Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
314
 

Emeklilik hakkı!

Milletvekillerinin kendilerine hoş gördükleri o muhteşem zamdan daha önemlisi, düşünürseniz, emeklilik hakkının bağışlanması.

Dünyanın bütün ülkelerinde 40 – 45 yıl çalışma ve 65 - 67 yaş aranırken, 2 yıl milletvekilliği yapana bu hakkın tanınması nasıl açıklanabilir? Çeşitli çalışma alanlarında, ömrünü tüketen vatandaş, yaşamının son bölümüne ait elde edebildiği emeklilik hakkını, siz milletvekilleri kendinize gelince, 2 yılda 40 yıl çalışmışlığa eşit bir hak  tanıyorsunuz. Anayasadaki eşitlik müeyyidesine aykırı.

Emeklilik ücreti, artık çalışma hayatından çekilmiş, ömrünün son bölümünü muhtaç olmadan sürdürebilme  imkânı taşıyan bir meblağdır.  Bu görüş ve uygulama herkes için geçerli... Emekli milletvekillerine sağlanan bu haksız kazanç niteliğindeki zam,  emeklilik müessesesinin özüyle de, amacıyla da, kesinlikle bağdaşmaz. Ve gene bu karar Anayasamızın öngördüğü eşitlik ilkesine aykırı.

Hele  halkımızın % 16’sı açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verirken, vicdanla da bağdaşmıyor.

TBMM’nin  güvenirliğini, onurunu,  siz milletvekilleri temsil ediyorsunuz..  onu koruyun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Batida insanlarin 65-67 yaslarinda emekli oldugunu yaziyorsunuz da Kemal Bey'in SSK genel muduruyken insanlari 40'li yaslarda emekli yapmasini neden yazmiyorsunuz ??

Demokrasi Penceresinden 
 27.12.2011 20:07
Cevap :
Emeklilik yaşını genel müdürlerin tesbit ettiğini mi sanıyorsunuz. Bu yaşın tesbitinde ekonomik veriler, iş gücü durumu, insan ömrünün uzunluğu vs. gibi veriler rol oynar. Emeklilik yaşını bu verileri göz önünde tutan TBMM kanunla karara bağlar.  28.12.2011 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 466
Kayıt tarihi
: 02.04.09
 
 

10 Şubat 1931'de Ankara'da dogdum. Ilk, orta ve liseyi "Galatasaray" Lisesinde tamamladim. Isviçre, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster