Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '10

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
859
 

Emes

Emes
 

sevgi ve mutluluk emesi yener


Aralık ayının ortasında yine soğuk bir gün. Hareketli yoğun bir programın içindeyim bu hafta. Ve bu haftanın içinde ablama verdigim söz en önemlilerinden.

Her zaman sağlık organizasyonları içinde bulunurum.

Sanırım sağlığın ne denli önemli olduğunu herkesden daha iyi bilenlerdenim.

Emes hastalarının adaptasyonu için hazırlanan tiyatroda , yorgun olsamda ablamın yanında olmak tüm yorgunluğuma değdi... Emesle ilk tanışmam ablama konulan teşhis üzerine oldu .

Multipi skleroz yada kısacası MS olarak bilinen hastalık basit bir görme bulanıklığından tam bir felç arasında değiştiğini ögrendik. Ve çok nadiren öldürücü olduğunu. Vücuttaki sinir lifleri hem beyinde hemde omurilikte myelin olarak adlandırılan ve sinir liflerinin atrafına saran koruyucu bir kılıfla sarılıdır. Bu bir elektirik kablosunun atrafını saran koruyucu olan ve kısa devreleri önleyen plastiğe benzetebiliriz. Myelin kılıfı her hangi bir yerden parçalandıgında beyinden çıkan ve beyne giden eletrik akımları yavaşlar ve ilgili yerlere gidemez yada yanlış yerlere doğru yönelir. Ve bu yerlerde parçalanan myelin kılıfı yerine sert bir doku (skloroz) oluşur.

Arkadaşlarımın bu hastalığın diğer adı zengin hastalığı demelerine önce şaşırdım. Neden bu adı koymalarını öğrendiğimde güldüm. Genelde iyi yada üst düzey ailelerin genç yaşta bu hastalıkla tanışmaları ve magazin basınında gündemden düşmeyen bir hastalık olmasından dolayı veriliyormuş... tabi bu sadece halk arasındaki söylenti. Emes hastaları için yapılan tüm organizasyonlarda ayrılan ödeneğin diğer ödeneklerden fazla olmasıda bu yüzden. Tiyatro günleri, bahar şenlikleri ve hafta sonu branç saatleri en güzel mekanlarda yapılıyor.

Benimde ilk kez katıldığım Haldun Dormenin yazıp yönettiği ve bir çok ünlü isimin rol aldıgı ‘’sil baştan’’ adlı tiyatroda ne çok kendileriyle barışık şık ve bakımlı emesle tanıştım. Hastalıklarıyla barış içinde yaşamasını öğrenen bu güzel insanları mutlulukla izledim.

Hastalıklarına inat hayatlarına en güzel yerden devam etmeleri ablamada çok güzel moral oldu. Tiyatro başlı başına harikaydı. Hele şarkıya bayıldım bir hafta iş yerimde dilimden düşmedi

‘’merhaba hayat

merhaba sana

Merhaba yeniden dünyaya

Merhaba hayat

Merhaba sana

Merhaba artık umuda’’

bu minik mısralarda ne güzel açıklıyor. Merhaba yeniden yeni güne her yeni gün yeni bir umut.

Gen ilaçın desteğiyle sosyal sorumluluk projesi dahilinde Multipi Skleroz (MS) hastalığı ile ilgili olarak bir farkındalık yaratmak , hasta ve yakınlarına destek olabilmek amacıyla düzenlenmiş böylesi anlamlı bir tiyatro oynunu izlemek mutlu etti bizi en çok da Leyla ablamı.

Emes hastalığının iyileşmeside tamamen morala bağlı . Tek yapılması gereken sevgi dağılımını öğrenmek.

Nedense Türk toplumunda sevgi eksikliği ne çok daha yeni yeni ebeveynler evlatlarıyla sevgi ve mutluluğu bir arada yaşamayı öğrendi. Bir baba büyüklerin yanında çocuğuna ''seni çok seviyorum'' denmesi ne çok ayıp olarak bakılıyordu. Hala doğu kökenli insanlarda bunu gördüğüm için üzülüyorum.

Böylesi bir hastalığın bana katkısı sevgi paylaşımını bir kez daha göstermesi oldu .

Sevgi tüm engelleri yener. Bunu bir kez daha anladım.

Emine zaimoglu yapıcıer

Sündüs Akkaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Hayat, Merhaba Özel İnsan, Merhaba Sevgili Yazarım... Her insan bir kitaptır denir ya benim sevgili arkadaşım Ansiklopedi onu okumakla bitiremez kimse... Yine önemli bir konuya değinmiş oldun sevgili dostum MS'nin ne olduğunu bile bilmeyen öyle çok insan var ki! Zaten insan başına gelmeden çoğu şeyin farkında olmaz ama ben inanıyorum ki bu gibi platformlara girenler farklı insanlar ve çevrelerine karşı ilgili dikkatli kişiler bu anlamda da harika bir ortamda harika yazılar okuyor olmak çok güzel. Teşekkür ediyorum paylaşımın için:))

Selma GÜRBEY TAŞDELEN 
 30.12.2010 15:51
Cevap :
canım ne güzel sözcükler bunlar teşekkür ederim. sende süper konulara deginiyorsun ve başarımız daim olsun.  31.12.2010 9:58
 

Önce ablanıza acil şifalar diliyorum. Çok zor bir hastalık ve dediğiniz gibi herşeyden önce sevgi ve morale ihtiyaçları var hastaların. Ben çok sevdiğim birini kaybettim yıllarca önce. Şimdilerde onu bir zamanlar ayakta tutan şeyin sevgi, ilgi ve yüksek moral olduğunu daha iyi anlıyorum. Ben farkında olmadan ona bunları verebilmiştim. Sözkonusu ettiğiniz etkinliklerin yararı azımsanmayacak kadar çok. Güzel uğraşılarınızın arasına bir yenisini eklemişsiniz. Kutluyorum sizi. Sevgi ve sağlıcakla kalın hep. Sevdiklerinizin size gerçekten ihtiyacı var çünkü.

hazandagüzeldir 
 20.12.2010 22:14
Cevap :
ms hastalıgı aslında korkulacak bir hastalık olmadıgını ögrendim .aslında yaşadıgımız her olay bize bir şeyler ögretiyor.evet sevgi her şeyin önünde .. aslında neyi ögrendim biliyormusunuz kabullenmeyi eger her şeyin yaradandan geldigini bilip kendimizi bıraktıgımızda karşımıza gelen her ne olursa olsun daha rahat atlatıyoruz. ve sevgi evet her şeyi sevgiye bırakmak sanırım bu tüm olumsuzlukları olumluya çeviryor sevgiye ''hazanda güzeldir'' ne hoş bir rumuz.  22.12.2010 9:15
 

Sevgiyi anlatır aslında bütün sanat kolları. ''Sevginin Gücü''nü. Rüya, resim, sevgi ve mutluluğu anlatan o filmi hatırlarsınız. Sevgi tüm dertlerin yegane ilacıdır aslında. Bunu sanat yoluyla aşılayan insanları kutluyorum. Esen kalınız.

Behram Su 
 18.12.2010 10:38
 

Okudum derin bir nefes aldım ve sizi çok sevdiğimi söylemek istiyorum.Başka söze gerek varmı ?

Şennur Köseli 
 17.12.2010 20:26
Cevap :
yapılan her işte bir sevgi olmalı sevgisiz insan çalışıp üretemezki..bende sizleri çok seviyorum sizlerden ne güzel elektirik alıyorum aslında .. iyiki sevdiklerimiz yanımızda yada uzakta ama kalbimizde sevgiyle kalın  20.12.2010 14:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 127
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1931
Kayıt tarihi
: 15.01.10
 
 

Emine Zaimoğlu 21/12/1971 doğumlu. Nişantaşı Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesi resim bölümünü okudu. R..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster