Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '12

 
Kategori
Aksesuar / Takı
Okunma Sayısı
7316
 

Elmas mı? Pırlanta mı?

Elmas mı? Pırlanta mı?
 

Bu yazımı verdiğim eğitimlerde bana sıklıkla sorulan "Elmas ile pırlantanın farkı nedir?" sorusunun genel bir cevabı olarak yazıyorum:)


Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı yok. Neden mi? Çünkü elmas da pırlanta da aynı şey...Farklı algılanmasının pek çok sebebi var...Temel neden ise farklı dillerden dilimize geçen kelimelerin yanlış kullanımı sonucunda oluşan yanlış sektörel dil.

 

Elmas, pırlantanın ham hali, yani işlenmemiş, doğadan çıktığı halidir. Elmas karbondan kristallenmiş bir mineraldir.Pırlanta, brillant kelimesinin Türkçe'deki kullanımıdır. Yani elmas'ın yuvarlak ve 57 fasetli (faset ışığı kıran yüzeylere verilen isimdir) kesilmiş halidir. Farklı kesimlerde elmaslar olabilir: Kalp, prenses, oval, markiz...vb. Pırlanta kesim yani "brilliant cut", şimdiye kadar icat edilmiş kesimlerin en popüler olanıdır. Fasetlerin geometrisinden dolayı ışığı oldukça iyi kırar ve yansıtır.


Bu yüzden de bakarken gözlerimizin kamaşması doğaldır:)

Türkiye'de elmasın diğer kesimleri de (oval, markiz, prenses...vb.) "pırlanta" olarak adlandırılmaktadır. Bu da yine doğru bilinen yanlışlardandır.

Gelelim en büyük karışıklığa... Ülkemizde “elmas kesim” olarak bilinen kesim, aslında “gül kesim”dir (rose cut). Avrupa'da 16.yy ortalarından itibaren kullanılan bu kesim, Türkiye'de de yaygın olarak kullanılmış ve çok sevilmiştir.

Gül kesim, geniş petek benzeri fasetlerden oluşmaktadır. Faset sayısı 3,6,12,18,24 olabilir. Az sayıda faset bulundurduğundan, taşın yüzeyine çarpan ışık sadece yüzeyden yansır. Bu kesimin pırlanta kadar parlamamasının nedeni budur.


Kesim şekli olarak pırlanta kadar parlamasa da, mücevhere dönüştüğünde parlayan hatta son yıllarda çok da revaçta olan bir kesimdir gül kesim.


Mücevher olarak en çok beğenilen tarz antik (vintage) görünümlü olanlardır. Sıkça görebileceğiniz modelleri sizler için sıraladım.

 

Benim favorim ise ; biraz daha Art Deco detaylar!


Aslında "elmas " ve "pırlanta" aynı maddedir. Pazarlama ve yanlış oluşturulan sektörel jargondan dolayı sanki iki farklı maddeden veya değerli taştan söz ediliyor gibi bir algı söz konusu.


Bu yazıyı okuduktan sonra Türkiye'deki herhangi bir kuyumcuya gidip "gül kesim"'i sorduğunuzda garip bakışmalar ve sessizlikler olması büyük olasılıktır! Elmas dediğinizde ise anlaşmak çok kolay.


Yurt dışından alışveriş yaparken "diamond (elmas)" istediğinizde, kuyumcular ellerindeki tüm kesim elmasları size sunacaklardır. Ancak Türkiye'de bilinen elması istiyorsanız, özellikle "gül kesim (rose cut)"i belirtmeniz gerekli.


Sonuç olarak evrensel olarak anlaşılan, pırlanta ve elmasın aynı şey olduğu. Zaten sözlüklere de bakarsanız pırlanta ve elmas aynı şekilde İngilizceye çevrilir (diamond).

 

iyi alışverişler!

http://lussostyle.blogspot.com/

http://www.facebook.com/lussoconsult

https://twitter.com/LussoConsult

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3417
Kayıt tarihi
: 08.07.12
 
 

Jeoloji yüksek mühendisi, Lusso Danışmanlık kurucusu, doktora öğrencisi, fotograf, moda, luks, mü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster