Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '09

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
2442
 

Elifnâme

Elifnâme
 

'elif' olmadan söz olmaz.


Elifnâme

İnsanlara okuma öğreten çok lakin içlerinde elifi bilen yok. Elif; bir âsûde nihâl… Elif ki cümle cevabı havî bir nihayetsiz sual. Elif ki mukaddime… Elif ki hüsn-ü hâtime…
Elif’in manası derim amma Elif bizatihi mânâdır. Elif şehinşah-ı huruf, elif kelâmdır. Elif ilimdir, elif hikmettir. Der ki büyük ilim sahibi İbn-i Rüşd; “İlim ve hikmet dahi ayrı değil, birdir. Çün ikisi birden dindir…” Din mi? Elif’in olduğu yerde dinin hükmü nedir ki? Hem ne demiş Yunus Ata:
Dört kitabın manası
Bellidir bir elifte
Sen elifi bilmez isen
Bu nice okumaktır?

Bunca ünler Yunus Ata, muhatabı sensin ey okuyan! Memâlik-i Osmanî bakiyesi Darülfünun talebesi ve sen ey Mühendishâneli! Bunca okudun da bildin mi bir elifi? Madem bilemedin şunu diyebildin mi bari:

Bana okudun mu diye sormayın
Kitap okumadım insan okudum
İnsanı kitaptan ayrı görmeyin
İnsanı sınırsız umman okudum

Sen ki Tesla okudun, Taylor yedin, Newton içtin, bade-i Lagrange ile kendinden geçtin de elifi bildin mi?

Bilemedin ise şunu bil ki harcadığın bunca yıllar, eskittiğin sıralar, yuttuğun tozlar, beşikteki bebeler, eşikteki cinler dahi gülmektedir haline. Yok, bildin ise kulak ver ey talebe-i kâmil; sual eder aşk aynası Bânû ki cevap sendedir:

- Elifin aslı nedir?
- Elif mi noktadan, nokta mı eliften çıkmıştır?
- Elif ile noktanın birliğini gösterebilir misin?

Bu sualler ki Bezm-i Elest’ten evvel sorulmuştur. Ezel boşluğunda yankılanır sonsuza kadar, nice âlemler seyyareler arasında. Âşıklık istidadı olanlar cevapların peşine düşmüşlerdir umutsuzca. İşte Veysel Âşık, gözlerini feda etmiş de peşi sıra gene de vakıf olamamış elifin sırrına ve dile gelmiş sarı tamburası Anadolu’nun çorak bozkırında:

Okudum mektepte vardım bir ere
Bir elif okudum çok hesap çıktı
Bir elif üç nokta geldi bir yere
Ezber ettim andan dört kitap çıktı

28 harf dahi kıskanmış elifi. Mim demiş ki; “Bırakın canım şu uzunu… Hani nerede bencileyin dilruba dudakları…” . Vav demiş ki; “Hiç olur mu öyle kupkuru dal gibi… Güzel dediğin dolgunca olmalı, az biraz da kıvrak, ben gibi…” Onlar ayrı ayrı dile geledursun huruf-u müennes hasede, huruf-u müzekker âşık imiş elife. Ondandır ki bazı zaman elif olmadan sükûta dalar, elif olmadan ses dahi olamazlarmış. Bu ne endam ki Ya Rabbî, 28 harfin dahi serdarıdır elif…

Beli pusatlı yiğitler, eli sazlı ozanlar, başı sarıklı dervişler… Daha niceleri yitip gitmiştir nar-ı aşk-ı elif uğruna…

Şah-ı merdan, şir-i Yezdan, üstad-ı Zülfikar, haydar- kerrâr Ali dahi bir elifin kırk yıl kölesi olmuş.

Eli sazlı Karacoğlan;

Elif kaşlarını çatar
Gamzesi sineme batar
Ak elleri kalem tutar
Yazar elif elif diye

diye diye Anadolu toprağına düşmüştür.

En büyük müsted’i aşk oydu ki ömrünce aşk ateşiyle yanan yüreğinden çağlayanlar, dilinden mesneviye döküldü. O ki Koca Mevlana, “Bismi” deki elifin sükûtuna hayran olup da susmuştur:

“Burada susmak ne lüzumlu şey… Elif, varlığından yok olmuştur ama o harf olmaksızın da ‘be’ ile ‘sin’ elifi söyler durur...”

Ey âşıklık istidadı olan kişi! Şimdi bildin mi elif nedir? Mana, kelâm, ilim, hikmet...? Esasen bunların hepsi birdir yani elif vahdettir. Vahdet ki âdemoğulları ile havvakızlarının asıl yitirdikleri, yitiripte şerha şerha dağılıp araflarda kayboluşlarının sebebidir. Nihayetinde elif yoldur vahdete giden ve ilimdir o yolda rehberlik eden. Şimdi tahayyül edebildin mi elifin kudreti nelere kadirdir?

Sana son sözümdür ey yollara düşen: Bilir misin bu yolun nihayetinde vuslatın nedir? Vahdet dahi menzilin adıdır. İkiliği kaldırıpta bir olunacak olanın yokluğunda kifayetsiz kalır. İkiliği kaldıracak olan… O:
Aşktır… ki gerisi teferruattır…

Çün elif olmadan aşk yazılmaz, aşk olmadan elif manasın bulmaz…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Efendim, saygılarımla; yüreğiniz, gönlünüz ve kaleminiz ruhunuzsda esen fırtınaların rüzgarına kulak verip te, ne güzel açıklamışlar Elif'i... Sizi Elif'i anlatan bu güzel yazınızdan dolayı kutlarım.

Pervane 
 02.11.2009 14:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3426
Kayıt tarihi
: 25.04.09
 
 

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği okuyorum. Bir kaçış ve alem-i tahayyül olarak e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster