Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '08

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
1247
 

Emlak fiyatları artar mı?

Emlak fiyatlarının artıp artmayacağı bana kalırsa ne uzmanların, ne biz emlak danışmanlarının, ne çeşitli oda ve kurumların öngörüşleri ile tahminde bulunabileceğimiz bir durum değil.

Sayın çok kıymetli müteahhitlerin ve arsa sahiplerinin keyfine kalmış bir durum. Yapma, etme, dur, yeter diyenin olmadığı bir serbest piyasa ekonomimiz olduğu için maalesef özellikle daire fiyatları özellikle son iki yıldır dudak uçuklatacak bir seviyeye gelmiş durumda. Yerin iki-üç kat altında kot bir daireye alıcı olduğunuz zaman dahi 100-150 bin ytl civarı bir fiyatla karşılaşmak artık hiçde şaşırılacak bir olay değil. Acaba yap-sat müteahhitleri bu ülkede insanların ne kadar para kazandıklarını düşünüyorlar? Ya da 18-20 dairelik bir binadan hala 500-800 bin ytl aralığında para kazanabileceklerini mi düşünüyorlar?Bana kalırsa o günler geride kalıyor ve Türkiyede artık emlak yatırımcısı bilinçlenmeye başlıyor. Kimse artık kat karşılığı yapılmış dahi olsa bir dairede 80 bin ytl civarı maliyet karşılığı 150-160 bin ytl istenmesini hazmedemiyor.

Bir daireden 70 bin, on daireden 700 bin ytl kar:)2003-2004 de insanların iştahını kabartan bu marj, piyasada ne kadar boyacı, sıvacı varsa hepsini müteahhitliğe soyundurdu. Sonuç ortada; Sırf dikmen akpınar, karapınar, gökkuşağı mahallelerinde satılmayı bekleyen 3200 adet civarı daire bekliyor. Daha siftah bile edilmeyen, bir tek satış görmeyen yüzlerce bina var. Sayın müteahhitlerimize sesleniyorum; Devlet bu ülkede artık %7-8 den yukarı kar ettirmem size diye bas bas bağırıyor. Artık düşürün şu şişkin fiyatları da hem kim müteahhit kim değil ortaya çıksın, hemde elinizde şişip kalan daireler alıcı bulsun. Herkese mantıklı, makul alış satışlar diler saygılar sunarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu durum birazda arz talep dengesiyle ilgili Savaş Bey....!her bölge için aynısını söylemek imkansız!merkeze çok yakın yerlerde daha inşaata başlamadan bir daire 200-220 bin ytl ye kadar satılabiliyor.bitmiş daireler ise 260-280 bine kadar satılabiliyor.ve pazarlık bile yapılamıyor!bu dairelerin bütyüklüğü ise 90-95 metrekare hiç bir extra artısı olmayan daireler!

FATİH ÇAKMIŞ 
 03.05.2008 11:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 911
Kayıt tarihi
: 26.07.07
 
 

1976 Ağrı doğumluyum, evliyim ve Çağrı adında bir çocuk sahibiyim.Uzun yıllardır emlak sektörüne ola..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster