Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
378
 

EMITT Fuarında Bartın Rüzgarları da esti.

EMITT Fuarında Bartın Rüzgarları da esti.
 

İşte Bartın ( PARTHENİA) Sular İlahı şehir...


 

 

 

Dünyanın en büyük 5. Turizm Fuarı olan ve bu yıl 16. düzenlenen Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı ( EMITT ) 9 – 12 Şubat 2012 tarihleri arasında, İstanbul Beylikdüzü’nde yapıldı.

Bartın  Valiliği adına fuara katılan  Bartın İl Turizm Müdürlüğü, TÜYAP’ ta gerçekleştirilen  bu fuar gününde, “ Bartın rüzgarı” esti.

Bartın’ın el sanatlarının yerel çeşitlilikleri sunuldu o gün. Bartın mutfağı tanıtıldı. Kulağa hoş gelen “pumpum çorbası, halışka,” gibi ürünlerden, fuar ziyaretçilerine tattırıldı. Ne yazık ki, çeşitli özel Bartın yemeklerinin  reçetelerinden isteyen davetlilere bu istekleri, yerine getirilemedi. Zira Bartın  Belediyesi, yetiştiremediği mahalli yemeklerin iki- üç dildeki tarif kitapçıkları, isteyenlere dağıtılamamıştı. Ve bu, büyük bir eksiklikti. Öğrendiğimize göre,  hazırlanıyormuş kitapçıklar. Yetiştirilememiş. Ama yine memnuniyetle gözlemledik ki, yöresel yemeklerimiz, göz kamaştırmış.

EMİTT 2012 8/A Salonu'nda stantları bulunan; Bolu, Düzce, Bartın, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Zonguldak illeri; ortak kahvaltıda bir araya gelerek, "ortak kültür ve birliktelik" örneği sergiledi. İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar alanında gerçekleşen "16. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın 8/A Salonu'nda MARKA, BAKKA ve BAKAB'ın işbirliğinde stant açan 9 il; EMITT 2012'in ikinci gününde düzenlediği ortak kahvaltı programı; katılımcılar ve davetlilerce büyük ilgi gördü.

EMİTT 2012 8/A Salonu'nda stantları bulunan Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Zonguldak illerinin birbirinden farklı ve lezzetli yöresel yemeklerinin sergilenerek, ikram edildi.

Fuar etkinlikleri çok genişti. İlkten turizmcilere yöresel ürünlerden  oluşan bir kahvaltı verildi. Ve çok beğenildi.

Karadeniz esintisi olarak hazırlıklı olan ilgililer bu EMITT Fuarı için, Kocaeli Gebze Belediyesinden tutunda, Yalova’ya varıncaya kadar bütün turizmciler seferber olmuştu sanki. Her bir yörenin tanıtımı için  belediyeler ve turizm ilgilileri, adeta birbirleriyle yarıştılar.  Tanıtım  için ellerinden geleni yaptılar.

Meler yoktu ki neler. Kocaelinden Mehteran bölüğü gelmişti fuara. Daha sonra da şunlar resmigeçit yaptı bu dört günlük fuar boyunca:  Ereğli Belediyesi kız futbol takımı gösteri maçı yaptı. Yöresel kıyafetlerle Bartınlıların defilesi başladı . Bunu, yöresel tel kırma işleri takip etti ve sergilendi. Bartın gelinliğinden  zengin motifler gösterildi.

Kartepe belediyesi Anadolu Ateşi  Halk Oyunları sergiledi. Yağlı güreşten numuneler ortaya kondu. Bolu Halk Dansları, Safranbolu folklör ekibi, Yalova Musiki  Derneğinin Atatürk’ün sevdiği şarkıları  seslendirdi. Yöresel sanatçıların sahne gösterileri ve defileleri de epey alkışlandı. Böylelikle dört gün boyunda her şey dört dörtlük ortaya konmuş oldu.

Bartın Valiliği adına katılan Bartın İl Turizm Müdür Vekili  Ayşe Gül Hanım “Bartın’la gurur duyduk. Ve epey ilgi çekmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek memnuniyetini ifade etti.

Alttaki resimlerde, EMIIT katılımcıları ile yöresel yemeklerden örnekler. Bartın Belediye Başkanı Akın, yöresel yemeklerle ve bir Bartın kış manzarası.. En altta  Bartın Standı.

 

da     

 

 

    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ayrıca, Bartın ve Bilecik alfabetik olarak sıralanan fuarlarda (kii bunlar Ankara'da düzenlenen Kültür Fuarları olurdu) yan yana olurdu hep:)) Geçmiş zaman olur ki:) Şimdi bende ziyaretçisiyim fuarların ama zamanında çok emeğim geçti ilim adına. selamlar...

Nuray Ors 
 14.02.2012 19:36
Cevap :
Ne güzel. Eskiden emekçiydiniz. Şimdi de emekçi. Turizm en güzel dalına mensupmuşsunuz. Duyarlıulığınız hoşuma gitti. İlim ve bilim adına sizi selamlarım. Lilicanların Lililacanları na bin selam  14.02.2012 20:03
 

Ya Bilecik ne yaptı, boza ikram etmedi mi:)) 1999 yılından bu yana her yıl EMİTT fuarına Bilecik Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü temsilen gittim. Uluslararası bu fuar turizm profesyonelleri için ciddi bir buluşma, bizim gibi beldesini, sehrini tanıtmak isteyenlere de bir fırsat. Bu yol emekiliğin keyfini çıkarırken bir kez rastladım tv de EMİTT haberlerine. Selamlar efendim

Nuray Ors 
 14.02.2012 1:26
Cevap :
Hımmm! Ne güzel. Renginiz belli oldu bu yazınızdan. Demek turizmcisiniz. Güzel. İlginiz unutulmaz. Selam ve sevgilerle  14.02.2012 15:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 868
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster