Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
183
 

Elini vicdanına koy

Elini vicdanına koy
 

Paralı Askerlik


Son günlerde askerlik yapmak istemeyenler için "vicdani ret" hakkının tanınmasıyla ilgili yasa tasarısı ve vicdanına yenik düşen ama parası olanlar için bedelli askerlik konuları kamuoyunun gündeminde. Buna göre askere gitmekten yırtmanın artık bir değil birkaç yolu var. Halen askerlik görevi yapanlar için de "benim ne işim var burda" isimli bir yasa çıkartılması da düşünülmeli.

Buna göre artık askerlik şubelerinde şöyle konuşmaların olması kaçınılmaz olabilir:

- Gel bakalım delikanlı.

- Buyrun efendim.

- Vicdani ret talebin olmuş.

- Evet efendim, vicdanım rahat değil.

- O zaman kamu görevi yapacaksın.

- Efendim ona da hazır değilim.

- Peki o zaman paran var mı?

- Evet, kenarda biraz birikmişim var. Olmadı kredi çekerim.

- Onu baştan söylesene evladım, parası olanda vicdan aramıyoruz. Vezneye şunu ödeyip gidebilirsin.

- Sağolun efendim.

- Sıradaki...

Peki belki de dünyada bir örneği bile olmayan asker uğurlamalarına ne olacak? Sanırım "en büyük asker bizim asker" diye askere yollananlar için "en vicdanlı çulsuz bizim çulsuz" tezahüratları yapılır artık.

Vicdanı rahat olanlar eline silahı alıp vatan için mücadele ederken, askere gitmek istemeyenler önce elini vicdanına, olmazsa elini cüzdanına atıp kredi kartına 12 taksitle vatan borcundan kurtulsunlar.

Halka baskı ve zulümle barış ve demokrasi adına zorla oy verdirenler, çoluk çocuğu sokaklarda devletin polisine karşı taş attıranlar, teröristleri saklayıp kollayan milletvekilleri, meclisimizin içindeki terör yandaşları, molotof kokteyliyle ortalığı savaş alanına çevirenler, askerimize pusu kurup şehit düşürenler, polisimize saldıranlar,... derken son günlerde iyice artan terör olayları gündeme damgasını vurmuşken, kürt açılımı ile başlayan ve ardından terör açılımıyla devam ederken, sorunun bedelli askerlik açılımıyla çözümüne karar verildi.

Çözümü bu şekilde bulanların yakında İmralı'daki Abdullah Öcalan için ev hapsi konusunu hangi tasarıyla çözeceğini merakla bekliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

vatanı koruma konusu bile paraya endekslendi ya daha neler göreceğiz...

hssensoz 
 19.11.2011 20:09
Cevap :
Eski Türk filmlerinde "para her kapıyı açar" diyen kötü adam karakteri vardı. Nedense aklıma o geldi. Yorum için teşekkürler...  22.11.2011 13:39
 

Bir tarafa vicdani rantı (bedelli askerlik) koyun, diğer taraf da vicdani reti koyun,Türk milletinin kutsal bildiği peygamber ocağı dediği askerlik görevini ve kurumunun ne hale geldiği, nasılda sulandırılmaya başlandığı acı bir şekilde görülecektir. Bu vatan için canlarını seve seve feda eden Mehmetcikler ve şehit ailelerine bu rant ve retti nasıl açıklayacaklar.

Sonsuzluk (Osman Özeker) 
 17.11.2011 20:17
Cevap :
Bedelliden gelen paraları şehit ailelerine aktarıp, vicdanlarının rahat olmasını sağlarlar, olur biter. Arabaların arkadasındaki "o şimdi asker" yerine de "param sağolsun" diye yazanları görürüz yakında. Yorum için teşekkürler...  22.11.2011 13:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 8441
Kayıt tarihi
: 08.04.11
 
 

2000 yılına 30 kala İstanbul'da doğmuştur. Liseden sonra her ne kadar üniversite okumaya yeltense..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster