Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
962
 

Ellerin, Ayakların ve Parmakların Dili

Ellerin, ayakların ve parmakların iletişimde çok önemli rolleri vardır.   

Sevgimizi göstermek istediğimiz insanlara dokunuruz. Saygımızı göstermek istediğimiz insanların ellerini öperiz.  

Ellerin çeneyi kapsayan şekilde duruşu bazen eleştirel tarzda dinlemeyi ifade eder.

İki elimizi çenemizin altına kriko gibi koyduğumuzda, bu derin dinleme ve düşünme durumunu gösterir.

Eller duruşumuzu da tamamlayarak ona belirli bir anlam yüklenmesine yardımcı olur.

Normal olarak ellerin iki yana sarkmış şekilde durması rahat hissedildiği anlamına gelir.

Eller üst üste gelip vücudu sarar şekilde durursa bu kapalılık, çekinme ve savunma durumuna işaret eder.

Kapanma duruşu, tam veya yarım kapanma şeklinde olabilir. Yarım kapanmada eller ve ayaklar tam birleşmez, kollardan birisi serbest kalırken diğer kol ona uzanarak bir engel oluşturur.

Tam kapanmada ise kollar birbirini sarar, buna ayakların da bilekten kilitlenmesi eklenirse karşınızdaki kişiye söyleyeceğiniz hiçbir şeyin etkili olma olasılığı olmayacaktır.

Bir elin diğer bir eli bilekten kavraması ( Genelde sağ el, sol eli bilekten kavrar) durumuna “El pençe divan” duruşu denir ve saygı ve çekinme göstergesidir.

Elin bileği vücudun arkasında kavraması ise üstünlük ve hâkimiyet göstergesidir. Liderlerde ve komutanlarda bu duruşu sık, sık görebilirsiniz.

Ellerin avuç içlerini birbirlerine hızla sürtmek bir hazırlık ve heyecan ifadesidir.

Ellerin vücuda göre açısı da anlam taşır. Aşağı doğru indirilmiş eller pasiflik göstergesidir, örneğin mahkemelerde suçlular hâkimi bu şekilde dinler.

Yukarıya kaldırılmış eller ise aktiflik anlamı verir. Elleri omuz üstünde havaya kaldırmak, havadaki ellerden birisini yumruk yapmak galibiyet veya kazanma işaretleridir.

Elleri göğsün üzerinde avuç avuca bir araya getirmek “İçim içime sığmıyor” demektir. Elleri iki yana açarak karşıya avuç içlerini göstermek ise “Daha ne yapabilirim, elimden geleni yaptım” demektir.

Bir masanın üzerinde dirsekler dayalıyken iki elin parmaklarının birbirine geçecek şekilde çatılması ise iç gerginliği ve sıkıntıyı ifade eden bir durumdur.

Ellerin pantolon ceplerindeki durumu da mesaj içerir.

Ayakta duran kişinin sağ elini pantolon cebine sokmuş olması, iş dünyasıyla ilgili bir sıkıntısı olduğunu, sol elini pantolon cebine sokmuş ise duygu dünyasıyla ilgili bir sıkıntısı olduğunu gösterir.

Ellerin tüm parmakları cepte iken başparmağın dışarıda olması çevreye üstünlük veya serinkanlılık mesajı verir.

Bazen topluluklara hitap eden kişiler, başparmakları yukarı bakacak şekilde, elinin diğer parmaklarını ceketlerinden içeri sokarlar (Napolyon duruşu) veya pantolon askılarını diğer dört parmağı ile kavrarken başparmak yukarıyı gösterir; bunlar üstünlük ifade eden duruşlardır.

İşaret parmağının açık, diğer parmakların kapalı olduğu duruş ise “Tehdit” ifade eder.

Parmakların vücuttaki hareketleri de anlamlıdır.   

Eğer karşınızdaki kişi siz konuşurken ardı, ardına ensesini kaşıyorsa, bu söylediklerinize katılmıyor veya şüpheyle bakıyor demektir. Eğer kişi bir konuşma sırasında sürekli başını kaşıyorsa, söyleyeceği şeyleri tasarlıyordur.

Erkeklerin yalan söyledikleri sırada yaptıkları tipik hareketlerden birisi, kulak memeleriyle oynamak veya gömlek yakalarını çekiştirmektir. Kadınlar yalan söylediklerinde ise genelde burunlarına dokunurlar.

Ellerin kullanıldığı en önemli temas şekli tokalaşmadır.

Eşit statüdeki insanların tokalaşması sırasında avuç içleri birbirini kavrar, ellerin dışları sağa ve sola bakar.

Üstünlük gösteren tokalaşmada ise üstün tarafın elinin sırtı yukarı bakar, diğer tarafın el sırtı bilek güreşinde yenilmiş gibi aşağıya bakar.

Tokalaşma kararlı şekilde karşıdakinin elini fazlaca sıkmadan ama çok da hafif tutmadan yapılmalıdır.

Genelde bayanların yaptığı elin ucuyla tokalaşma ve çok hafif tutma (ölü balık tutuşu) korkma ve çekinme haline işaret eder.

Tokalaşmanın şekli, kuvveti ve süresi karşıdakine doğrudan mesaj ilettiği için çok önemlidir.

Bu nedenle satıcıların prova yaparak doğru tokalaşmayı öğrenmeleri gerekir. Tokalaşma sırasındaki temas, insanda güven hormonu salgısına yol açtığı için satıcılar için ayrıca önem taşır. Dokunmak güven sağlamanın yollarından birisidir.

Eller, psikolojik durumu da yansıtır.

Saklayacak bir şeyi olan insanlar ellerini masanın altına saklarlar.

Savunduğu şeyde haklı olanlar elini masaya vururlar.

Gergin veya kızgın insanlar ellerini yumruk yaparlar.

Bu nedenle profesyonel sorgucular, şüphelileri boş bir masada oturtarak ellerini izler ve bundan birçok mesaj çıkarabilirler.

Ayaklarımız da biz farkında olmadan birçok mesaj verir.

Bacakların oturuş pozisyonu düşüncelerimizi yansıtır.

Örneğin, bacak, bacak üstüne atma durumunda kişi, üstteki bacağını elleriyle karın bölgesine çekiyorsa, burada bir meydan okuma söz konusudur.

Bir grupta otururken, bacak, bacak üstüne attığınızda, ayağınızın yönü ilgilendiğiniz kişiye dönük olacaktır.

Bu bilgiye hâkim olmak bir satıcıya kalabalık görüşmelerde grup içindeki lideri tespit etmekte kolaylık sağlayacaktır.

Bir pazarlık sürecinde alıcının ayak pozisyonunu takip ederek hangi fiyatın kabul göreceğini anlayabilirsiniz. İlk başta çarpı şeklinde, savunmada duran bacaklar istenilen fiyata ulaşıldığında rahatlayarak açılacaktır.

Ayaklarla bağlantılı olarak ayakkabı seçiminiz, ayakkabıların temizliği ve duruşu stilinizi ve kişiliğinizi yansıtmakta önemli ipuçları sağlayacaktır.

Bu nedenle satıcıların ayakkabılarının her zaman temiz, boyalı ve belirli bir kalitede olması gerekir. Hani derler ya  “Dost başa düşman ayağa bakar”.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

gülsen tunçkal, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba hocam, bedenimizin önemli uzuvlarını ne güzel akıcı şekliyle dillendirmiş siniz. Size küçük bir anekdot anlatmak isterim ;) Mini mini 2 yaşındayken fena cincin bir kızmışım. Rahmetli ebeveynlerim varken anlatırlardı ve o resim halen bende mevcuttur. Ebeveynlerim, 10 yaşındaki teyzem ve ben çarşıya gitmişiz merhuma annem, babama hadi Gülsen'in resmini çektirelim demiş, teyzem daha ne ki o da çocuk, kucağına almış kıyameti koparmışım illede babam diye, neyse babam beni kucağına alınca aman bir poz vermişim, sanki oturaklı, büyümüşte geri küçülmüş küçük hanım edası. Esas burada ki bağlantı dikkatimi çekmişti. sizin yazınızı okurken aynı 2 yaşındaki yapmış olduğum hareketi yapıyorum yani tam tamına 60 yıl önceki, inanılır gibi değil Mehmet bey hocam, selam ve saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 14.01.2019 13:06
 

Bu mükemmel yazıyı hayret ve ibretle okudum, eline sağlık.Benim eller muzırdır o nedenle onları saklamakta zorluk çekerim.Bir gün otobüste dört kadının ortasında sıkıştım, ne yapsam pozisyon olacaktı çünkü ellerimi koyacak yer yoktu.Sapık derler diye korktum utandım (zaten biraz sapık görünüşüm var, biraz da öyleyim) iki elimi yukarı havaya kaldırdım.Ve paramı çaldırdım, az bir miktardı cebimden çekmişler.

Kerim Korkut 
 10.04.2018 15:15
Cevap :
Kıymetli Korkutan; Otöbüste dört kadın arasında kalmak.Bunları anılar kategorisinde yazsanız ne güzelolur.Siz çok güzel de anlatıyorsunuz. Kimbilir nasıl terlemişsiniz))) giden az miktarda para olsun, dua et ki kalpten gitmemişsin. Korkut sen sapıklık dönemini kazasız, belasız atlatmışsın. Ne çare ki Bakırköy'e yakınsın. Ne olur ne olmaz Bakır köy caddelerinde pek gezme doktorlar seni tanır gözetim altına alırlar en çok da ben üzülürüm. Mükemmel yazı diyerek beni yağlamışsın. Sana bin kez söyledim yağı sevmiyorum. Fırçalı yorumlarımı neden yayına almıyorsun? Mersin de Havaalanı yok Adanaya gittim uçakla selam ve saygılarımı gönderdim.Atatürk Havalimanından almayı unutma)))))   10.04.2018 16:41
 

Beden dilinin inceliklerinin öğreten denemenizi dikkatle okudum. Yayın tarihi 30 mart tebrik ediyorum değerli Mehmet bey, blog da yaşanan sorun giderildi mesajı aldıktan sonra denemelerim başarısız yönetim paneli açılmıyor. Ayrıca Nahide hanım rahatsız olduğunuzu söyledi acil şifalar diliyorum saygılarımla

Cemile Torun 
 30.03.2018 23:58
Cevap :
Kıymetli Cemile Torun; Evet, insanlar el, ayak parmaklarıyla, gözleriyle, kaşlarıyla ve duruşlarıylada birşeyler anlatmaya, birşeyler ifade etmeye çalışır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum.  09.04.2018 19:03
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum!Ah o ellerin dili olsa da konuşsalar.Gün olur o eller sevgiyi ve saygıyı, gün olur o eller aşkı, kini nefreti, anlatır. Evet dost başa düşman ayağa bakar. Güzel bir paylaşım sağ olunuz.Selam sevgi ve saygılar.İyi geceler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 30.03.2018 22:57
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi; Yorumunuz için teşekkür ediorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  09.04.2018 19:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2058
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster