Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '08

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
920
 

Emlak danışmanlığı sadece kazanç kapısı mı..?

Emlak Danışmanlığı, son zamanlarda en çok tercih edilen meslekler arasında görülüyor. Az sermayeli bir iş kolu olmasının kuşkusuz etkisi büyük. Eskiden bir masa, bir sandalye ve bir telefonla özetlenebilirdi. Günümüzde, standartları iyice belirginleşen, eğitim ve deneyime gereksinim duyulan, güven unsurunun öne çıktığı ve uzmanlaşma yolunda hayli yol alan bir hizmet alanı.

Bir çok eksiğine, özellikle yasal mevzuat noksanlığına rağmen Emlak Danışmanlığına duyulan ilgi ve gereksinim gün geçtikçe artmakta.

Kiralık ve satılık emlakın pazarlanması yanında; kiralayan ve alıcılara sunulan hizmet bu hizmet alanının en çok dikkat çeken kısmı olarak görülüyor.

Emlak Danışmanlığı ve Komisyonculuğu, kurumsal hale getirilebildiği takdirde pazarlama ve sunumun yanında aşağıdaki çok önemli işlevlere kavuşmak mümkün olabilecek:

    Kurumsal bir yapı içerisinde emlak pazarının bütünüyle kayıt altına alınması.

Yasal mevzuatla desteklenerek emlak işlemlerinin kayıtlı ve kurumsal emlak şirketleri tarafından yürütülmesi sağlanarak tüm işlemler kayıt altına alınabilecek ve vergi kaçakları önlenebilecek.

    Kurumsal yapı içerisinde emlak bilgileri noksansız ve güncel olarak tutulabilecek. Ülkenin ve şehirlerin emlak kütükleri doğru olarak oluşturulabilecek ve emlak ihtiyacına göre konut üretimi olanağı değerlendirilebilecek. Emlak alım satım ve kiralama işlemleri emlak şirketleri vasıtasıyla ve kayıt altında yürütüleceğinden emlak işleri ile uğraşanların doğrudan kayıt altına alınması ve vergi takibi kolaylaşacak. Yasal kurallarla oluşturulan emlak piyasasında komisyon oranları doğru bir yörüngeye oturacak. Emlak danışmanlarının hizmet giderleri hizmet esnasında karşılanacağından maliyetler en aza inme yoluna girecek. Emlak alım ve satım işlemleri yasal mevzuata en uygun hale getirilebilecek, tarafların en verimli ve doğru hizmet almaları sağlanacak. Emlak piyasası kendi mantık ve matematik değerleriyle oluşacak ve spekülasyonların önlenmesi olanağı doğacak. Emlak alım-satım ve kiralamalarında kurumsal danışmanlık oluşturulabilecek. Özellikle konut kredilerinde finans danışmanlığı hizmeti alma olanağı artacak. Kapı kapı dolaşıp emlak bulmak yerine bilişim olanaklarıyla en az zahmetle emlak bulma olanağına kavuşulabilecek.

Bütün bu işlevlerle en fazla faydanın oluşturulmasının, hazırlanacak yasal alt yapı ile mümkün olacağı ve buna acilen ihtiyaç duyulduğu değerlendirilmektedir..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 1429
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

Artvin Şavşat doğumlu, İstiklal Savaşı Gazisi oğluyum. Emekli subayım. Binicilik Engel Atlama mil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster