Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
407
 

Elimdeki zenginlik

Elimdeki zenginlik
 

Bir kitap geçti bugün elime. Daha doğrusu Bengi Hanım’ ın eczanesinde gördüm, istedim aldım. Hiç bitmiyor ki kitaplara olan açgözlülüğüm. Ama bu değdi gerçekten de. Metin SÖZEN tarafından kaleme alınmış

‘ANADOLU’ DA YAŞAM KÜLTÜRÜ’ elimdeki zenginlik.

Tanıyanlar bilirler inanılmaz bir Türkiye ve Hakan’ ı kızdıracak ölçüde Anadolu aşığıyımdır. Tamam Trakya’yı da göz ardı edemeyiz ama ne de olsa ben bir Mezopotamya Prensesi.

İşte sıcağı sıcağına bu kitaptan notlar vermek istedim sizlere:

Bir kere inanılmaz güzel fotoğraflar var.

Bölüm başlıklarına gelince:


Güçlü Kaynaklardan Beslenen Anadolu

Bu bölümde Anadolu Konutları, Dış Birikimin Anadolu’ ya Aktarılması ve Dönemlerin Belirginleşmesi incelenmiş.


Kaynağa Bağlı Çeşitlilik

İklimin Etkisi, Arazi Yapısının Etkisi, Yapı Malzemesi ve Taşıyıcı Sistemin Etkisi, Kültürel Ortamların Etkisi, Örgütlenme, Biçimlenme incelenmiş bu bölümde. Ve ben bu maddeleri yazarken aklıma hemen Jared DIAMOND tarafından yazılmış olan ve aynı konuları farklı açılardan izleyen ‘ ÇÖKÜŞ’ geldi.

Bu bölümde özellikle Hürrem Hanım Evinin kapatılmış ocağı ; Karaman

Ödemiş Birgi’ de bir evin baş odası fotoğrafları enfes.


Kültürel Havzalarda Geleneksel Odaklar

Marmara, Balkanlar, Kuzey Anadolu, Batı Anadolu, Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu incelenmiş bu bölümde yine inanılmaz güzel fotoğraflar ile.

Mesela Gümüşhane’ nin eski yerleşim dokusunu gösteren fotoğraf.

Ya da Kütahya Germiyan sokağındaki ev. Bir camı da kırık üstelik

Veya Kula’ da bir sokak.


Kimlikli Yaşam İçin Sürekliliğin Gerekliliği

Bu bölümde demiş ki yazar: ‘Geleneksel Anadolu evlerinin yaratıcıları, çağdaş mimarlığın dünyada çözüm aradığı konulara kendilerince cevap vermiş görünüyorlar. Anadolu’nun değişik bölgelerindeki ev örnekleri , esneklik, değişebilirlik, uyabilirlik ve çok amaçlılık açısından günümüz ortamına sağlam ipuçları vermektedir.’

Kısacası okumak gerek, okumak gerek ama bir de bizi biz yapan değerleri , geçmişimizi özellikle okuyup sahip çıkmak gerek.

Ve unutmayalım ki kim ne derse desin bu ülkenin her toprağı bizim ve bu ülkenin her karışında yer alan zenginliklerin mirasçısı biziz. Ne Anadolu’nun evleri ne de Trakya’nın felsefe derinlikleri bizden başkasının değil.

Var mı aksini iddia edebilen…

Ve açıklama:

Bengi Hanım: Canım eczacı arkadaşım.

Hakan: Wishnee; Derinden Dipten grubumdan; Trakya kökenli , Türkiye tutkunu gezginim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sadece ses vermekti niyetim,öylesine azız ki şaiirin dediği gibi mutluluk bile bizden çok.

sırça 
 21.08.2007 18:48
Cevap :
Sevgili Sırça; Ses verdiniz de siz neredensiniz ve kimsiniz?  21.08.2007 21:43
 

Anadolunun bir anlatıcısı hiç olmadı,anadoluyu herkes kendi penceresinden anlattı..Kula Ünlü tarihçi Strabon’un Katakekaumene nin yanık yöre dediği bir yer,ilkel insana bizanslılar,rumlar türkmenlere ev sahipliği yapmıştır,şirindir.evlerin çatıları neredeyse birbirine değer,sokaklarından iki araba birlikte asla geçmez.yoksuldur,tütünü derisi elinden alınmış,kasaba sokaklarında dokuma tezgahlarının sesi duyulmaz olmuştur..zaman zaman yabancı konukları oluyor kulanın bir zamanlar burada yaşamış yabancıların torunlar.. SILAYA DÖNÜŞ. Dönüyor ve şimdi savaş yıkıntısına dönmüş olan eski evlerine gidiyorlar.burada,ninelerinin öldüğü,ilk gollerinin atılıp ilk öpüşmelerin gerçekleştiği bu yerlerde onlara mate çalıp et kızartmak için ateş yaka dursunlar,köpekler toprağı eşeleyerek bir zamanlar gömdükleri kemikleri arıyorlar..Kucaklaşmanın kitabı.s:185.E.galeano..Tüm arsızlıgına ragmen yönetenlerin ayakta duruyorsak anlatılamayan zenginligine borçluyuz anadolunu.

sırça 
 21.08.2007 17:49
Cevap :
SEVGİLİ SIRÇA SES; Karar verdim sen beni ağlatmak için yazıyorsun... Son cümlen ise benim yıllardır anlatmaya çalıştıklarımı özetlemiş...  21.08.2007 18:08
 

Çağımız insanı yaşını belirtirken bir ile yüz arası rakam söylüyor. Çünkü kimliğimizde o rakam yazıyor doğrudur da bu. Bilgi ve kültürel yaşımız ise resmin, müziğin ve yazının bulunduğu tarihlerden itibaren başlar günümüze gelir. İnsalığın yaşını insana yüklerden yaşadığımız topraklardan başlamamız doğaldır. saygılar.

Özkan Salman 
 02.08.2007 22:24
Cevap :
Ve bizim toprakalrımız gerçekten özeldir değil mi?  03.08.2007 11:26
 

Gerçekten de zenginliklerle dolu tüm Anadolu doğusundan batısına kadar bu kitap güzel irdelemiş iyi bir kaynak herkes için. sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 01.08.2007 17:17
Cevap :
Teşekkürler Meral Hanım; zenginliklerimizi bilmek ve sahip çıkmak gerek,,,  01.08.2007 19:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 421
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 673
Kayıt tarihi
: 17.07.07
 
 

Güneydoğu Anadolu bölgesinin Siverek  ilçesinden çıktım; üstüne Maarif Kolej eğitimi aldım ve tıp..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster