Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
262
 

Elif Şafak güzellemesi

Şeytanım, aklıma fikrime mukayyet ol... 

Elif Şafak inciler döktürmüş:

"Belki şimdi ete başlayınca kişiliğiniz de değişir" diyor güler yüzlü yardımsever hemşire hanım. Ben de buna inanıyorum ya. Yediklerimizdeki enerji bize geçiyor. Sürekli  et yiyen bir insan ile sürekli sebze yiyen birinin fıtratı aynı olmuyor. Savaşa giden bir orduya, maça çıkan bir boksöre salata yedirdiklerini düşünemiyorum. Yapsalar, adamlar savaşmanın, dövüşmenin  anlamsızlığına kanaat getirebilirler.”

http://www.haberturk.com/yazarlar/elif-safak/833992-etoburlar-ve-otoburlar

Öncelikle insan, etobur veya otobur değil, omnivor, yani tümobur, yani hem et, hem bitki yiyen bir türdür. Yakın akrabamız primatlarda bizim gibi olan tür çok.

Sonralıkla, yine doğada, etoburların saldırgan olduğuna ilişkin kanıt yok. Şempanzeler rasgeldikçe karınca yiyorlar, raslamayınca yemiyorlar, yaprak dal yiyorlar. Bu sayede yaşamda kalma şansları artıyor.

Ayrıca, sanıldığının tersine bitki yiyerek, doğaya daha çok zarar veriyoruz, çünkü atmosferdeki oksijeni arttıranlar bitkiler, azaltanlar ise, biz dahil hayvanlar.

Ayrıca, vejetaryen paralı asker veya boksör çok. Dövüş sanatını bilim ötesine taşıyanların içinde de, vejetaryen çok.

Asıl sorun şu:

Şafak, bunları neden kendi kendine akıl edemiyor? Dahası, şu yazılanları okusa, neden hayatta inanmayacak?

Yazar olmasa sorun yok. Ancak o bir yazar, hem de çok okunan bir yazar. Bir yazarın eksi zekalı ve eksi bilgili ortalamadaki, yani UFO’lar ve parapsikolojiler arasına sıkışıp kalmış okurlarına, bir de bu ‘vejetaryen sinerji’ gibi dezenformasyonları sunması, onu sorumsuz biri kılmakta...

Açıkçası, dünyada Arendt ve Luxemburg gibi, Türkiye’de de Özlü ve Soysal gibi kadın yazarlar oldukça, Şafak’ın şu anki kültürel ve zihinsel momenti, bize ancak ve ancak yeis vermekte..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

belgeselde seyretmiştim. şempanzeler kendilerinden daha küçük maymunları avlıyor ve yapraklarla birlikte yiyorlardı. etoburların neredeyse hepsi saldırgandır. böcek yiyenler böceklere, geyik yiyenler geyiklere saldırır. çünkü onları yiyebilmek için önce saldırıp avlamaları ya da tuzağa düşürmeleri lazım. leş yiyenler hariç. insan da hazır et yiyerek leş yiyenlere benziyor.

baki kılınç 
 09.04.2013 8:48
Cevap :
Saldırganlık ayrı şey, et yemek için öldürmek ayrı şey. (İnsan saldırganlığının yamyamlıkla ilgisi yok ve bazı yamyam toplumlar oldukça barışçıdır.) Ayrıca, bitkiler de öldürür, böcekleri, diğer bitkileri. Ayrıca, bitkiler de saldırgan-emperyalisttir, çamlar dibinde ot barındırmaz örneğin, bir orman da tek ağaç türlüdür genelde. Tüm bu örneklerle anlatmak istediğim şey, basmakalıp bakış açılarının, etobur-otobur-vejetaryen bağlamında işlemediğidir.  09.04.2013 12:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 495
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster