Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3448
 

Emeğin karşılığı

Emeğin karşılığı
 

Emek karşılığı alındığı sürece güzeldir.


Emek, insanın bilinçli olarak belli bir amaca ulaşmak için, bir şeyin yaratılması ya da üretilmesi için giriştiği hem doğal ve toplumsal çevresini hem de kendini değiştiren çalışma süreci ve çabalarıdır.

Emek karşılığı alındığı sürece güzeldir. Anlamlıdır. Karşılığı alınmayan emek ruhsal yaralar açar. Hayal kırıklığı yaratır. Ben verdiğim emeği her zaman önemser ve emeğin kutsallığına inanırım. Bu konu ile ilgili anlatılan güzel bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hindistan'da yaşayan Ranga Guru isminde çok ünlü ve herkes tarafından kusursuzbulunan bir ressam varmış. Bu ressamın eğittiği, bir öğrencisi varmış. İsmi: Raciçi
Raciçi uzun bir sürecin ardından eğitimini tamamlamış ve son resmini Ranga Guru'ya götürmüş.
Ondan bir değerlendirme istemiş... Ranga Guru ise;

-Sen artık bir ressamsın Racaçi.. artık senin resmini halk değerlendirecek diyerek, resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerinekoymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleriyerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.

Raciçi denileni yapmış... Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüşki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor...
Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki.. Alıp resmi götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş.

Raciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru... Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde
yağlı boya, bir kaç fırça ile birlikte... Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş.
Raciçi denileni yapmış...

Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalarda, boyalar da kullanılmamış...Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve "Sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşabileceğini gördün...Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı... Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin... yapıcı olmak eğitim gerektirir...
Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi.

Sevgili Raciçi, Mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur."Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma."

Biliyorsunuz ki hepimizin hayatında bu hikayeye benzer olaylar oldukça fazla yaşanmaktadır.Bizler, her ne olursa olsun bir emek verilmişse buna saygı duyulmasını ve karşılığını görmek istiyoruz.

Hüseyin Başdoğan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 2335
Kayıt tarihi
: 06.10.08
 
 

1960 ANKARA doğumluyum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. 1979 yılında Zırhlı Birlikler Assubay sınıf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster