Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
823
 

Elizabeth görülmeye değer muhteşem bir film

Elizabeth görülmeye değer muhteşem bir film
 

Elizabeth Savaşçı Kraliçe, son zamanlarda gördüğüm ve beni en çok etkileyen filmlerden biri.

Görüntü, kostüm, mekan düzeni, sanat yönetmenliğindeki başarı, konuyu anlatmadaki ustalıkla birleşince, gerçekden olağanüstü bir film çıkmış ortaya.

İngiltere'nin bakire kraliçesi adı altında ünlenen Elizabeth' in, kraliçeliğinin görkemli gücüne karşın, sıradan bir korsana aşık olmasıyla yakalandığı karşılıksız tutkunun kendisine verdiği acı, muhteşem bir biçimde anlatılmış.

Onca savaşın altından kolaylıkla kalkan, gerektiğinde kendi kuzenini gözünü dahi kırpmadan ölüme gönderen bu güçlü kadının, sarayda odasında yapayalnız kaldığında, karşılıksız kalan aşkı için dökdüğü gözyaşları, aşkın kraliçe de olsa, bir kadını nasılda pençesine düşürebildiğinin çok güzel bir örneği.

Sevdiği erkeğin, kendi himayesindeki bir saray kızına aşık olması ve ondan bir çocuğunun olması Kraliçenin acılarını dayanılmaz derecede arttırmış ama sonradan çok sevdiği bu iki insanın bebeğini bağrına basarak, gerektiğinde çok sert olabilen kalbinin ne denli yumşak olduğunu göstermiştir.

Beni en çok etkileyen bölüm ise filmin sonunda Kraliçenin sözleri oldu.

Şöyle der Elizabeth bu bölümde.

"Ben Elizabeth, İngiltere nin Bakire kraliçesi.
Hiç evlenmedim, hiç erkeğim ve çocuğum olmadı.
Halkımın annesiyim, onlar benim çocuklarım.
Bunun için özgürlüğü yalnızlığı seçtim.
Ve Tanrı'dan yaşantımın bundan sonraki bölümünde bu özgürlüğe katlanabilmem için dayanma gücü diliyorum"

Bu kısacık anlamlı söylev, bence çok çarpıcı olup, onca ihtişam, güç ve iktidara rağmen kraliçe bile olsa, bir insanın yalnızlık karşısındaki dayanılmaz güçsüzlüğünü çok yalın bir şekilde anlatmakta.
Gerçekten seyredilmesi gereken çok hoş bir yapıt olduğunu düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elizabeth filmini tarihsel persfektifinden de görmeliyiz. Dünya tarihinin akışını değiştiren bir kraliçe demek abartma sayılmamalı..Günümüze kadar uzanan emperyal İngiliz stratejisinin mimarı olarak uyguladığı stratejisi uzun dönemde Osmanlı İmparatorluğunu tarih sahnesinden sildi. Siyaset Planlaması yada Toplum Mühendisliği kavramlarını tarihte mükemmel uygulayan kraliçelerin ilkiydi. Bizde tarihsel tabanından uzak olarak ve soyut bir şekilde öğretilen Merkantilist İktisat politikaları en iyi uygulayan ve öncelikli olarak Amerika'yı yağmalayan Portekiz ve İspanya'yı da iktisadi açıdan yok eden bir kraliçedir. Majesteleri bu arada da kardeşi Mary Stuart'da sadece Osmanlı'da olmayan "siyasete katl" müessesesi ile ortadan kaldırma hünerlerini sergileyen bir kraliçedir. Filmin sonundaki sözleri yaşamıyla çelişsede bizim ders almamız gereken bir dönemin kraliçesidir. "Tarihin ibret al", çünkü "tekerrür etmesin" dediği bu kraliçeyi iyi öğrenmeliyiz. saygılarımla Fehmi Dinçer

Fehmi Dinçer 
 30.12.2007 18:27
Cevap :
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Katkılarınız işin tarihsel boyutu. Filmde sanırım daha çok duygusal bir temaya ağırlık verilmek istenmiş ki buda çok hoş işlenmişti. Mutlu bir yıl dileğiyle  30.12.2007 18:42
 

Hayat yalnız yaşanmaz, yaşansa hayat olmaz. Görsel atmosferi güzel bir filmdi...

Beytullah ARPACI 
 25.12.2007 12:25
Cevap :
haklısınız,teşekkürler yorumunuza,sevgiler  25.12.2007 13:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 218
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 1619
Kayıt tarihi
: 15.05.07
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji bölümü mezunuyum. Farklı sektörle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster