Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
693
 

Emeklilere haciz darbesi…

Emeklilere haciz darbesi…
 

Yeni yılın yeni darbelerle geldiğini daha önce söylemiştik. Her yönden gelen zamlar vatandaşı delirme noktasına getirdi. Yapılan zamlara daha da ilaveler geleceğini biliyoruz. Hükümet asgari ücrete bir yıl için yüzde sekiz gibi bir artış öngördü ya insanlar bu ücretleri almadan zamlarla geri alma geleneği sürüyor. Zihniyet bu zihniyet, halk da bu halk oldukça da sürecek.

Emeklilere intibak yasası diye abarta abarta anlattıkları şey var ya, burada da kaşıkla verdiklerini kepçe ile geri alıyorlar.

EMEKLİ olduktan sonra, serbest çalışan ama bu durumlarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirmeyen 400 bin kişi tespit edildi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Maliye Bakanlığı’nın ortak operasyonu sonucu,400 bin emeklinin serbest çalıştığı halde, bunu SGK’ya bildirmediği ve “emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yaptırmadıkları” ortaya çıktı. Maaşının 1/4’ünün kesildiğini gören pek çok emekli yılın son günlerinde soluğu SGK’da alırken henüz bu kesintilerle ilgili çok net bir bilgi alamadılar. Hemen söyleyelim SGK-Maliye’nin SGDP operasyonu devam ediyor. 400 bin rakamının daha da artması bekleniyor.”

İnsan emekli olduktan sonra neden çalışır. Her halde spor olsun diye değil. Muhakkak ki aldıkları ücret yaşamlarını insanca devam ettirmeye yetmediği için çalışacaklardır. Ama mevcut zihniyetin derdi maalesef başka. Onlar insanların çalışıp insanca yaşaması yerine bir köşeye çekilip yarım ton kötü kömürü, bir torba kuru gıdayı beklemesini istiyorlar ki, çıkardıkları kanun ile onların çalışmasını gereksiz hale getirecek önlemler almışlar. Nedir? Emekli olduğu halde çalışıyor ise emekli maaşından yüzde onbeş kesinti yapılacak. Zaten bu durumda çalışan insanlar kaç kuruş kazanıyorlar ki, bir de aylıklarından kesinti için başvuruda bulunsunlar.

Rakam bu gün için dörtyüzbin. Ancak maliye bu rakamın milyonları geçeceğini hesaplıyor. Yani işin özü, emekli iseniz ve çalışıyorsanız, durumunuz hiç de parlak değil.

İstisna yok mu? Olmaz mı hiç. Hemen anladınız sanırım. Emekli Milletvekillerinin, milletvekilliği görevleri devam ederken serbest çalışmaları ya da bir anonim şirkette yönetim kurulu üyesi veya limited şirkette ortak olmaları durumunda, emekli aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmıyor.

Nedenine gelince; Anayasa’nın 86. maddesinde, kesinti yapılamayacağına dair “özel hüküm” var. İş kendilerine gelince nasılda istenen kanunlar çıkıyor değil mi?

İzmir 2013-01-02

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Osman Bey. Ama emekliler bunu hak ediyor:)) İşsizliğin en büyük müsebbibi emekliler değil mi:))? Selamlar...

Mesut KARİP 
 05.01.2013 15:37
Cevap :
Merhaba Mesut bey. Yakında bir sabun fabrikası kurulabilir. Saygı ve selamlar...  05.01.2013 17:14
 

Kıymetli Üstat İzmirli 97; Emekliler evden dışarı çıkmayacak,göründüğü yerde paketlenip icra dairelerine götürülecek,üstündeki ceket,pantolon alınacak mezada gönderilecek,altta kalan beyazlarla evine gönderilecek.son seçimlere kadar ölümleri ertelenecek.Bu arada koyunlar ve kuzular,artık Meeee diye ses de çıkarmayacak..Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 03.01.2013 20:38
Cevap :
Merhaba Mehmet bey, Emekliler istese onları bir paketlerler ki bir daha açılamazlar. Saygı ve selamlar...  03.01.2013 21:08
 

Emekliler günü gelince bunun cevabını verirler umarım. Selamlar

Ayrıntıda gezinmek 
 02.01.2013 22:59
Cevap :
Merhaba, Bende aynı ümidi taşıyorum. Saygı ve selamlar...  03.01.2013 13:45
 

Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olacağız herhalde. hele bi de İzmirli olmak!?

Şahin ÖZŞAHİN 
 02.01.2013 20:56
Cevap :
Merhaba Şahin bey. Çok haklısınız. Her yer İzmir gibi olsa bunlar birşey yapamaz ama...Saygı ve selamlar...  02.01.2013 21:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1646
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster