Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '08

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
956
 

Emlak Satışında Püf Noktaları

Emlak Satışında Püf Noktaları
 

Gayrimenkul Alım Satımında Püf Noktaları

 

İnsanın kendisini rahat, huzurlu ve güvenli hissedebildiği mekânlardan biri, şüphesiz kendi evidir. Günün yorgunluğunu ve gerginliğini, evimize girdiğimizde yavaş yavaş unuturuz. Vazodaki renkli bir buket, akvaryumda ahenkle hareket eden balıklar, evimizde merakla bizi bekleyen bir eşimiz ya da ebeveynlerimiz, günün tüm yorgunluğunu atar, dinlendirir...

 

Büyük meblağların gerektiği bir ev alırken ve satarken başlıca nelere dikkat etmek gerekir?

 

  • Bütçemiz, kredi imkanlarımız ve ihtiyaçlarımıza göre nereden, hangi semtlerden konut alabileceğimizi tespit etmeliyiz.

  • Semtteki emsal olan satışlar, rayiç fiyatları belirler...

  • Gayrimenkulün tapu kaydı önceden kontrol edilmeli. Haciz, ipotek, ihtiyati tedbir, vergi borçları var mı? Tapu bilgileri ile adresin eşleştiğine dikkat edilmeli.

  • Su, elektrik, doğalgaz, yönetim aidatlarının ödenip ödenmediği kontrol edilmeli.

  • Yalıtım, izolasyon: Isı, ses, su yalıtımlarının olması; enerji tasarrufu, sağlamlık ve sağlıklı mekanlar için önemlidir. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan binaların 1 Ocak 2020'den itibaren alım, satım veya kiralanması yapılmayacak.

  • Kiracısı olan ikinci el bir konut alacaksanız, mutlaka kira sözleşmesine bakılmalı ve kiracı ile de görüşülmelidir.

  • Emlak Vergisi ve Bildirimi: Satışı yapılan gayrimenkulün, satıldığı yıl ve geçmiş yıllara ait ödenmemiş emlak vergisinden, yeni alıcı da sorumlu tutulmaktadır. Bu nedenle gayrimenkul alırken, önceki senelerin emlak vergisi borcunun olup olmadığı araştırılmalıdır. Gayrimenkulün satıldığı yılın emlak vergisi de, satan tarafından ödenecektir. Gayrimenkul alanların, ilgili belediyeye yıl sonuna kadar emlak vergisi bildirimi vermeleri gerekiyor. Gayrimenkulün yılın son üç ayı içinde satın alınması halinde ise emlak vergisi bildirimi, gayrimenkulün alındığı tarihten itibaren üç ay içerisinde verilmelidir. (EVK Md. 23)

  • Gelir Vergisi:Gayrimenkul, satın alındığı tarihten itibaren beş yıl içerisinde satılırsa elde edilen kazancın, değer artış kazancı olarak beyan edilip, gelir vergisi ödenmesi gerekir.

  • Ev alma, komşu al (Atasözü): Komşular ve çevre de önemlidir. Bir evi değerli ve huzurlu yapan, aynı zamanda yakın komşularımızdır. Kişinin mutlu ve hüzünlü olaylarını paylaşacak, gerektiğinde yardıma gelebilecek olanlar yakın komşularımızdır.

 

Emlak alım - satımında güvenilir ve deneyimli bir gayrimenkul danışmanı, size kolaylık, zaman ve nakit tasarrufu sağlayacaktır.

 

Esen kalın, güncel kalın,

Şenol ELBAY

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1585
Kayıt tarihi
: 22.06.07
 
 

Girişimci bir pazarlama gurusu olarak İstanbul'da enerji ve gayrimenkul danışmanlık, satış & pazarl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster