Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
818
 

EMASYA

EMASYA
 

Kıbrıs Harekatı yapıldıktan 4 ay sonraki kış tertibiyle 20 yaşımı doldurup asker oldum. Erzincan 59. topçu tugayı çavuş talimgahına gönderdiler. Piyade eğitimleri, dershane dersleri, nöbetler.. Aslında ünivesite terklerin bölümü olmasına rağmen, yokluktan bendeniz lise 1 den kaçkına, hayatımda ilk defa duyduğum logaritma dersleri verildi.

Bizim Ateş İdare takımı teğmeni bir gün tahtaya EMASYA yazdı. Biz, her halde AMASYA demek istedi diye düşünürken, kelimenin açılımını altalta yazdı:

EMNİYET
ASAYİŞ
YARDIM

EMASYA, bunların kısaltmasıdır. Bizim işimiz, garnizon bölgesindeki en büyük mülki amirin isteğiyle alarma geçip, en kısa zamanda olay yerine intikal etmektir. Komutan emri olmadan hareket edemezsiniz. Sizi alana kadar bırakıldığınız yeri terk etmeyeceksiniz.

***

Şubat geldi, rütbesiz erat dağıtıma gitti. 59 da sadece acemi olarak Çavuş Talimgah Taburu kaldık.Bize de kıpkırmızı onbaşı pırpırlarını taktılar. Gideceğimiz yerin belli olmasını dört gözle bekliyorduk. Tam o sırada 75 Erzincan olayları başladı. Bize de EMASYA alarmı verildi. Mermisiz M1 tüfeklerimiz ve kasaturalarımızla REO kamyonlara bindik. Erzincan'a girince, her sokak başına ikişer kişi olarak bırakıldık. Kasatura tak! Emri de aldık. Hiç birşey olmuyordu.

Bacaklarım kilitlenince,nöbet yerinden ayrılmadan biraz turlamaya başladım. Başımda miğfer de vardı. Elinden tuttuğu küçük bir çocuk olan adam, sarılıp şapur şupur yanaklarımdan öptü. Adam, tanımadığımı anlayınca ifade etti."Sen, benim hanım doğumda kan kaybederken taze kan vermiştin." Şaşkınlıkla, "çocuk nasıl?"diyebildim. "Çok iyi" deyip kayboldu. Biraz sonra elinde tost-ayran poşetiyle geldi. Diğer köşedeki arkadaşıma da almıştı.

***

Bu konuda cdenizkent'in bloglarını da okumanızı tavsiye ederim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

... nedir bilir misiniz? G=Gözle muayene, E=Elle muayene S=Sıkıştırma T=Temizleme, A=Ayarlama, Y= Yağlama. Yok... Aklınıza başka bir şey gelmesin. Bu terim Tank Şoförlerine sabah bakımı için verdiğimiz talimatların kısaltıymış haliydi. Yıllar geçmesine rağmen hala aklımda kalmış. Saygılar...

Erol Özışık 
 27.01.2010 15:53
Cevap :
GESTAY planı falan duyarsak, yabancı kalmayalım Erol bey...  27.01.2010 18:06
 

Başlığı görünce benim aklıma da Amasya gelmişti. Kalıplaştığından olsa gerek. Oysa yazında kalıplaşarak kemikleşmiş başka olgulara da rastlamak mümkün. Yazılarını özlemiştim. Hay rast gele o zaman. Saygılarımla...

Ali Haydar ÖZKAN 
 26.01.2010 19:27
Cevap :
Gözlerinden öperim...  26.01.2010 20:56
 

Merhaba...Nihayet beni doğrulayan biri çıktı...Çok teşekkür ederim. Bloğumda da belirttiğim gibi, bir valiliğe ya da en yakın bir garnizona gidip sorsalar doğruyu öğrenecekler ama; yapmıyorlar işte...Tekrar teşekkür ve selamlar.

cdenizkent 
 25.01.2010 22:36
Cevap :
Sana da teşekkür...  26.01.2010 9:22
 

anin, aslinda kendi halkinin icinden cikan kurtulus savasi gibi bir destani yazan ordu ile halkinin birlikteligine bir ornek. Ordusuna laf edenin aslinda halkinada laf ettiginin bilincinin olusmasi dilegiyle. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 25.01.2010 21:43
Cevap :
Selam...  26.01.2010 9:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1165
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster