Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '12

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
427
 

Eleştiri ve ruh sağlığı üzerine!

Eleştiri ve ruh sağlığı üzerine!
 

net 'ten...


Bir eser hakkında yapılacak olan eleştiri, yapıcı olmalıdır...Yıkıcı eleştiri olmaz...

Eleştiri yapacak kişi, önce, yazıyla-eserle ilgili olumlu yönleri ele almalı ve desteklemelidir.

Söz konusu olan  bilimsel katkı ise, eleştiri yapacak kişinin, eleştiri yapacağı konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olması gerekir. Yoksa, 'Hem kel hem fodul olur.'

Ayrıca, gerçek eleştiride, bir konunun daha aydınlatıcı ve daha yararlı hâle gelmesi için, konunun uzmanları tarafından eksik ve yanlış yönlerinin düzeltilmesi amaçlanır.

Sağlıklı bir eleştirmen, yeni hataların yapılmasını önleyip yazarı teşvik ederek kişiye yazma şevki uyandırandır.

Eleştiri yetilerine haiz donanımlı kişiler,  'Dolu başaklar gibidir; başları eğik durur.'

Başlarının eğik oluşu da birilerinden korktuklarından değil; hoşgörü erdemine sahip olduklarındandır.


Boş başaklar dik durur; çünkü içleri boştur.

Eleştiri yaptığını sanarak, kişilere saldırgan ve art niyetli yazılar yazanların yaptığı eyleme: ' Karalayıcı, yıkıcı kavga eylemi ' diyebiliriz.

Bu tip kişilerde, 'Hastalıklı  ruh hâli ' sözkonusudur...

Aile yaşamı mutsuz, işyerinde umutsuz olan çocukluk dönemlerinde bir takım travmalar geçiren; sürekli hata yaparak kalp kıran; yaptığı hataları sonradan farkederek sürekli özür dileyen ve şifâ bekleyen ruhsal sorunlu insanlara, çevremizde çokca rastlarız... Bunların daha ağır sorun yaşayan, psişik kronik hasta tipleri daha tehlikelidir.

Bunlar genellikle yalnız yaşayan; anti sosyal kişilik bozuklukları olan ( Psikopat ) tiplerdir.

Psikopatlar, sosyal yaşam içinde çok siliktirler; ancak telefon, bilgisayar, internet; sosyal paylaşım siteleri gibi- içe dönük ve gerçek yaşamdan uzak- alanlarda ' aslan kesilirler.'  

Yüzyüze rahatça söyleyemedikleri, içlerine attıkları öfkelerini beyaz cam arkasından dillendirirler..
..........

Normal insanlar, suç işlerlerse cezalandırılacaklarından korkarlar. Bu his, beynin ön lobunu harekete geçirerek aynı eylemin tekrarlanmasını önler.

Psikopat kişiliklerde ise beynin ön lobu çalışmadığı için korku hissi uyanmaz ve kişi bu durumda rahatlıkla suç işleyebilir. İşlediği suçun ardından üzüntü ya da pişmanlık da duymaz.


Portekiz'de yapılan bir başka araştırmada ise beyinlerinin ön lobu hasar gören insanlarda kişilik değişiklikleri olduğu, plânlama ve karar verme yeteneklerini yitiren bu kişilerin, suça daha eğilimli hâle geldikleri belirlenmiştir.

Medyada ve sanal sosyal paylaşım sitelerinde de sık sık karşılaştığımız bu tiplerin, insanları suç işlemeye tahrik ettikleri; bu eylemlerle hasta ruhlarını tatmin duyguları yaşadıkları ve bu konuda açılmış yüzlerce  davanın olduğu bilinmektedir.

Neticede, olan yine tahrike kapılan mazlum insanlara olmaktadır...

Psikopatlar, mazlumları tahrik edip suç işlediklerinde, ellerindeki heyet raporlarına dayanarak kendilerini affettirmeyi düşünecek kadar kurnazlardır.

.......

Kendinize mukayyet olunuz...

Aman, paçanıza kızışmış azgın psikopat bulaşmasın !..

Saygılarımla...

*******************

OynamıYorum, Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kişi eğer olumluysa olumlu eleştirirsiniz.Olumsuz yönleri görmemek olmaz.

Kerim Korkut 
 22.12.2012 18:12
Cevap :
Bu konuda,atasözlerimiz ve deyimlerimiz çok zengindir.'Âleme verir talkını;kendi yutar salkımı. ' ....'Kendi gözündeki merteği görmeden başkasına laf atanlar.'...'Yılan kendi eğrisini bilmez;deveye boynun bükük der .' :)) gibi...Selamlar.  22.12.2012 20:18
 

Merhaba Hocam; Bilirsiniz, kuşku ve eleştiri, bilimsel düşüncenin ve sosyal-ekonomik gelişmenin ilk adımıdır. Eleştirel düşünce, fikir ve öneri zenginliğinin kaynağıdır. Değişime uyum da ancak mevcut sisteme yönelen eleştirilerle kolaylaşır. Tüm modern cihaz ve araçların çalışmasında önemli bir rolü olan geri bildirim mekanizmasının toplumsal ilişkilerdeki karşılığı “eleştiri”dir. Yolu ve yordamına uygun eleştiri yapmak isteyenler için;1-Önce araştırın, sonra eleştirin2-Kişiliği değil tutum ve davranışları eleştirin3-Karşı tarafı dinleyin4-Çözüm önerisi geliştirin5-”Popülist” eleştirilerden kaçının6-”Adam etmek” için eleştirmeyinEleştiriden önce özeleştiri yapın8-Eleştiride tarafsız olun9-Eleştiri özgürlüğünü geliştirin10-Eleştirilerden yararlanın. 11-Psikopat eleştirmenlerden uzak durun. selam ve saygılar

Nizamettin BİBER 
 17.12.2012 16:15
Cevap :
Nizamettin Bey,İşte kelaynak kuşlarını nizam ve intizama sokacak harika bir yorum yapmışsınız.Eleştiri yapacak kişinin eleştireceği konu hakkında derinleme bilgisi varsa,eli öpülür. Yoksa,zaten o bir ukeladır.Önemsenmez...Küçük adamlar kişilerle ;büyük adamlar fikirlerle ,düşüncelerle mücadele eder.Bu muhteşem katkınız, yazımı tamamladı...Çok teşekkür eder,saygılarımı,sevgilerimi sunarım.  18.12.2012 1:10
 

İzninizle önerilerime ekliyorum sayın hocam. Vaktiyle, paçama kızışmış azgın psikopatların bulaştığı dönemlerde soğudum yazmaktan. Eskiden sıklıkla bir şeyler hakkında yazasım gelirdi, bilgisayar yanımda yoksa kağıda yazardım, yine yazardım. Hey gidi gençlik! Şimdi yazmaya yazmaya parmaklarım paslandı. Hep o azgın psikopatların paçama bulaşması yüzünden işte!

OynamıYorum 
 17.12.2012 13:36
Cevap :
Sevgili Özlem Öğretmenim,Öğretmenlik,insannı yontma sanatıdır.Bir heykeltraş eserini yaratırken yaralanır,hastalanır,maddi-manevi sıkıntılar çeker.Eserini sergilediğinde bunları tam unutacakken 'sanatın içine tükürmeye kalkan canlılar 'yüzünden incinir.Öğretmen,sanatçıdadan da öndedir.Heykeltraş,taşa şekil verirken özgürdür..Öğretmen ise gerek meslek yaşamında ve gerekse, özel yaşamında bıçak sırtındadır.Hayatta yenilen kazzıkların bileşkesi tecrübe ise,yılmadan taşlı dikenli yollarda yürüyerek insan eğitimine devam edeceğiz.Her türlü ruh hastasına karşın.Onların da tedavilerinden sorumlu olduğumuza inanarak.Siz yılmadan yazın.Çünkü başarılısınız.Teşekkürler..Sevgiler..saygılar..selamlar..  17.12.2012 13:54
 

Yıkıcı psikopat eleştiriden yıkılmayacak kadar güçlü ruhlar bizimle olsun.

Muharrem Soyek 
 13.12.2012 17:11
Cevap :
Amin hocam, amin..:)) Saygılarımla...  13.12.2012 23:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1623
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster