Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '06

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
5744
 

Eleman seçimi ve " Matruşka bebekleri "

Eleman seçimi  ve " Matruşka bebekleri "
 

İş hayatı, anlamını bir Çorum deyiminde bulmaktadır: "Oyundan amaç utmaktır". Bu kapsamda iş hayatında yapılan tüm faaliyetlerde, tek amaç bulunmaktadır, kazanmak.

Kazanmak için iş hayatında genel olarak iki yoldan birisi takip edilmektedir. Birinci yol; “Madem ki, iş hayatında herkes, geminin limana sağ salim getirilmesine bakıyor, ben de faaliyetlerimi bu felsefeye göre düzenler, kazanmak için her şeyi mübah görürüm" diyebilecektir.

İkinci yol; “Her şey; iş hayatında kazanmak, maddi anlamda başarılı olmak değildir. Biz insanız, bize insana ait değerleri taşımak yakışır, öyle her şeyi yakarak, yıkarak kazanmak da doğru değil, neticede “Çimenleri her zaman toprağın üzerinde görmeyeceğiz; yarın toprağın altından da çimenleri seyredeceğiz.” diyerek farklı ve ahlaki bir yaklaşımla da, iş hayatını değerlendirecek faaliyetlerini buna göre düzenleyebilecektir.

İzninizle, önce yazımızın başlığına konu olan “Matruşka bebekleri” hikayesi: “Matruşkalar; Ruslar’ın en popüler hediyelik eşyasıdır. Dünyanın her yerinde meşhur olan bebeklerin, 1890 yılında, Moskova yakınlarındaki Abrentsevo Malikanesinin “Çocukların eğitim atölyesi”nde doğduğu ifade edilmektedir.

Bir gün, bu eğitim atölyesine, geleneksel bir Cumartesi toplantısına, iyi huylu, Fukuruma’nın bir figürü getirilir. Bu figür, içinde başka 7 figürü içeren, iç içe geçmiş bir bebektir. Bu figür ilham verir ve Matruşkalar doğar.

“Matruşaka” adını; Eski Rus zamanlarında, ismi Matryona veya Matrioska olan ve çok beğenilen bir bayandan almıştır. Bu ismin kökeninin 'Mater', yani anne olduğu da söylenmektedir. Ayrıca bu isim; büyük bir işçi ailesinin sağlıklı, canlı ve iri görünüşlü annelerini tasvir ettiğini düşünülmektir. Bunun sonucu olarak “Matruşka,” içine başka bebekler sığdırılarak yapılan, parlak boyalı tahta figürlerin ismi haline gelir.”

Sizlerinde anladığı şekilde; Matruşka adını alan oyuncaklar, tek anne figürünün içinde, (büyükten küçüğe) iç içe yerleştirilmiş beş veya yedi bebekten oluşmaktadır.

Şimdi yukarıdaki iki anlayış doğrultusunda elemanlarımızı seçelim.

-Yönetici olarak, kişisel niteliklerimizi ve donanımlarınızı mükemmel ve yeterli seviyede görüyorsak; (ki biz, her zaman kendimizi yeterli görürüz!) alınacak elemanın nitelikleri, doğal olarak bizden bir derecede aşağı olacak veya biz çok yeterli olduğumuzdan bir mahzur görülmeyecektir.

Diğer bir ifade ile kendimiz, bir yabancı lisanı konuşabiliyorsak, iki lisan bilen, daha donanımlı birisi işe alınmayacaktır. Amaç bizim saygınlığımızın, şahsi kazancımızın devam etmesi, onlara gölge düşmemesi. Şirketin daha donanımlı elemanlara sahip olarak, başarılı olması değil.

İşe alınan yeni elemanımız da, bir süre sonra kendisinin ihtiyaç duyacağı eleman alımında, aynı anlayışı uygulayacak, beş veya yedi yeni çalışanımızın alımını takiben çalışanlarımızın kalitesi azalarak ve Matruşka bebeklerinin en küçüğünün ölçüsüne inecektir.

Eğer yönetici akıllı ve uzağı gören biri olarak kendi çıkarlarını, şirketinin çıkarlarında görür, elemanları seçerken kendi niteliklerinden daha donanımlı insanları işe alırsa, o zaman matruşka bebekleri, küçükten büyüğe doğru, büyüyerek gidecek, şirketimiz daha da yükselecektir.

Bu doğru anlayışla, işe başlayan her çalışan, firmasını daha ileriye götürmek için her zaman daha nitelikli ve donanımlıları işe alacak, şirkette, Akıllı ve nitelikli çalışanların sayısı artacaktır.

resim:www.gittigidiyor.com/matruşkalar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgisiz hiç bir şey olmaz.İnsan ne kadar kalifiye olursa olsun, çalıştığı veya çalışacağı yerde sevgi ve değerler varsa çalışabilir...

Alichar 
 23.12.2006 13:35
Cevap :
Sevgili Durmuş, Ne güzel söylemişsiniz, "sevginizi katmadan işinizde başarılı olmanız mümkün değildir." Elbette sevmeden yapılan iş verimli olmaz. Verimli olmayan bir iş de kişiyi başarılı ve mutlu yapamaz. Sağlıcakla kalınız.  23.12.2006 19:39
 

Oldukça güzel tespitlerde bulunmuşsunuz...

Bulutevi 
 27.11.2006 16:42
Cevap :
Nazik mesajınız için Teşekkürler. Ülkemizin en büyük sıkıntısı maalesef bu anlayıştadır. Yeni nesil Kalite ve nitelikleri açısından pırıl pırıl. Kişisel olarak çok ümitliyim. Şu anda Avrupa (Özellikle İtalya) Nitelikli ve genç eleman arayışında, tabir uygun düşerse kıvranmaktadir. Bizim gençliğimiz de burada işsizlik içerisinde kıvranmaktadır. Umarım bu zenginliğimizin farkına kısa sürede varırız.  27.11.2006 17:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1093
Toplam yorum
: 2699
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1728
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster