Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '08

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
30371
 

Emlak danışmanı prim sistemleri

Emlak danışmanı prim sistemleri
 

www.masaustu-resimleri.com sayfasından lınmıştır.


Emlak sektörü kazançlı bir sektördür. Bunun için çok fazla araştırma yapmaya gerek yok. Her sene Forbes dergisi tarafından açıklanan en zengin 100 listesine bakarsanız cevabı oradadır. Orada arkasında bir şirket olmayan tek insan Donald Trump’tır. Evet emlak işiyle uğraşır…

Türkiye’de emlak sektöründe çeşitli kazanç dağılım sistemleri vardır.

1) Maaş

2) Maaş + Prim

3) Prim

Eğer ilk ikisini düşünüyorsanız lütfen sektörden uzak durunuz. Çünkü emeğinizin karşılığını alamazsınız. Emlak sektöründe güzel bir kariyer yapmak istiyorsanız öncelikle primle çalışma sistemine kendinizi adapte etmelisiniz. Sektörün güzelliği de zaten burada yatıyor. Bir nevi kendi işinizin patronusunuz.

Çoğu ofiste paylaşım oranı (prim yüzdesi) 50 – 50’dir. Bazı ofislerde başlangıç primi daha düşük olmakla beraber ideali 50-50 paylaşımdır.

Ofislerin hemen hemen çoğunda emlak danışmanının kişisel masrafları kendisine aittir. Kişisel masraflar derken, kartvizitler, cep telefon görüşmeleri vbg… şeylerden bahsediyorum. Bu kişisel masraflar ofisten ofise değişmekle beraber, ofis masrafları ne kadar üzerine alırsa paylaşım oranınızı o kadar düşürür.

50-50 paylaşım sistemi iyi ofislerde genelde satış kotalarıyla yukarılara doğru çekilmektedir. Bu kotalar 3’er aylık veya yıllık olarak belirlenir. Bu kotaların sonucunda paylaşım 80-20 (%80 Emlak Danışmanı - %20 Ofis) seviyesine kadar çıkmaktadır.

Bazı ofisler aylık katkı bedelleri talep ederek kotasız bir şekilde 80-20 veya 100-0 paylaşım sistemleri ile çalışabilmektedir. Burada önemli olan aylık bedelin ne kadar olduğudur. Bu sistem genelde yeni başlayan emlak danışmanları için önerilmez. Kariyere başlayıp belli çalışma prensiplerini oturduğunuz zaman geçmenizde fayda vardır.

Ciro konusundaki ilk hedefiniz yılda 50.000YTL’lik bir satış hacmine ulaşmak olmalıdır. Eğer doğru yönlendiriliyorsanız bunu ilk 6 ayda başarırsınız. İkincil hedefiniz cironuzu yıllık 150.000YTL seviyesine çekmektir. Doğru bir planlama ile, bu rakamı her sene katlamaya başlarsınız. Eğer yıllık üretiminiz 150.000YTL’nin üzerine çıkıyorsa ofislerdeki paylaşım oranınız genelde 80-20 olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

onur bey öncelikle selamlar....!gayrimenkul sektöründe uzun yıllar çalışmaktayım.tabiki işverenin de kendine göre haklı yönleri var.ama bide işçi yönünden düşünün.sadece primle çalışan bi işçi düşünün.ev geçindirmek dışında bi de kendi mecburu ihtiyaçları olan bi işçi.sizce ne kadar verimli olabilir?aklı eve götüreceği ekmek peşindeyken kredi kartına yapacağı ödemelerdeyken?haliyle iş performansı düşeceği gibi bu kazancada yansıyacaktır.şunu da açıklıkla söyleyebilirim diyeceksiniz ki maaş verirsek performans yükselecek mi?bunu art niyetli olarakta kullanabilecek insanlar var.maaşım var nasıl olsa iş olsada olur olmasa da mantığıyla düşünen insanlarda var.ama en azından bu işi ciddi ve dürüst bi şekilde yapan insanlara primin yanısıra memnun edici bi maaş ta verilirse en azından kafası rahat olur ve işe kendini daha çok verir....!kazanç arttıkça hem işveren hem de işçi mutlu olur!saygılarımla.......!

FATİH ÇAKMIŞ 
 03.05.2008 15:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4244
Kayıt tarihi
: 14.12.07
 
 

1978 yılının 30 Ekim'inde İzmirde dünyaya geldim. Annem ile Babam, Eczacılık Fakültesinde okurlarken..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster