Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
859
 

Eli silahlı magandaların erkeklik egoları!...

Eli silahlı magandaların erkeklik egoları!...
 

Beyin zarı zedelenen İzel tanınmaycak halde...


Magandanın anlamına baktığımızda “Beyninde filtre olmadığı için, davranışları aşırıya kaçabilen ve taklitçilikle büyüdüğü için davranışlarını asla sorgulama gereği duymadan hareket eden görgüsüz, kaba, anlayışsız, terbiyesiz ve uyumsuz kişi diye tanımlandığını görüyoruz.

Magandalar için güçlü olmak erkekliğin bir sembolüdür. Fiziki anlamda güçlü olmak, güçlü erkek olmak önemlidir onlar için. Bir de cinsel anlamda güçlülük var ki o olmazsa olmazlarıdır. Bu anlamda bir iktidarsızlıkları var ise bunu örtbas etmek için olmadık işlere başvururlar.

Oysaki önemli olan karakter güçlülüğüdür. Sağlam karakterli olmak her unsurun üstünde bir özelliktir. Ama bu zavallılar bunu bilmediklerinden özellikle maç sonralarında, düğünlerde, trafikte boy göstererek kendilerince güçlerini sergilemek için abuk sabuk olmadık yöntemlere başvururlar.

Türkiye Çekoslovakya maçında ulusça sevindik. O günden beridir tüm dertleri unutup maçı konuşur olduk. Sevindik de duyduğumuz bazı haberler bu sevincimizi kursağımızda bırakmaya yetti. Magandalar yine aşka gelmişti. Bu kadar ikazlara rağmen güçlerini sergileme ortamlarından birisi olan maç sonralarında yine yapacaklarını yaptılar o güçlerinin sembolü olarak gördükleri silahlarını masum insanlara yönelttiler. Bir sürü yaralı var, bunlardan babaannesiyle gecekonduda yaşayan 12 yaşındaki İzel sevinç gösterilerini evlerinin bahçesinde izlerken başına isabet eden maganda kurşunu yüzünden yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor. İnsan canından kıymetli başka bir şey yoktur ve o canı ancak Allah alabilir. O canı alan magandanın vicdan duygusu olduğunu sanmıyorum onun için bu vicdan azabıyla nasıl yaşar diye düşünmüyorum. Ancak bu işten nasıl en az cezayla sıyrılabilirim diye düşündüğüne eminim.

Maç bitiminde spiker uyarı yaptı “Aman sevincimize gölge düşürmeyin, silahlara sarılmayın, şarjör boşaltmayın, masumları öldürmeyin” diye ama akılları sadece erkekliklerini bu anlamda sergilemeye yeten bu akıl fukarası kişiler dururlar mı? Yine lanetler yağdırdık, “yine mi” dedik, üzüldük, yine yazılar yazıldı, sonrası ne olacak? Koskocaman bir hiç, ateş düştüğü yeri yakacak biz yine unutup gideceğiz. Yine bir maç ertesinde aynı durumlar yaşanacak.

Bunlara dur demenin bir yolu yok mudur, caydırıcı olması için cezalar arttırılamaz mı? Ya da silah satışları denetlenemez mi? Silah satan kişilerin satış yerleri sürekli denetlenip faturasız silah bulununca cezalandırılmalıdır. Silahlar hep faturalı satılırsa ve satın almak için haklı sebebi olan kişiler silah satın alırlarsa belki bu durumlar önlenebilir. Her önüne gelen silah satın alırsa bu durumların yaşanılması da kaçınılmaz olur.

Böyle bir kutlama anında silah çıkaran kişiye (o kişi yakını olsa dahi) halkın ikazda bulunup hemen polis çağırıp önlem alması gerekmez mi? Kurşunu havaya sıkmak demek kimseyi hedef almamak demek değil ki.

Benzer yaşanan pek çok olayda kurşun sekip balkonda hatta evin içindeki insana dahi isabet etmişti. Bu durumlarla ilgili kanunlar değiştirilmelidir. Kutlamalarda silah gösteren, şarjör boşaltan kişilerin cezalarla hayatı kaydırılsa bu tip olaylar caydırıcı olabilir.

Bir maganda kurşununun öldürdüğü insanların haberlerini okudukça, arkasındaki maganda zihniyetine teröristten daha fazla lanet yağdırmak gerekmektedir. Çünkü yanlış da olsa teröristin uğruna savaştığı bir ideali vardır.Bunların idealleri ise akılları sıra güçlerini sergilemek.

Tabii bir de her daim söylediğimiz gibi eğitim şart. Bunun için de basına büyük işler düşüyor. Televizyonu herkesin izlediği saatlerde bu olaylar gündeme getirilip yanlışlar gösterilse bunları seyreden magandaların içinde akıllananlar çıkar belki.

Tanrı bu magandalardan korusun bizleri…

Sevgilerimle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir ülkede spor bakanlığı yapmış bir insan elinde silah havaya ateş açarsa ve aynı zat her türlü pisliğin baş figüranlarına kol kanat gerip bunlar iyi çocuklardır diyerek sırtlarını sıvazlarsa bu tip manzaraları daha çok görürüz. Sevgilerimle

Yıldız Nihat 
 23.06.2008 23:25
Cevap :
Ne yazık ki çok haklısın sevgili Nihat... Yazacak çok şey var ama...:(( Teşekkürler paylaşımın için... Sevgilerimle...  24.06.2008 13:45
 

Ülkenin eğlence kültürü silah atmak. Sevindiğimizde yaptığımız silah atmak. Üzülünce de silah atmak şart. İnsan hayatının hiçe sayıldığı, rast gele ölümlerin yoğun olarak yaşandığı ülkemizde, her ihtimale karşı 3 çocuk yapmamızı isteyen başbakanımız ve siz kalkmış diyorsununuz ki.... cıh cıh cıh..... olmaz dimi. Bi silah atalım şimdi. :)) Sevginin, insana değer vermeyen, eğitimin ve hoşgörünün olmadığı bir toplumdan çok fazla bir şey beklememek gerekir. İşin kötüsü bu tür insanların azalacağına çoğalması.

Murat Ersöz 
 23.06.2008 15:56
Cevap :
Sevgili Murat... O güzeller güzeli İzel'in olaydan önceki halini gösterdiler televizyonda, görmüşsünüzdür mutlaka siz de. Çıldırdım bu güzel yavrunun düştüğü hallere bakın, belki de eskisi gibi hiç olamayacak, neymiş efendim beyimiz sevinmiş ya silah atmak da erkeklik ya... Hırvat maçında artık akıllanmışlardır birşey olmaz artık diye düşünürken başka bir maganda çıktı ortaya kendi öz be öz yeğenini ve on kişiyi yaralayan. Yavrucak sedyede görürülürken canlıydı son bakışlarıymış kameraya, öldüğünü söyleyince spiker yine çıldırdım. Ne olacak halimiz böyle? en çok neye kızıyorum biliyor musunuz idam cezasının kalkmasına, bu insan müsveddesinin idam edilmesine kim karşı çıkabilir ki? İbreti alem için herkesin ortasında ipte sallandıracaksın ya da o pompalı tüfekle öldüreceksin ki belki diğerleri akıllanırlar... Çok kızgınım çoook. Teşekkürler katkınız için Murat bey... Sevgilerimle...  23.06.2008 16:14
 

Babalar, anneler önce oğullarına oyuncak silah alırlar."Oğlum bir söv bakalım" der dedesi... Çocuk sövdükçe herkes güler. erkek çocuklara daha farklı davranılır. Magandaları ne yazık ki biz yaratıyoruz. Magandalar her yönüyle topluma zarar veriyor. Çok az olsada kadın magandalarımız da var. Magandasız günler diliyorum Sevgi ve saygılarımla...

Erdoğan Şahin 
 23.06.2008 14:28
Cevap :
Erdoğan bey... O kadar çok yanlışlarımız var ki çocukları büyütürken... Eğitim şart diyoruz ya ama o eğitimi okullarda vermek şart ilk başta... Okullara ders olarak koyulmalı bundan böyle silah kullanmanın yanlış olduğu... Amin diyorum dileğinize... Sevgi ve saygılar benden...  23.06.2008 16:18
 

Dün akşam da burnumuzun dibindeki markette bile silah attılar. Bu kadar da olmaz ki, hiç bir şeyden ders almıyorlar ve sevinçlerimiz kursaklarımızda kalıyor. Yazın harika ellerine emeğine sağlık Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 21.06.2008 12:38
Cevap :
Ahh Özlemcim atarlar beyinlerinde akıl var mı onların? Teşekkürler canım... Sevgilerimle...  21.06.2008 16:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 203
Toplam yorum
: 2287
Toplam mesaj
: 423
Ort. okunma sayısı
: 1972
Kayıt tarihi
: 23.10.06
 
 

İnsanların yapmaktan mutlu oldukları hobileri vardır. Benim de en severek yaptığım, hayatımda yen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster