Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '18

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1109
 

Emek Hırsızlarına Saygı ve Sevgilerimle

Emek Hırsızlarına Saygı ve Sevgilerimle
 

          Emeğe saygı kimine göre çok mühim bir konuyken kimine göre gereksizdir. Kimisi kendi emeğiyle bir şeyler yapar, kimisi de hiç umursamadan başkasının emeğinin üzerine konar.

           Okunma rekorları kırmasa da kendi halinde yazan kalemimin  bloglarını yakın takibe alan bir kaç site var. Baştan sevineyim mi ? üzüleyim mi? bilemedim dedim zaman gösterir. Sitelerinin  çerçevesine uygunsa onlara hitap eden kendileri için önem arz eden ne yayınlarsam bir bakıyorum hooop sitelerinde. Nereden biliyorum ya denk geliyorum ya denk gelen  yakın çevrem ya da okurlarımızdan duyarlı olanlar sağ olsun bilgilendiriyor. Duymadıklarımız Allah kerim. İsimli paylaşanlar kadar isimsiz paylaşanlar da oluyor ve isimsiz paylaşılanlar hiç hoş olmuyor. İlla isme de gerek yok. Cümlelerin yerini değiştirsinler de kendi paragraflarını oluştursunlar bari. En son instagramdan bir arkadaşım uyarmıştı. Bir sitede kitabımda yer verdiğim bir şiirimi okumuş, burada da yayınladığım bir şiirim. İsim, kaynak  hiç bir şey yok kendileri yazmış gibi paylaşmış. Şiirin altına “Harikasınız ne güzel yazmışsınız” deyip okkalı bir yorum yapınca kaldırdılar. 

          Aynı emek hırsızlığıyla yakın zamanda karşılaşınca durdum durdum  “yok dayanamayacağım deyip” aldım kalemi elime. Bloglarımı okuduklarını  bildiğim için en güzel yanıtı buradan verebileceğimi düşündüm. 

          Geçtiğimiz günlerde sevgili İclal Aydın’ ın sosyal medya hesabında, kendisininde yer aldığı Ege’ nin Hamsisi dizisinin ayrılan parçaları olduğunu gördüm. Oyuncusuyla teknik kadrosuyla birlikte başarıya ulaştıklarından ve duygu yüklü vedalarından etkilendim ve baktım gözlemledim yazılı basından hiç kimse haber yapmamış blogumda yayınlamak istedim. Kendimce araştırdım, öğrendim, değineceğim konuları tasarladım, düşüncelerimi ekledim blogumu yayınladım. Hatta ilk biz yayınlıyoruz diye bilgi de verdim bilenler biliyordu. Neden üzerine basarak söyledim, yine yazımı yayınlayabileceklerini tahmin ettim bazen isimsiz yayınladıklarını da bildiğimden yazının arasına kopyalandığını anlayabilmem için kendimce tüyolar koydum. Diziyle ilgili yazımı okuyanlar bildiğinden detaya ve konuya girerek sizleri sıkmak istemiyorum.

          Ertesi gün hoop bir site ekledi, çıkardı yayınladı. Kopyalandığını anlamam için en belirgin tüyolarım şöyleydi. (Kendi cümleni, paragrafını adın gibi biliyorsun da gözlerine sokmak için benimkisi.) Sevgili İclal Aydın’ın veda sözlerinin tamamını yayınlamadım. Hatta “Yaşlanıyorum galiba” sözlerini özellikle çıkardım. Yayınlayanda da aynı iki kelime yok. Başrol oyuncularının sıralandığı paragrafımda basın bildirisindeki ve diğer haberlerdeki sırasıyla değil değiştirerek yazdım. Bir yardımcı oyuncuyu da aralarını sıkıştırdım. Halbuki ismi yoktu ama performansı dikkat çeksin istemiştim. Yardımcı oyuncu bendeki sıralamasında ve başrol arasında görünüyor. Yayınlayanda da aynı. İmlalara değinmiyorum bile. Noktasına, virgülüne aynı. Bazı cümlelerimi de yarıdan alıp yayınlamışlar.

          Şimdi, kopyala yapıştır yapan arkadaşlarım şu an okuyorsunuz ya hani. Ben emek verdim dikkatinizi çekerim. Siz gelin suya sabuna dokunmadan hazıra konun diye paylaşmadım. Tek tek ayrılan kadroyu inceledim giden kalan belli değildi. Tamamı sonucuna ulaştım. Yanlış bilgi vermemek için sektörden arkadaşlarımla bile iletişime geçtim. Konuya duygumu, düşüncemi kattım. Yazdım, çizdim, çıkardım, ekledim. Ben senin için değil dizinin izleyeni, bloglarımın okuyanı için yazdım emek verdim.  Elbette alabilirsin elbette herkes aynı konuyu yazabilir illa ismimi yaz bile demiyorum fakat yazdığımı olduğu gibi alma bari değiştir de işe uyanmayayım. Ben bir konuyu ele alacaksam köşelerden, yazanlardan değil bizzat konunun kendi yayınlarından, duyurularından, muhataplarının sayfa ve açıklamalarından yazarım. Tavsiye ederim daha sağlıklı oluyor artı kendine saygın oluyor.

          Emeğe saygı duymayana saygı duymamak adettendir bizde. (Yasal haklarım baki) . Emek hırsızlarına duyurulur saygı ve sevgilerimle... (Anladınız siz onu)

 

SİBEL YILMAZ

          

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Sibel hanım ne yazık ki bu konuda birinciyiz. İlk yazdığım yer Antoloji.com sitesi idi. Bir gün tesadüfen bir şiire bakayım dedim,kendi şiirimin değiştirilerek yayımlandığını gördüm.Bu şiirim aynı zamanda kitabımda var olan bir şiirdi ve ben tanıtım yazısında şiirlerimin çoğunlukla kitaplarımdan aktardıklarım ve diğer sitelerde yazdıklarımdan olduğunu özellikle belirtmiş idim. Lâl Kadın isimli şiirimi bir sitede gördüm altında adım yok. Bu ve buna benzer olaylarla çok karşılaştım. Şiirlerimin çoğunu pasifledim, bazılarını sildim. O kadar cesaretliler ki bu konuda bir Türk Sanat Müziği güftesini alıp kendi şiiri diye yayımlayabiliyorlar. Ki bu "ne olur akşamları gelsen otursan yanıbaşıma" sözleriyle başlayan ünlü bir beste. Benim gibi birkaç kişi daha gidip altına yorumla vermiş veriştirmiş. Site yönetimine de bildirdim bu durumu. Zülfü Livaneli'nin bir kitabını karakterlerin adını değiştirerek, sona doğru bir iki ekle bastırmış olan var. Ben bu konuyu yazmış idim. Sevgiyle

SAHAFÇA 
 04.08.2018 21:22
 

Çok acayip bir durum anlattığınız şeyler, ger Çekten böyle mi yapıyorlar?

Kerim Korkut 
 03.08.2018 14:43
 

Sibel'ciğim.Ben youtube'da kokcuffgk isimli sayfamda,halk müziği çalışmalarımı yayınlıyorum 2011den beri.Facebook'tan bazen mesaj geliyor,"kasetinizi aldık,dinledik,çok güzel" diye:)Ne kaseti?Ben hiç kaset çıkarmadım ki:)Meğersem indirip indirip türküleri,korsan kaset yapmışlar iyi mi?:)Adımı yazmışlar bari de dinleyenler beni buluyorlar bir şekilde:)Bundan 3 yıl kadar önce,ulusal kanallardan birinde,türkülerimden birini,bir programın fon müziği olarak kullanmışlar.Adım,sanım yok tabii.Tesadüfen denk geldim ve şaştım kaldım.Yerel radyolar,televizyonlar desen bir alem.Adana'dan arkadaşım aradı geçenlerde,"radyoda seni dinledik bu gece" diye.Nasıl yani demişim:)Senin anlayacağın,emek hırsızlığı diz boyu.Ama ben aldırmıyorum artık.Benim derdim dünyaya bir şeyler bırakmak.Adım olsa da olur,olmasa da.Ama sen çok haklısın tabii ki.Ben gerilmemek adına,böyle koyverdim gitti:)Çok güzel bir yazıydı,zevkle okudum canım,eline sağlık.Sevgiler,selamlar gönderdim yüreğimden.Öptüm seni...

fisun gökduman kökcü 
 03.08.2018 1:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 337
Kayıt tarihi
: 22.02.18
 
 

1978 Bursa doğumlu. Kelimelerin Dansı ve Kırmızı Vosvos kitaplarının yazanı.  Eşi ve kızları olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster