Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
700
 

Emeklilik maceram...

Emeklilik maceram...
 

Bir yıl önceydi... Benim yaşımda bir bayanın emekli olacağını duyunca, kendi emekliliğimin gelip gelmediğini merak ettim ve araştırmaya başladım. Bağ-Kur ile başlayıp, SSK ile devam eden İsteğe Bağlı Emeklilik maceramın ne zaman sonlanacağını, elbette SSK dan öğrenebilirdim en doğru olarak. SSK nın internete sitesine girip, bilgilerimi yazdığım zaman 4 yıl sonra emekli olacağım yazısıyla karşılaştım. Çok uzak bir tarih olduğu için, bir yanlışlık olabilir diye, SSK ya gittim durumumu öğrenmeye. Görevli bir bayan elime bir kağıt tutuşturup, prim yatırmaya yeniden başlamamı, ancak 2 yıl sonra emekli olabileceğimi söyledi. Oysa prim yatırmama gerek yoktu , 4 ay fazla bile yatırmıştım hesaplarıma göre...

Hizmet Birleştirme servisine gidip, her iki kuruma yatırdığım primlerin toplamını hesaplamalarını istedim, yapamayız dediler. Neden dediğimde de, ancak emekli olacağım zaman hesaplayabileceklerini söylediler.

Bu süreçte, bir televizyon kanalındaki Sosyal Güvenlik Uzmanı'nı izliyordum her hafta. Uzmana göre emekliliğim kesindi. Yakın örneklerden bu kanıya varmıştım çünkü. Programa telefonla bağlanamayınca, uzmana mail yazdım. Bu arada da 3 ayrı danışmana gittim. Onlar da 2 yıl sonra emekli olabileceğimi söylediler. Mailime karşılık olarak, internetteki adresten bilgi alabileceğim söylendi. Verilen adresi açınca, gerçekten emekliliğe hak kazandığımı gördüm. O yazının çıktılarını aldım, tekrar danışmana gittim. Israrla bunun mümkün olamayacağını söyledi danışman. Bunun üzerine SSK ya dilekçe yazdım, ne zaman emekliliğe hak kazanıyorum diye.

İçim yine rahat etmemişti. Verilen dilekçeye yanıt gelinceye kadar huzursuz olacaktım. Uzmanın internet sitesindeki bilgileri bir kez daha, dikkatle okudum ve SSK ya ikinci bir dilekçe verdim, emekliliğimi istiyorum diye.

Bütün bunlar bir kaç ay sürdü. Bağ-Kur ile SSK arasında mekik dokudum. İki kurum belgeleri elden kabul etmiyor, kendi aralarında yazışıyorlardı çünkü. Bilgisayarda, yaklaşık 2 dakikada öğrenilebilen prim toplamım için aylarca iki kurumun yazışmalarını bekledim.

Ve birgün kapım çaldı, ben dilekçelerime karşılık beklerken, maaş cüzdanım gelmişti. Savaşı kazanmıştım. 5 aylık birikmiş maaşlarımı alacağım tarih yazıyordu gelen bilgide. Bu bir mucizeydi, kendi çabalarımla, inanarak peşinden koşup gerçekleştirdiğim bir mucizeydi. Burada bir parantez açarak şunu yazmalıyım; Eğer televizyonda doğru programları izlemeseydim ve internet kullanıcısı olmasaydım, 2 yıl daha prim yatıracaktım.

Canım ülkem, b ütün bürokratik sıkıntılarına rağmen seni çok seviyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

YORULDUM OKURKEN ÇABANIZDAN..:) BENDE EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETTİM AMA ÇALIŞMAYA DEVAM DİYORUM.. SEVGİ İLE KALIN EFENDİM

Halide 
 03.08.2007 22:43
Cevap :
Aslında kısaltarak yazmıştım :) Hepsini yazsam,ben de yorulurdum :) Sevgiler...  04.08.2007 14:48
 

İnatla sürdürdüğünüz sorumlu ve duyarlı vatandaşlık davranışınızın herkese örnek olmasını diliyorum. Ancak böyle yapa yapa birey olma hakkını kazanacağız ve sürü olmaktan kurtulacağız. Sağlıklı ve mutlu sevdiklerinizle birlikte güzel bir ömür diliyorum.

Coskun Karabulut 
 31.07.2007 12:48
Cevap :
Teşekkür ederim.Sadece bireysel aydınlanma yetmiyor,başkalarını da uyandırmak,aydınlatmak gerekiyor diye düşünen biriyim.  31.07.2007 13:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2073
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster