Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
654
 

Elimizde TC Tabelasıyla Bir Bayrak Kaldı; Bu Durumda Cumhuriyetle Yönetiliyor Olmanın Anlamı Kalmadı

Elimizde TC Tabelasıyla Bir Bayrak Kaldı; Bu Durumda Cumhuriyetle Yönetiliyor Olmanın Anlamı Kalmadı
 

Doğrusu cumhuriyet de allame bir düzen değil; mutlakıyet, meşrutiyet, cumhuriyet… Belki bir sonrasının yürürlüğe konmasının zamanı geldi. Yalnız burada iki konu önemli: İlki, belki biz böyle düşünüyoruz, Türkiye’de ne kadar insanın cumhuriyete taraftar olduğunu bilmiyoruz. İkincisi, cumhuriyete çatanlar yerine bir şey koymuyorlar. İleri demokrasi diyorlar ama bu da şimdilik şehir efsanesi, kim ne olduğunu bilmiyor.

Bir de yönetim şekillerine çok fazla anlam yüklüyoruz. Sanki bu çağda devletimizin idaresi cumhuriyet olmasa birbirimizi keseceğiz; sanki cumhuriyetle yönetiliyoruz da her şey güllük gülistanlık.

Cumhuriyeti savunanların amacı cumhuriyet merakından değil -demokrasiyi eleştiren çok yazar tanıyorum- cumhuriyetle uğraşanların ülkeyi başka bir mecraya çekebilecekleri endişesi.

Cumhuriyet, içerisinde evrensel değerleri barındırıyor ama artık bu çağda geriye dönüş olmadıkça hangi düzen olsa demokrasi, özgürlük ve insan hakları kavramlarını reddedemez.  Kaldı ki örneğin cumhuriyete çatanlar bile değerleri savunduklarını söylediklerine göre.

Cumhuriyetin yavaş yavaş terk edilmesinden çok torbanın içinde başka şeylerin (bizi biz yapan değerlerin) gitmesi korkutmalı bizi.

Cumhuriyet yönetim şekli, demokrasi ideal yaşam şekli; cumhuriyet gider yerine daha iyi bir yönetim şekli gelir; ya da şekil değişir ama öz cumhuriyet olarak kalır (başkanlık sistemi mesela öyleymiş). Ancak demokrasiden ödün veremeyiz; demokrasi örneğini beğenmiyorsak (şu anda uygulanan demokrasi örneği gibi) güncelleriz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gençler de diyor ki "Elimizde diplomayla kalakaldık, okumanın anlamı ne?"

Ata Kemal Şahin 
 23.09.2017 14:49
Cevap :
Doğru söylüyorlar...  24.09.2017 14:30
 

Sizlerin ulkede goremedikleri yada gosterilmiyen yada gordugunuz halde zulfiyar meselesinden goremiyormus gibi yaptiklariniz buradan kabak gibi acik gorunuyor. Sosyal hayata dair yasa ve kurallar sirf baskan istedi diye bir gunde degisemez. Ulke politikalari yasama meclisi olmadan politize edilemez. Kisaca iyi adamdi demokrasi demek gerek artik.

Newyorker 
 23.09.2017 14:11
Cevap :
Çok güzel bir yorum, yine çok beğendim.  24.09.2017 13:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5334
Toplam yorum
: 13789
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster