Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '07

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
8191
 

Elveda Rumeli, Merhaba Gökyüzü

Elveda Rumeli, Merhaba Gökyüzü
 

CEMAL UYGUN 2

“Elveda Rumeli”, ATV’de yayınlanan bu diziyi izleyeniniz var mı? Bu dizide, günümüz Türkiye’si ile benzeşen ne kadar da çok olay var. Dilerim kanalın yeni sahipleri, yayın politikalarına ters düştüğü gerekçesi ile bu güzel diziyi yayından kaldırmazlar.

Bir önceki yazımda ( http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=79745 ), Öğr.Plt. Cemal Uygun’u yazacağımı okuyanların, “bu ‘Elveda Rumeli’ de nereden çıktı, hani Cemal Hoca’yı yazacaktın?” demek için, acele etmemelerini isteyerek yazıma başlıyorum.

Elveda Rumeli dizisinde de izlediğimiz gibi, Osmanlı İmparatorluğu’nun çözülmeye başladığı ve İmparatorluk sınırları içinde bulunan azınlıkların, emperyalistlerin kışkırtmaları ile çeteleşip, Rumeli Halkına olmadık eziyetleri yaptığı o yıllarda, pek çok Türk Ailesi, Anadolu’ya göç etmek zorunda kalmıştı. Bu göçler yıllarca sürdü. Anadolu Devrimi ile de, Türkiye tam bir ilgi merkezi haline geldi. Rumeli ve Balkanlar’da bulunan pek çok Türk Ailesi, akın akın Türkiye’ye geldiler.

1917 de Rumeli’nde doğan Cemal Uygun’un ailesi, 1924 yılında Türkiye’ye göç etti ve İzmit’e yerleşti. İlk ve orta öğrenimini İzmit’te tamamladı Cemal Uygun. Lise öğrenimini ise, İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde.

O yıllarda, lise son sınıf gençleri için, askeri eğitim zorunluluğu vardı. Bu gençler askeri eğitim kamplarına alınır ve 15 gün süre ile eğitilirlerdi. Bu kısa süreli eğitim, o günlerin gençleri ve aileleri için çok önemliydi. Bu eğitimi alan gençlerin özgüvenleri artar, aile ilişkileri daha da güçlenirdi.

Akranları gibi Cemal Uygun da, bu özel eğitimi almak için askeri kampa alındı. Kampta eğitimden arta kalan zamanlarda, gençler arasında, Ankara’da, Türk Hava Kurumu tarafından açılan Türkkuşu Genel Müdürlüğü’nde, gençlere havacılık eğitimleri verileceği, Büyük Kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün; en büyük özlemlerinden birinin de, “kanatlı bir Türk Gençliği yaratılması” olduğu konuşuluyordu. Kamp günlerinde kararını verdi, Cemal Uygun. Ankara’ya gidecekti. Ulu Önder Atatürk’ün emriyle, geleceği göklerde arayacaktı.

On beş günlük askeri eğitimden sonra Türkkuşu’na geldiğimde yıl 1936 idi. Bize birer battaniye, çarşaf ve yastık örtüsü vererek İnönü’ye gönderdiler. Orada bize ottan yapılmış bir döşek verdiler. Çadırlarda kalıyorduk ve bu döşeklerde üç kişi yatıyorduk. O dönemde planör, paraşüt, model uçak kursları hepsi bir ararda yapılıyordu. Ben bunların hepsinde eğitim aldım. İlk planör eğitimini THK-4 Planörleri’nde yaptım. Bu Planör Kurumun yaptığı planörlerdendi ve uçuş eğitimlerini Ergazi (Şu anda yerleşim merkezi olan Uran kent’in bulunduğu alan) bölgesindeki geniş alanda yapıyorduk.” * Diyecekti. Sayın Bahattin Adıgüzel’e, 2001 yılında verdiği röportajda.

Türkkuşu’nun kuruluş günleri ile başladı O’nun da havacılığı. 1973 yılında emekli olana kadar da sürdü.

Önce planör pilotu, sonra motorlu tayyare pilotu oldu. Öğretmen Pilot Yardımcısı ve Öğretmen Pilotluğunun ardından, Test Pilotu, Tarımsal İlaçlama Uçağı Pilotluğu da yaptı. 1951 yılında Türkkuşu Planör Okulu Müdürü, 1954 yılında Türkkuşu Genel Müdür Yardımcısı, 1957 yılında da Türkkuşu Genel Müdürü oldu. 1960 yılında Genel Müdürlük görevinden alındıktan sonra da, Uçuş öğretmenliği ve tarımsal ilaçlama pilotluğu görevini sürdürdü. 1973 yılında emekli oldu.

Kırk yıla dayanan havacılık yaşamı boyunca;

Pek çok ölüm tehlikesi atlattı. 1948 yılında, düyada ilk defa ve Türk Mühendisleri’nin özgün tasarımı olarak THK Uçak Fabrikası’nda üretilen, gövdesi tamamen kanatlardan oluşan, tek kişilik, açık kokpitli, ahşap gövdeli THK–13 Uçan Kanat’la, yaptığı test uçuşu sırasında, yere çakıldı ve ağır yaralandı.

Yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Öğrencilerinin yetiştirdiği pilotları da hesaba katarsak binlerce pilot’un yetişmesine katkı sağladı.

Başta, Polatlı, Altınova, Gözlü, Konuklar, Koçaş, Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftlikleri olmak üzere, kamuya ya da kişilere ait, milyonlarca dönüm tarım alanının, tarım zararlılarına karşı ilaçlanması ve havadan gübrelenmesi çalışmalarını yürüttü. Ülkemizin İlk Tarımsal ilaçlama Uçağı Pilotu olma onuru da ona aittir.

Ulusal, uluslararası pek çok sportif havacılık yarışmasına katılmış ve onlarca madalya almıştır.

1924 yılında “Elveda Rumeli”, 1936 yılında “Merhaba Gökyüzü” dedi. 1973 yılında emekli olana kadar havacılık O'nun yaşam biçimiydi. Şimdi 90 yaşında ve sağlık sorunları ile baş etmeye çalışarak, havacılık anıları ile yaşıyor.


*Türk Havacılığında İz Bırakanlar, M. Bahattin Adıgüzel, THK Kültür Yayınları No:7, s.224
Unutmayın1: THK Yangın Uçağı alım kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazıp, 3919’a gönderin. Bedeli 6 YTL’dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Kurban Derilerini, lütfen THK’na verin. Kanatlı bir Türk Gençliği yaratılması çabamıza destek olun.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle çok üzgün olduğumu belitmek istiyorum.Cemal dedemizin aramızdan ayrılışını yeni öğrendim.Başta Cenk öğretmenim olmak üzere tüm yakınlarına ve havacılara başsağlığı diliyorum.Ne mutluki Cemal dedemiz bu ülke için yapabileceklerinin en iyisini yapmanın huzur ve mutluluğu içinde ebedi hayatına uğurlandı.Keşke herkes onun kadar idealleri uğruna mücadele edip hizmet edebilmenin mutluluğunu ve onurunu yaşıyabilse. Onun aramızdan ayrıması elbetteki hepimizi çok üzmüştür,ama onun açtığı yol bizlere rehberlik edecek ve bizden sonraki kuşaklarada örnek olacaktır.Bizlere düşen görev onun ilkeli ve inançlı çalışmalarını gelecek kuşaklara aktarmak ve onun açtığı yolda ilerlemektir.Cemal dedemizin sonsuzlukta huzur ve ışıklar içinde yatmasını diliyor kalanlara sağlık ve esenlilker temenni ediyorum.Abdurrahman Bayrak.21,04,2008

Abdurrahman Bayrak 
 21.04.2008 10:13
Cevap :
Sayın Abdurrahman Bayrak, Ne yazık ki, O artık bizlerle değil. Ruhu şad olsun. Saygılarımla..  21.04.2008 17:40
 

Sayın talip bey; Cemal dedemizi kaybettik.Burdan tüm sevdiklerine, öğrencilerine haber vermek isterim.Hepimizin başısağolsun.

eda hakan 
 17.03.2008 10:16
Cevap :
Sayın Eda Hakan, Dedeniz, Sevgili Hocamız Cemal Uygun'un vefatını ben de bu sabah Cenk'in haber vermesi ile öğrendim. Başımız sağolsun. Bu günkü yazımda da Cemal Hocamın kaybını yazdım. Sizlere ve tüm ailesine sağlıklı, uzun ömür diliyorum. Saygılarımla..  17.03.2008 11:42
 

Yorumları okudukça cemal amcamızın çocuğu,torunu olmak istedim bir an,hiç tanımamış olsamda...Unutmamalı bu insanları,yalnız bırakmamalı.Böyle insanlar kolay kolay yetişmez artık.Ben yaşayan tarihe tanıklık etmekten dolayı gurur duydum... Abdullah AKKUŞ

abdullah akkus 
 10.01.2008 17:34
Cevap :
Sayın Abdullah Akkuş, Cemal Uygun'u mu tanımak istiyorsunuz? 21/22 Haziran da Cemal Uygun MB İnönü Bahar Buluşması Planlıyoruz. Hadi siz de gelin. Yüce yaradan Cemal Uygun Hocama Uzun ömür bahşetsin. Hepbirlikte gökyüzüne imza atalım. Saygılarımla..  10.01.2008 20:48
 

Yılların çok hızlı akıp geçtiği hepimizin di linden düşmeyen klasik bir söylem.Zaman göreceli bir kavram.Nerde başlayıp bittiği belli değil.Önemli olan zamanın insanlar tarafından üretken,yardımsever,topluma ve ülkeye yararlı amaçlar doğrultusunda yaşanmasıdır.Yani hepimizin öğretmeni olan CEMAL UYGUN öğretmenimiz gibi kişi sel çıkarlarından önce ülkemizin ve ulusumuzun çıkarlarını düşünerek zamanı yaşıyabilmek ve unutulmayacak hizmetler verebilmek.Böyle yaşanırsa anlam kazanır yaşam.Yoksa gerisi anlamsız bir boşluktur. Ne mutlu CEMAL UYGUN öğretmenimize ve onu kendisine örnek alarak,onun yolunda yürüyebilenlere. Bu duygularla CEMAL UYGUN öğretmeni me öncelikle sağlık ve esnlikler diliyorum. Ayrıca bu güzel siteye emeği geçenlere sağlıklı,mutlu yıllar diliyorum.ESNKALIN

Abdurrahman Bayrak 
 27.12.2007 15:35
Cevap :
Sayın Abdurrahman Bayrak, Vefanızla yaşayın, Çok teşekkürler. Mutlu yıllar diliyorum. Saygılarımla..  27.12.2007 16:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2322
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster