Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '14

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
616
 

Elmas yıldız: Şaka değil gerçek.

Elmas yıldız: Şaka değil gerçek.
 

Fotoğraf: B. Saxton (NRAO/AUI/NSF)


Elmas denilince aklınıza bahse varım en büyük (86 karat) Kaşıkçı Elması geliyordur. Peki hiç düşündünüz mü daha büyük birini? Yalnız bu elmasımız birazcık daha büyük; sadece Dünya büyüklüğünde!

Astronomide son günlerde müthiş bir keşfe tanıklık ediyoruz. O da hem en küçük yıldız hem de en büyük elmas olma özelliğinde bir keşif.

Bilindiği gibi Beyaz Cüce olarak adlandırılan yıldızlar, aslında bir zamanlar Güneşimiz gibi ömrünün sonuna yaklaşan Kızıl Devlerin hızla kendi içine çökmesi sonucu oluşur. Eğer yıldız, Güneş'ten çok daha büyükse öldüğünde bir Kara Delik haline gelir.

Bu yıldız, öldükten sonra içindeki hafif moleküllerin füzyon reaksiyonu ile karbona dönüşmesi gibi bir reaksiyona uğramış. Ancak oluşan polimerler, karbon atomlarından oluşan ve allotrop denilen (allotropizm yalnızca karbon için geçerli değildir. Örneğin kükürtte de benzeri durum vardır; rombik kükürt ve monoklin kükürt gibi) bir madde yapısında. Karbon molekülleri için iki allotrop vardır; elmas ve grafit (kalem kömürü). Buradaki yapı kristalize olmuş karbondan yani elmastan oluşuyor. Bilim insanlarının araştırmalarına ve hesaplamalarına göre yıldızın yüzeyi yaklaşık 2700 santigrad derece. Güneşin yüzey sıcaklığı ise 5500 santigrad derece civarındadır.

ilhan gündoğdu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5210
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster