Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '22

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Elmacık Kemiği Estetiği

Yüz güzelliğine ulaşmada elmacık kemiklerinin yüzle uyumu sağlayacak yeterli hacme ve kontura sahip olması istenir. Elmacık kemiği çöküklüğü yaşayan kişiler, yüzlerinin çökük ve yaşlı görünmesi şikayetiyle estetik cerrahiye başvurabiliyor. Elmacık kemiğindeki kontur ve hacim eksikliği sorunları hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tekniklerle kalıcı ya da geçici olarak düzeltilebiliyor.

Elmacık kemiği çöküklüğü

Belirgim elmacık kemikleri, güzelliğin evrensel bir göstergesidir, ancak bazı kişilerde elmacık kemikleri doğuştan çökük olabiliyor. Bazı durumlarda ise zamanla yanaklar içerdikleri yağ hacmini, kolajeni ve kas tonusunu kaybederek sarkmaya başlar. Bu durumda estetik cerrahi teknikleri ile daha estetik, doğal ve uyumlu bir görünüm sağlamak için yanaklar yeniden şekillendirilebilir.

Yaşlanma sürecinde yanağın hacmi ve dokuları sönebilir, yüzün estetik görünümünü etkileyerek kişinin yorgun ve çok daha yaşlı görünmesine yol açabilir. Yüzü daha enerjik ve estetik görünmesini sağlamak için elmacık kemiği estetiğinde farklı prosedürler kullanılabilir.

Cerrahi ve cerrahi olmayan teknikler

Enjeksiyon tekniği ile yüzün orta kısım denilen elmacık kemiğindeki kontur ve hacim kaybı ameliyatsız olarak düzeltilebiliyor. Bunun için estetik cerrahınız bütün yüzünüzü analiz ederek elmacık kemiklerinize vereceği konturu ve hacim artışını belirler. Ardından enjeksiyon malzemeleri ile doğal ve estetik açıdan daha uyumlu bir hale getirebilir. Ortalama yarım saat süren bu işlemin sonucu geri dönüşümlüdür. Ortalama 1 yıl içinde dolgu malzemesi cilt tarafından tolere edilir. Bu sürenin sonunda işlemin isteğe göre tekrarlanması gerekir. Cerrahi olmayan tekniklerde iyileşme sürecine genellikle gerek olmaz. Cildin hassasiyetine göre oluşabilecek kızartı vs. birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Hyalüronik asit dolgu malzemesinin dışında kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu da enjekte edilebilir. Bunun için kişinin karın gibi yağ hücresi bulunan bölgesinden liposuction tekniği ile yağ alınarak elmacık kemiklerine enjekte edilebilir.

Cerrahi tekniklerle elmacık kemiği estetiğinde ise minimal invaziv teknikler ile yüzün orta kısmı yeniden hacimli hale getirilebilir. Bunun için kalıcı implantlar yerleştirilebilir. Bu sayede elmacık kemikleri güçlendirilebilir, yanaklardaki çöküntüler giderilebilir. Ağzın içinden açılan kesilerin iyileşmesi bir ya da iki hafta sürebilir. Kalıcı çözüm isteyen kişiler için uygun bir seçenektir. Cerrahi tekniklerde anestezi uygulanır. Böylece operasyon süresince ağrı hissedilmez.

Elmacık kemiği estetiği yaptırmayı düşünüyorsanız, alanında uzman bir estetik cerraha giderek sizin için en uygun tekniği belirleyebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 272
Kayıt tarihi
: 29.11.12
 
 

TIP EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul UZMANLIK EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster