Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '08

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
1995
 

Emlak'ta franchise/Emlak Dünyasının Güvenilir Markası!

Emlak'ta franchise/Emlak Dünyasının Güvenilir Markası!
 

Dikkatli olun, kolunuzu da kapmasınlar!


Emlak dünyası durgun günler, hatta aylar yaşıyor. Bu durgunluğu sadece küçük ofisler değil franchise çalışan firmalar da yaşıyor. Franchise ofis satışlarının yoğun olması gereken bu aylarda bu durgunluk yeni franchise bağlantısı yapmak isteyenlere de engel oluyor. Özellikle franchise emlak ofisi olarak var olmaya çalışan ofislerin extra masrafları da düşünüldüğünde ortada gerçekten simsiyah bir tablo var.

Bu konudaki avantaj ve dezavantajları daha önce bir bloğumda anlatmaya çalışmıştım.

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=8316

Bloğum sonunda ne olursa olsun iyi niyetten bahsetmiştim.

Aradan geçen süre zarfında gerçekten de ticari ilişkilerde iyi niyetin ve dürüstlüğün ne kadar önemli olduğunu yasal kanıtlarla anlamış oldum.

Amerika’da uzun yıllar emlak alanında kendini kanıtlamış bir şirketin (Realty World)Türkiye ana lisansörü olarak (D'Partners Emlak Taşıt Kiralama A.Ş.), 40 yıllık anlaşma yaptığını beyan edip ofis satmaya başlayan bir şirketin sadece 2 yıllık bir zaman içinde şirketini kapatıp, isim hakkını başka bir firmaya devretmesi yapılan anlaşmaların geçersizliğini kanıtladı. Yani burada isim hakkı aldığınız ana şirket ya da isim hakkını alan yeni şirket(Garanti Koza) hiçbir şekilde muhatabınız olamıyor. Elinizde alacaklarınızı beyan eden, lehinize sonuçlanmış bir mahkeme kararıyla ortada kalıvermeniz işten bile değil. Banka hesapları bloke edilmiş ve boşatılmış; avukatı telefonlarınıza çıkmayan, adresi ve telefonları artık işlevini yitirmiş bir hayaletin peşine düşmek zorunda kalıyorsunuz. İcra takibi başlatarak, şirketin faaliyet durumu hakkında sicil bilgilerini almanız, iflas veya fesih varsa sıraya yazılmanız (yasal süre geçmediyse) ve bu alacağınızı tahsil etmek için, yeni bir maddi ve manevi savaşa başlamanız gerekiyor. (Tabi böyle bir gücünüz kaldıysa!)

Şirketle ilk anlaşmanız gereği, franchise şartlarını yerine getirmek için yaptığınız yüklü harcama zaten dava konusu olamıyor. Binlerce liranız sokağa atılan bir bedel oluyor. Şirkete nakten ödediğiniz isim hakkını geri almak için, elinizdeki sözleşmeye göre davayı açıyorsunuz. Bu da bir masraf demek, ayrıca davaların sonuçlanması genelde 2 yılı buluyor. Ve bu süre içinde bu iyi niyetli(!) şirket sorumluları isim hakkını başka bir firmaya devrederek; yeni firma bünyesinde yine yönetim pozisyonunda icraatlarına devam edebiliyorlar. Yeni yeni anlaşmalarla ofis sayılarını arttırmak için ‘ne kadar güvenilir olduklarını, yüksek kazanç kapısı’ olduklarını, en lüks otellerde düzenledikleri toplantılarda ilan etmeye devam edebiliyorlar (sloganları: emlak dünyasının güvenilir markası(!).

Ne yazık ki, elinizde yasal alacak belgeniz olsa da; karşınızda kılıfını yasalara uydurarak devam eden, iyi niyeti (!) açıkça ortada olan şirketler/şahıslar halen var ve bu düzende de olmaya devam edecekler. Onlar kazançlarına kazanç katarken; nice insanlar yaşadıkları bu olayla, insana, etiğe bakış açılarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalacaklar. Bir de maddi kayıplarını, bozulan düzenlerini, yaşamak zorunda bırakıldıkları yeni hayatı!

Bu konudaki mağduriyet yasal kanıtlarıyla mevcuttur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MB yazarları içinde de yöneticiler var ,ve her ne hikmetse 1 günde profillerinde değişiklikleri yaptılar bu yazıdan sonra.Bu arada ben profilimi değiştiremiyorum :)Ama bazı yazarlar 1 saatte değiştirebiliyorlar.

arslan.ilhami 
 07.07.2008 9:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1379
Toplam mesaj
: 381
Ort. okunma sayısı
: 1577
Kayıt tarihi
: 18.08.06
 
 

Zamandan şikayet ederken, ne kadar hızlı aktığını fark edemeden geçmiş yıllar. Kırklı yıllar, kır..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster