Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '11

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
7616
 

Eleştriye kapalı olmak...!!

Eleştriye kapalı olmak...!!
 

Eleştri yol göstermektir.....


Bir yazı ya da yorum okumuştum aylar önce.. Sanırım buradaydı. 

‘’Ben ahlakına ve aklına güvenmediğim insana yorum yapmam ‘’ diye bir ifade kullanılmıştı. 

Nerden geldiyse aklıma, bugün bu söz üzerinde düşünmek ve düşüncelerimi de paylaşmak istedim. 

Her insanın yaşam tarzı; aldığı eğitim, kültür, terbiye, bulunduğu çevre ve inançları doğrultusunda değişiyor. 

İnsan düşünen, sorgulayan varlık. Yaratılış gereği olaylar arasında bağlantılar kurarak gözlem ve bilgiyle hakikatı idrak edebilecek donanıma sahip.. 

Ancak gelişim bilgiyle oluyor..Her yeni öğrenilen bilgiyle birlikte farklı pencereden bakmayı öğreniyoruz.. 

Farklı pencerelerden bakmayı öğrendikçe de; sadece kendi bildiğimizin doğru olmadığı gerçeğine ulaşıp, eleştirilere açık oluyoruz. 

Eleştiri neydi?  

Bir konuda; düşünce ya da bilginin (tabii konunun uzmanı isek), eksik tarafını gördüğümüz zaman tamamlamak amacıyla yargılamadan açıklamada bulunmaktı. 

Ancak bugün etrafımıza baktığımız zaman bazı insanların adeta eleştiriye, yeni fikirlere yasak koyduğunu görüyoruz. Hatta bazılarının öyle katı kuralları var ki; 10-20 yıllık arkadaşlıklar dahi tek bir eleştiriyle son bulabiliyor. 

Bu tarz insanlar, kendilerindeki eksiklikleri bilseler dahi, bırakın eleştiriye açık olmayı fikir alışverişinde dahi bulunmak istemezler.. 

Örneğin, kendi alanında uzman bir mühendis düşünelim..Kendilerine görüşmeye gelen kişi, bir başka meslektaşının daha farklı fikirleri olduğunu ifade etse; git o zaman ona yaptır işini. Burada ne işin var? diyebilir. 

Bu düşünceye, inanca sahip kişilerin; makamları, yaşları, kültürleri de eleştiri almaya engeldir. 

Sizden daha yaşlı bir kimseye; yaptığının yanlış olduğunu söyleyemezsiniz.. Söylerseniz ‘’ bu yaşta senden akıl almayacağım herhalde, ukela’’ gibi bir cevapla karşılaşabilirsiniz. 

Çünkü onun yaşı büyüktür, hayat tecrübesi vardır.. O ne diyorsa doğrudur .. 

Bu tarz insanlar, kendinden daha küçük birinin aklına ihtiyacı olmadığını düşünürler. Halbuki akıl yaşta değil baştadır.. Çok küçük yaştaki bir çocuk bile yaşça kendinden kat kat daha büyük bir insanın sahip olmadığı temiz bir akla ve ruh olgunluğuna sahip olabilir. 

Şimdi gelelim yukarıdaki sözün doğruluğuna.. 

‘’Ben ahlakına ve aklına güvenmediğim insana yorum yapmam ‘’  

Hayatımda duyduğum, en doğru sözlerden biri diyebileceğim kadar mükemmel. 

Arkadaş haklı.. Her insan eleştiriye açık olmuyor. 

Sizin vicdanınız, o insanın bile bile hata yapmasına razı olmasa da, bazen söylediğiniz tek söz yanlış anlaşabiliyor. Güzellikle söylediğiniz bir söz ‘’ ben akılsız mıyım? Senin aklına mı ihtiyacım var gibi son derece çirkin bir söz olarak size geri dönebiliyor.. 

O yüzden eleştiri yapılacak insanı çok iyi tanımak gerekiyor.. Ya da iyi tanımadığınız bir insana eleştiri yapacaksanız; duymak istemediğiniz her türlü söze de hazırlıklı olmanız gerekiyor. 

Sözün özü; 

Eleştiri; insanların hatalarını görmesi, doğruya ulaşmaları açısından çok büyük nimet ve dostluk göstergesidir..Değer vermektir. Amaç hataları, kusurları ortaya çıkarmak, yargılamak değil yol göstermektir. 

Saygı çerçevesi içinde yapılan eleştiriye kapalı olmak, sert uslüple cevap vermek; iyiliği elinin tersiyle itmektir… ki bu da hiç akıllıca bir davranış olmasa gerek.. 

Sevgi ve ışıkla. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bir kişiyi eleştirceniz zaman bence o eleştirdiniz şey bendede varmı diye bakamak gerek eğer sendede varsa eleştirme hakkınız yoktur. mesela annem beni evden neden cıkmıyosun diye sosyalleşmemi sağlamaya çalısıyor ve bana sen kibirlisin diyor.evet doğru diyor ama gende yapamıyorum sosyallesmiyorum psikolojik olarak hazır değilim surekli sosyal ortamlardan kaçama eğilmi gelştirmişim kendimde surekl kacıyorum (ama ben kibirlideğilim)sadece sosyallesmiyorum buda insanlarda kibirli birisi gibi gozukuyor galiba genede bunu içinden cıkmaya calısıyorum uğrasıyorum ama ben kibirli değilim(15 yıl kmse benm gibiçaresiz depresyon lu yasdımı bilimiyor)şmdi diyeceksiniz ne alaka kimse iligilenmedi ne annen ne baban ve bende oarada bir suru stres takın tı korku hala çoçuklumd yasadım sıkıntıları yasıyorum tek aileniz oldu halde tek basınıza olmanız çok zor onlara kızmıyorum ama bazı seyleri onlar geliştirdi ve bunu sıkıntısını cekiyolar

ersin kaya 
 17.06.2012 12:52
Cevap :
İlk cümlenize kesinlikle katılıyorum.. sizde olan bir şeyi eleştirmek gerçekten sakil durur, siz örnek olmalısınız ki örnek alınasınız..Diğer konuda da aynı fikirdeyim, ebeveynlerin çocuklarının gelişimde, hayatının şekillenmesinde rolleri çok büyük..(olumlu, olumsuz) bu konuda bir çok yazı yazmıştım..dilerseniz şöyle bir göz atın..Saygılarımla.  19.06.2012 19:40
 

Merhaba nasılsınız hocam! yazdıklarınız okurlarınıza ışık olmaya devam ediyor tebrikler.

lim lek 
 13.07.2011 12:18
Cevap :
Teşekkür ederim değerli okurum.. umarım faydalanıyorsunuzudur. Yarın Berat Kandili, kandiliniz kutlu olsun ayrıca.  14.07.2011 15:34
 

Eleştiri yol göstermek değil yolun yanlışlığını göstermek olsa daha uygun olur. Eleştiri saygılı da olmak zorunda değildir. Eleştiri eleştirenin üslubunu ve özgünlüğünü taşımalıdır, yoksa eleştiri olamaz. Alanında ilerlemek isteyen mutlaka her türlü eleştiriden pay çıkarmaya çalışmalı. Ama bu namümkün bizim toplumda. Bilgi toplumu değiliz, norm ya da inanç toplumuyuz. O yüzden değer haline gelmiş tutumlarımızın yanlışlanmasına yönelik eleştiriye katlanamıyoruz. Oysa bilgi toplumu olsak, bilgi doğrulanabilir ve yanlışlanabilir. Bakınız MB'de bile eleştiriye tahammül yoktur, hele ki birinin yazısına bir köşeli eleştiri yapın bakalım ne olacak. Kimse teşekkür ederim, ifaden keskin ama dediğin doğru diyecek vasıfta değil. Ama güya burası da bir yazı ortamı, düşünce ortamı. Ama bırakın eleştiriyi millet birbirini pohpohlamaktan başka bir iş yapmıyor. bu ise iyi niyet. iyilik dostluk filan değil, sahtekarlıktır.

Erdal Aydın 
 02.07.2011 23:57
Cevap :
Merhaba.. öncelikle teşekkür ediyorum katkınız, düşünce paylaşımınız için.. Bazı noktalarda farklı düşünsem de, söylediklerinizle hemfikirim. Eleştirinin tanımını yapmıştım..Bilgi toplumu değiliz bu bir gerçek. Eleştiriye kapalı olmak da; cehaletten ileri geliyor. Ancak, inanç bilgiyle olur..İnsanın bilgi sahibi olmadığı bir konuda inanması zaten mümkün olmaz. Eleştri eleştirenin özgünlüğünü taşımalı tabii ki ama, yargılamadan, edep dahilinde olmalı. İnsanlar en çok bu noktayı karıştırıyorlar. Yoksa dediğiniz gibi; birbirini pohpohlamak bana göre de sahtekarlıktan başka bir şey değil. Müsaadenizle tüm okurlara ışık olması açısından bir açıklama yapmak istiyorum; cahil insan sabit fikirli olur. Ne kadar yanlışın da şu deseniz anlatamazsınız o yüzden de eleştiri yapılacak insanı iyi tanımak gerekiyor. Teşekkürler, saygılarımla.  03.07.2011 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12904
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster