Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '17

 
Kategori
Gezi Rehberleri
Okunma Sayısı
105
 

Elflerin Diyarı, İzlanda’ya…

Elflerin Diyarı, İzlanda’ya…
 

Elfler,İzlanda,Iceland,Aurora Borealis,buzul mağaraları,gayzer,Blue Lagoona,kuzey ışıkları,Reykjavik


“Göklerin efendisi Varda Orta Dünya üzerindeki parlak yıldızlara yeniden ışık verdiği anda Eru’nun çocukları, Uyanış Suyunun yanında gözlerini açtılar. Elfler olarak adlandırılan bu halk, Quendi (konuşanlar) idi ve yaratıldıkları anda ilk gördükleri yeni yıldızların ışığı oldu. Bu nedenle Elfler, yıldız ışığını her şeyden çok sever ve tüm Valar arasında Yıldızların Kraliçesi olarak adlandırdıkları Varda’ya taparlar…”
 
Diyeeeee akıp gider İskandinav mitolojisi.
 
Hani derler ya, “mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır”. İşte taam da soğuğu hala iliklerimde hissettiğim bir zamanda başlıyor İzlanda’ya (Iceland) yolculuğum..
 
Bu seferki merakım, kuzey ışıklarına (Aurora Borealis), buzul mağaralarına, gayzerlere, Blue Lagoona, griye, maviye, beyaza ve tabi ki Elflerin hikayelerini bir de yerinde dinlemeye…
 
Direkt uçuşun olmadığı, Atlas Okyanusunun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusunda yer alan en büyük buzul adaya (103. 000 kilometrekare), pırıl pırıl bir günde ayak basıyorum.
 
Dondurucu soğuğuna rağmen, özellikle kış aylarında daha popüler olan ada, yılın her ayı ziyaretçilerine ev sahipliği yapmakta..
 
Ve an itibariyle - 10 derece havada, kardan yansıyan güneş ışınları, sanırım sadece ruhumu ısıtabiliyor…
 
2. Dünya Savaşı zamanında inşa edilmiş Reykjavik havaalanından şehir merkezine doğru aracımızla adeta süzülerek yol alıyoruz. Gri, beyaz ve mavinin eşsiz uyumuyla huzuuurrr dolan beynim, sanırım kalbime söz geçiremiyor.
 
Ve yerel rehberimin anlattıklarını kaçırmamaya çalışan ben, İzlanda notlarıma ilk başlığı atıyorum. Elfler…
 
“İskandinav topluluklarının Hıristiyanlık öncesi inanışlarının ve efsanelerinin kahramanları olan Elfler, bir çeşit peri halkıdır. İskandinav mitolojisi günümüz dünyasında mitoslarda (masal, efsane) geçen tanrılar ve simgeler yönüyle oldukça bilinir. (Yüzüklerin Efendisi serisi, temeline bu mitosları oturtarak şekillendirmiştir)
 
Ortalama 1200 yıl yaşayan ve ölümsüz olduklarına inanılan Elfler, ya yaşamdaki kötülüklerden sıkıldıkları için ölümü tercih ederler ya da başka diyarlara göç ederler.
 
Kısa boylu ve narin yapılarının yanında güçlü ve hızlıdırlar. Gökyüzünü görerek huzurlu bir yaşam sürmek isteyen Elfler (ışığın cinleri olarak bilinir), melodik sesler çıkarırlar ve insanlara oranla daha güzeldirler.
 
Büyü ve savaşçılık konusunda iyi olan bu uzun kulaklı periler, diğer ırklarla ilişki kurmayı pek tercih etmezler…”
 
derkeeeeen,
 
Rehberimiz kiliseye benzeyen kaya parçasını göstererek “işte, Elflerin kilisesi” diyor.
 
Bende oluşan duygu ise “!!! ??? …”
 
Peki, bu güne kadar kimsenin görmediği, saçları altın gibi eğrilmiş ya da gümüş gibi dokunmuş, ayın parıltısına benzeyen bir ışık içinde yürüyen, dünyadaki halklar arasında sesler ile konuşabilen (Quendi) ilk ırk olan Elflerin diyarına bir gün yolunuz düşer mi?
 
 
Süheyla Zarzık
 
02. 07. 2017
 
https://plus.google.com/113099090222250466981
 
http://suheylazarzik.wixsite.com/motivationandpeak
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 117
Kayıt tarihi
: 06.07.16
 
 

Süheyla ZARZIK'ın yaşam misyonu çevresinde “gülen yüzler” yaratmak ancak, bu gülen yüzleri de, ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster