Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '18

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
582
 

Emekliye Bayram İkramiyesi Çok Yerinde, Çok İsabetli…

Emekliye Bayram İkramiyesi Çok Yerinde, Çok İsabetli…
 

Verilmese emekli yanmıştı…

Çünkü çarşı-Pazar yanıyor…

Bugün, 22 Mayıs itibarıyla, emeklinin Mayıs aylığı değil, Haziran aylığı bile bitmiş, tükenmiş, erimiş, ipotek edilmiş vaziyette…

Çünkü meyve-sebze-bakliyat, ayakkabı-çanta-nakliyat fiyatları uçuşta…

Tam bu ahval ve şartlar içinde emekliye bayram ikramiyesi Hızır gibi yetişecek!

Seçim paketinde birçok vaat-icraat var. Lâkin en kısa sürede hayata geçecek ve etkileri görülecek olanı, bu, “emekliye bayram ikramiyesi”! 12 milyon emekliye Haziran başında biner lira verilecek. Fazladan 12 milyar lira para piyasaya pompalanmış olacak. Emekliyi rahatlatacak, piyasayı da canlandıracak bir rakam. Çarşı-pazara iyi gelecek!

Tabii Haziran’ı çıkartmaya yetmez ama hiç olmazsa bayramda emeklinin cebinde birkaç kuruşu olur. Bu uygulama sadece yerinde ve isabetli değil, elzemmiş de!

Teşekkürler sayın hükümetimiz.

Tabii bu konuda MHP’nin hakkını da teslim etmemiz lâzım. MHP’nin 2015 seçim bildirgesinde, “emekliye bayram ikramiyesi” en çok üzerinde durduğu vaadiydi. Üstelik tam da bu rakamlarla: Bayramlarda biner lira ikramiye!

x   x   x

BİZ DE KABUL ETMEYELİM!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “dövizdeki artışı kabul etmiyorum” dedi!

Ne güzel, ne faydalı bir yaklaşım!

Biz de kabul etmeyelim… Nitekim etmiyoruz!

Zeybekçi'nin o beyanatı verdiği günlerde, dolar 4.25, avro 5, sterlin de 5.65 lira seviyelerindeydi. Bugün,dolar 4.55, avro 5.35, sterlin de 6 lira seviyelerinde!

İyi, güzel, kabul etmeyelim de bu roket gibi yükselen rakamları ne yapacak, nereye koyacağız?

Döviz kullanmayalım da başta petrol-doğalgaz, ithalatı neyle yapacağız? O ithalatın başta ulaşım ve nakliyat, çarşı-pazara, mal ve hizmetlere yansımasını nasıl engelleyeceğiz?

Evet, belki, “kabul etmiyoruz” diyerek durdurabilir, engelleyebiliriz!

O vakit, yüksek sesle, hep birlikte, 16 u boyu uzatarak haykırıyoruz: Kabul etmiyoruuuuuz!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir maaş tutarında olmalıydı hiç değilse,diyesim geliyor,ama çoktan verdiklerini şimdiden kat be kat fazlasıyla geri aldılar.Maaşlarımız alım gücü bakımdan yüzde otuz eridi.Paramız değer kaybetti çünkü.Ve sız de bilirsiniz ki yıllarca düşük gösterdikleri enflasyonun bile çok çok altında zam yaptılar çalışanlara ve emeklilere.Kendi bütçeleri 9-10 kat artarken bizlerinki ise devamlı küçüldü.Dövüz kullanmayalım fikri geçersizdir bana göre.Çünkü alınan gübre ve mazota dolar ödeniyor.Samanı dolarla satın aldığımız gibi!..Selamlar arkadaşım.

Abbas Oğuz 
 24.05.2018 16:34
 

Keynesgil ekonomi uygulaması bu arkadaşım... Devlet piyasadaki para sıkışıklığını emekliler eliyle gidermeye çalışıyor... Bu para yeter mi derseniz yetmez mevcut sıkışıklığın giderilmesi için bu para çok az... Daha dikkatli olması lazım devletin... Ekonomik işaretler ne kadar emisyon istiyorsa o kadar vermek lazım... Piyasadaki sıkışıklığı gidermek lazım... Yoksa yakında alışverişteki durgunluk iş yeri kapanmasına dayanacak... Bu da felaket olur işte... sağ olunuz var olunuz...

Halil Güven (Sökeli) 
 24.05.2018 0:04
 

Bu gün yanılıp pazara gittim. Domates 4, fasülya, biber 8, patlıcan 6, limon 7 lira, meyve fiyatlarını yazmıyorum. Dolar, dolar mı dolmaz mı bilemem ama 4.64 idi günün son saatlerinde, altının gramı 193 lira, çeyrek altın 315 lira. Emekliye verilen 1000 lira neye fayda? Millet can derdinde, başkaları seçim. Seçimler bittiğinde ekonominin ne olacağı meçhul. Ayrıca emekliye 1000 lira bayram ikramiyesi denilse de, açıklamalarda kelime oyunu var. Zira emekli dul ve yetimlerine bu miktar 1000 lira olarak değil, maaş aldıkları hisse payı kadar ödenecek. Bunu okuyup araştıranlar biliyor. Toplumun geneli okuyup araştırmadan, körü körüne inandıkları içindir ki parayı aldıklarında sükut-u hayale uğrayacaklar.

Ay Şen 
 23.05.2018 2:08
 

Sayın Cengiz! Emekliye Bayram İkramiyesi verilse ne olur faturalara yetmez, verilmesin daha iyi.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.05.2018 12:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4961
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1196
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster