Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1665
 

Emekli Astsubaylar Mitingi

Emekli Astsubaylar Mitingi
 

1 MAYIS EMEKÇİ GÜNÜ KUTLU OLSUN.


Eminim gelir dağılımın adaletsiz olduğu devlet düzenlerinde, sistemlerinde, çalışan emekçi ile emekli olan emekçinin birçoğunun geçim sıkıntısı çekmesi çok normal.

Özellikle işveren konumunda bulunan kesim ile yönetici konumunda bulunan kesim, kendi çıkar ve menfaatleri peşinde koşarsa. Devleti yöneten hükümetler de gelir dağılımındaki bu uçurumu ortadan kaldıracak gerekli düzenlemeleri yapmazsa. Çalışan ve emekli konumunda bulunan ve gelir dağılımının adaletsizliğinin çarklarında sıkışmış insanlar da haklarını hukuksal zeminlerde aramazsa, bu uçurum giderek artmaktadır. Artacaktır da… 

Verilmeyen, yasal haklar ile verilmesi gerektiğine inanılan haklar, hukuk kuralları içerisinde kalınarak dile getirilmeli, meydana gelmiş olan haksızlıklar göz önüne serilmelidir. 

İşte bu çerçeve içerisinde şu an emekli olmuş, geçmişte TSK’ da (Türk Silahlı Kuvvetlerinde) hizmet etmiş olan Astsubaylar kendilerine verilmediğine inandıkları haklarını almak için 23 MAYIS 2009 tarihinde bir miting düzenleyecekler.

TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) öncülüğünde derneğe kayıtlı, kayıtsız emekli Astsubayların katılımı ile 35 yıl aradan sonra Ankara Abdi İpekçi parkında yürüyüş ve miting yapma kararı almıştır.
Emekli sayısının yaklaşık 98 bin, aileleri ile 500 bin kişilik bir kitlenin şu an itibari ile yasal temsilcisinin 35 yıl sonra böyle bir kararı almaları oldukça önem arz etmektedir.

Peki, nedir bu emekli astsubayların istekleri! Önemli başlıkları şunlar; 

1.926 Sayılı Askeri Personel Kanunundan önce sanat okulu, lise mezunu ve 2 yıllık Harp Okulu mezunlarına tanınan intibak hakkının, Anayasada eşitlik ilkesi gereği, Astsubay Meslek Yüksek Okulu yasasından önce mezun olan Astsubaylara da tanınıp bunların intibaklarının Meslek Yüksek Okulu (MYO) mezunu olarak yapılması. 

2.Temsil ve hizmet tazminatları Astsubaylara da verilmesi, Yargıtay'ın iptal gerekçesi doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılması. 

3. Anayasa'nın, adalet ve eşitlik ilkesi gereği, Astsubay MYO mezunlarının 9/2, lisans mezunlarının 8' inci dereceden göreve başlatılarak, yüksek lisans ve doktorasını yapmış olan Astsubayların intibaklarının yapılması. Yüksek okul mezunu Astsubaylara da 1’ inci derece 4’ üncü kademe hakkının verilmesi. 

4.Son yapılan kanun değişikliği ile hiçbir devlet memurunda olması mümkün olmayan ancak Astsubaylarda 4 adet olan gösterge cetvelinin bir taneye indirilmesi. 

5. İç Hizmet, Askeri Ceza, Personel Kanunu gibi yasalarda günün koşullarına göre değişiklikler yapılması. 

6. Kalkınmada öncelikli illerde görev yapan kamu görevlilerine verilen kademe hakkının TSK mensuplarına da verilmesi. 

7. Sosyal konularda hakkaniyet kuralının uygulanması. 

Gerekli organizasyonların zamanında ve etkin olarak yapılması ile istenen ve amaçlanan ses duyurma ve hak alma mücadelesinin ilk evresi olan bu miting umarım başarı ile sonuçlanır. 

NOT :Bu türlü hak arama eylemlerinin başka amaçlar için kullanılması kuşkusu ile TEMAD tarafından eylem yapmama kararı alınmıştır. Miting ileri ki bir tarihe ertelenmiştir.(11/05/2009) 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 801
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster