

32 yaşındayım. Belli başlı yurtdışı deneyimlerim var. Yurtdışında işçi olarak bulundum yıllarca d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster