Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
515
 

Emanetçiler ve 4-5 yaşlarındaki ses

Suriye asıllı bir Alman olan Bassam Tibi, Almanya’da hatırı sayılır bir akademisyen, İslam uzmanı. Dedesi, Suriye ordusunda bir generalmiş, savaşta ölmüş. Tibi, bir konuşmasında dedi ki: “Suriye, Osmanlı döneminde Türkiye ile aynı düzeydeydi. Bugün Türkiye modern bir ülke, Suriye ise taş devrini yaşıyor. Neden mi? Bunun tek nedeni vardır… Kemalist İhtilal! Türkiye Kemalist devrini yaşadı, Suriye yaşamadı, fark burada…”

“Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğe bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk ulusuna nasip oldu. Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelirdi?” İngiltere Başbakanı Lloyd George, bu konuşmasından sonra istifa etmiştir.

“Türk devriminin bütün doğu dünyasının ilerleme ve gelişmesindeki rolü Batı dünyasını kültür ve uygarlık yoluna yönelten Fransız İhtilali kadar önemli ve etkilidir. Devriminizin kıvılcımlarından çıkacak ateş, bütün doğu uluslarını aydınlatacak, kamaştıracak ve gerçek nuru yaratacaktır” Çinli General Hu-Yao-Su.

Atatürk ise Nutuk’unda: “…Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen milli felaketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.

Bu sonucu Türk Gençliğine emanet ediyorum.”

Kastedilen emanetçilerin günümüzdeki yansımalarına bakalım:

“…Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu’nda 9 Mayıs günü Türk bayrağı ve Atatürk posterine yönelik saldırıyı 10 Mayıs ve 14 Mayıs’ta Atatürkçü öğrencilerin dövülmesi izledi…”

Yine çarpıcı bir örnek:

“…37 üniversiteden 930 öğrenciye ‘sivil katılım’dan ne anladıkları soruluyor. Yüzde 43’ünün tanımı şu: ‘internet üzerinden gerçekleştirilen bir protesto eylemine katılmak.’ Yani ekrandaki oku ilgili tuşun üzerine getirerek bunu, bir zahmet ‘enter’ a basıp ‘tıklıyorlar’.

Mesela soruyor: ’25 yaşa seçilme hakkı verilmesini istiyor musunuz?’

Tıkla: ‘evet’

‘Verilmemesini nasıl karşılıyorsunuz?’

Tıkla: ‘Ayıp’”

Bu örnek Mustafa Kemal hakkında çok sayıda çalışma yapmış, belgeseller, belgesel kitaplar yayımlamış, örneğin Sarı Zeybek, Yükselen Bir Deniz, gazeteci Can Dündar’dan alıntıdır.

Yani, emanetçiler, emanetlerine ne kadar sadıklar bu ülkede?

Kurtuluş Savaşı’nda Kuvva’cılara yardım toplayan bir mahallede, herkesin varı yoğu nesi varsa verdiği, bazense duygusal anların yaşandığı ortamlardan birinden gelen 4-5 yaşlarında bir ses: Hasan, 5 kuruş! Bu çocukları görse onlara ne derdi acaba? İşte çılgın bir Türk!

Ve yine o 4-5 yaşlarındaki ses, bu çocukları görünce benim gibi sadece bardağın boş tarafına mı bakardı? Yoksa kulak kabartıp derinden gelen, giderek artan, ‘Kemalist uyanış engellenemez!’ seslerini de duyar mıydı?

O da onlar gibi tan yerinde doğup, çağlayan olup akar mıydı engin Atatürkçü denize? Cumhuriyet'in getirdiklerini bilen, kurumaz denizin bir damlası olur muydu?

“İstikbalde dahi, seni bu hazinenden mahrum etmek isteyecek dahili ve harici bedhahların olacaktır.”

4-5 yaşlarındaki o damla da çağlayan olduktan sonra, bizim denizimiz dahili ve harici bedhahları boğmaz mıydı?

Atatürk, Atatürk olmadan önce de Atatürkçülüğü ve gençliğini yaratmıştı. Yani kemalizmi…Yani Kemalizm aslında Atatürk Atatürk olmadan önce de vardı. Bunu Kuvayi Milliye gücü yarattı, onu da Türk milleti!

“Bir insan topluluğunun millet sayılabilmesi için ‘zengin bir hatıra mirasına, birlikte yaşamak hususunda ortak istekte samimi olmaya, sahip olunan mirasın korunmasını birlikte sürdürebilmek konusunda iradelerin ortak bulunmasına, birlikte sevinmiş, birlikte aynı ümitleri beslemiş olmaya’ ihtiyacı vardır, işte bu ana şartları taşıyan bir insan topluluğu millet sayılır.”

Ata’nın bu görüşleri Türkiye haritasını hatırlatıyor. Edirne’den Ardahan’a, İzmir’den Hakkari’ye, Hatay’dan Samsun’a kadar! Kısacası Misakı Milli sınırları içerisinda yaşayan emanetçiler, bıkmadan, yorulmadan yürümeyi 4-5 yaşındaki sesten hatırlamalıar. O sesten şevk almalılar, iç ve dış mihraklardan değil! Bu görüş, Milli Mücadale’yi başlatan Ulusal Giz’de de mevcuttur.

Ulu Önder’in cumhuriyeti emanet ettiği gençler o geçler olacaktır. İnsan bu topraklarda yaşar da nasıl Kemalist olmaz, düşüncesini de taşıyan gençler.

Sanırım o gençler, ebedi cumhuriyetin bekçisi olan onlar, bardağın büyük bir bölümünü oluşturuyor, eğer gelecek bir bardağa benzetilirse…

Cumhuriyeti beraber ilan eden ataların torunları … Şu anda bayrak onlarda. Bu sonsuz koşuda, onlar, bayrakları hep en üstte, koşacaklar; muhtaç oldukları kudretin nerede olduğunu bilerek… Kardeşçe… Tüm dünyaya bunu haykıracaklar ve tarihlerine söz söyletmeyecekler bu dünyadan tehcir kanunları imzalanana dek!

“Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen milli felaketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aciz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.

Bu sonucu Türk Gençliğine emanet ediyorum.”

19.05.2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Onur duydum saffana aktardığın yüreğinle. İnanıyomrum ki senin gibi yürekli, bilinçli genler gün geçtikçe çığ gibi artacak. Bütün yolsuzlukların, bütün çarpıklıkların, bütün kirli ilişkilerin üstüne gidecek, yüzlerinde yüzsüzlüğü maske gibi taşıyanların maskelerini bir bir alaşağı edecek. Büyük dahinin Türkiyeyi emanet ettiği gençler işte böyle olmalı. Korkusuz, yürekli, atak. Sizler çıktıkça birer birer ortya daha bir umutlu bakıyorum yarınlara. O güzel yüreğine sağlık. Sağlıcakla. Nerede olursan ol,/ Icerde, disarda, derste, sirada,/ Yuru ustune ustune,/ Tukur yuzune celladin,/ Firsatcinin, fesatcinin, hayinin.../ Dayan kitap ile/ Dayan is ile./ Tirnak ile, dis ile,/ Umut ile, sevda ile, dus ile/ Dayan rusva etme beni.

Ayrıntıda gezinmek 
 22.05.2007 20:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 525
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Lise öğrencisiyim. Toplumda olan, bizi etkileyen, ama, çoğumuzun ilgi alanına girmeyen birtakım husu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster