Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
32351
 

Elif adının ve harfinin sırları

Elif adının ve harfinin sırları
 

Elif ve Kıyam

Elif adı Türkiye'de en popüler bayan isimlerindendir ve asla eskimeyen bir isimdir.
Halkımız Allah'ın isimlerinden ona kul olmakla türetilen Abdullah, Abdurrahman, Abulkerim, kızlara Fatma, Emine, Ayşe isimlerini artık çocuklarına eskidikleri için koymadıkları halde Elif adını koymaktadır.
Latincede ki karşılığı "Alfa", Yahudi Alfabesinde "Alef" olan Elif adının hikmetli güzel sırları vardır.

Alfabe içinde Elif Allah'ı simgeleyen bir harftir. Allah adı Elif harfiyle başlar. Elif sayı olarak 1'i simgelerken aynı zamanda Allahın tekliğini vurgular. Bu ifade hakkaniyet ve adalet'te kendini bulur. Zira adil bir akıl Allah'ı tekler ve bir çok ilah edinmez.
Elif yine Arapçada "Elf" olarak sayılardan 1000 anlamınada gelir ki bu Elif harfinin itikat olarak Allah'ın tekliğini, bu itikada sahip olduktan sonra ki itikadın getirdiği sorumluluk ve borçluluk bilinci olan gerçek din anlayışından kaynaklanan ( Zekat ve paylaşma olgularıyla) bereketi de sembolize eder.

Allah'ın Kuran'da geçen bir çok adında Elif ya başta ya da ismin içinde ses olarak bulunur. Yahudilerin  Allah'ın 72 olan isiminde de bir çoğu Alefle(Elif'le) başlar.
Elif adını taşıyan insan adı gibi zarif olmalıdır, adı gibi dosdoğru, doğru sözlü ve dürüst olması beklenilir. Bu ismin sahibinden beklenilen şeylerden biride hakka, hukuka eşyanın tabiatına uygun davranmaya gayret göstermesidir.

Bütün bunları yaşayacak birikime sahip olması için Elif'ler akıllıdır, akıllı olmak zorundadırlar. Lailahe illa Allah'ın içinde bir yığın Elif vardır ve bu eliflerin tamamı akılla söylenen bu söze kelepçelenmiştir fakat bu öyle bir sözdürki insana özgürlük verir, o özgürlük Allah'tan başkasına kul olmamanının manifestosudur. Bu manifesto mala, onun getireceği kibre, öfkeye ve onun getirebileceği zulme, şehvete ve onun getireceği ailevi ve sosyal yıkıma karşı adilce duruşun ifadesidir. Mal mülk, şehvet, üstünlük duygusu olmak üzere tüm insanı eğen ve büken unsurlara karşı direnerek hep ilerici bir başkaldırıdır Elif.

Yazının devamını Kabe'nin Hayat Şifreleri adlı kitabımdan okuyabilirisiniz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günaydın yazarım,ELİF'i ne güzel anlatmışsınız...Elif gfibi dikdurmasını bilenlereğ ne mutlu...Harflerin şahıdır Elef...Abdım da Elifle başliyor ( Abdülkadir )....Selmam ve sevgilerimle...

Abdülkadir Güler 
 30.07.2013 9:35
Cevap :
Sağolun. Son yazdığım Kitap "Kabenin Hayat Şifreleri-Sembollerin Dili" adlı kitabımdan alıntıdır bu yazı...  30.07.2013 22:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3650
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster