Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '13

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
356
 

Emniyet Genel Müdürlüğü ve UYAP'tan yanıt var

Daha önce MB'de Atatürk Havalimanı pasaport kontrolde kişisel  olarak karşılaştığım, aranan bir kişiyle olan isim benzerliğinden dolayı uzayan kimlik araştırması konusunda iki blog yazmıştım.

Pasaport kontroldeki Emniyet Müdürlüğü memurlarının ifadesine göre aynı sorun yaklaşık 12 bin Türkiye vatandaşını da ilgilendiriyordu.

Bloglarımın ikincisinde sorunu Internet üzerinden Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) de yazdığımı ve oradan gelen yanıtı sizlerle paylaşmıştım.

Her ne kadar BİMER'in bana verdiği yanıtta, ne yapılmasıyla ilgili gereklilikten söz edilmiş olsa da konuyla ilgili devlet birimleri arasında kendilerinin aktif bir girişimde bulunduklarına dair bir belirti yoktu.

Ben de konuyu Internet'ten UYAP sayflarındaki elektronik mektup üzerinden ADALET BAKANLIĞI Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'na açtım ve Yazılım Destek Şube Müdürlüğü'nden şu yanıtı aldım:

"Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olarak Uyap Bilişim sisteminin kullanımı, geliştirilmesi hakkında hizmet vermekteyiz. Mahkeme ve İcra Dosyalarına erişim, düzeltme yapma ve bilgi verme yetkimiz yoktur. Bu nedenle talebinize başkanlığımızca yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.Talebinizini isim benzerliği bulunan mahkemeye yapmanız gerekmektedir."

Oysa ki BİMER'in yanıtında "...İsim benzerliğinizden dolayı mağduriyetinizin giderilmesi için ilgili birimin taraf ile ilgili TC kimlik numarasını sisteme girmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili, ilgili birim ile irtibata geçilmesi gerekmektedir." denilmişti. Bu birim anlaşılan UYAP değilmiş, hiç üstüne alınmadı.

Ancak BİMER sorunu İçişleri Bakanlığı'na da aktarmış olmalı ki, emailinden Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bu konuda oldukça tatmin edici ve sorunun giderildiğine dair yanıt geldi. Bunu da aynen aktarıyorum:

"3071 Sayılı Dilekçe Hakkı Kanununa göre yurda giriş-çıkışlarda yaşamış olduğu soruna ilişkin göndermiş olduğunuz talebiniz incelenmiştir.

Pasaport kontrolü yapan personelimiz pasaportlara sadece mühür vurmakla görevli olmayıp, pasaportun kişiye ait olup olmadığı, geçerli olup olmadığı, tahrif edilmiş olup olmadığı, kişinin yurda giriş çıkışında mani bir halinin olup olmadığı ile adli ve idari yönden bir sakıncasının bulunup bulunmadığı hususlarını da incelemektedir.
 
AB uygulamalarında da olduğu gibi sıra bekleyen diğer yolcuların mağdur edilmemesi için tereddüt edilen kişiler ayrı bir bölüme alınarak görevliler tarafından detaylı incelemelere de tabi tutulmaktadırlar.
 
Bununla birlikte, ülkemize giriş-çıkışlarda isim benzerliğinden dolayı karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik olarak UYAP projesi üzerinde teknik çalışmaların tamamlandığı Adalet Bakanlığı tarafından bildirilmiştir. Bilgilerinize rica ederim. Emniyet Genel Müdürlüğü"
 
Bu durumda başta BİMER olmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sorularıma verdikleri zamanında verdikleri yanıtdan dolayı teşekkür ediyorum.
 
Umarım aynı sorunla bir dahaki Türkiye ziyaretinde karşılaşmam. Bu da benim ve konuya ilgili diğer vatandaşlar için Türkiye'de devlet vatandaş ilişkileri bakımından vatandaş lehine önemli bir ilerleme olduğunu gösterecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 147
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1300
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Arkeolog olarak arkeoloji, Eski Çağ tarihi, günümüzde sit ve çevre sorunları başlıca ilgi alanlar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster