Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3839
 

Emniyet şeridinde milletvekili…

Emniyet şeridinde milletvekili…
 

İlker YASİN


Trafikte milletvekilleri, hâkim ve savcılara tanınan imtiyazların sona ermesi gündemdeyken, İstanbul’da önceki akşam Kanal D Spor Genel Müdürü İlker Yasin ile AKP İstanbul milletvekili Recep Koral arasında yaşanan trafik tartışması adliyeye taşınmış.

Emniyet şeridinden seyreden şahsı durdurarak “Ne arıyorsun bu şeritte, bir de beni tehlikeye atıyorsun” gibi suçlamalarda bulunduğu AKP İstanbul Milletvekili Recep Koral ise iddiaları yalanlayarak, Karayolları Trafik Kanunu’nun 71. maddesinden doğan hakla korunan araç niteliğindeki otomobilinin emniyet şeridinden gitme hakkı olduğunu söylemiş karakolda…

Doğrusu, milletvekillerinin böyle bir “Geçiş üstünlüğü” var mı ve de bu “Üstünlük” yasa ile belirlenmiş mi diye merak ettim ve “Karayolları Trafik Kanunu”nun Milletvekili tarafından beyan edilen maddesini açıp okuma ihtiyacını hissetim. Eğer böyle bir hakkı var ise, milletvekiline “Haksızlık” etmek olmaz diye düşündüm.

Hadi gelin şimdi anılan kanunun 71. maddesini hep birlikte okuyalım…

11.05.1953 TARİH VE 6085 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU ANILAN MADDESİ.

Madde 71- (232 sayılı Kanunla yürürlükten kaldırılmıştır).

Efendim, anılan kanunun 71. maddesinde eskiden böyleymiş. Sonra kanun değişmiş ve şöyle olmuş.

13.10.1983 TARİH VE 2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNUNUN İLGİLİ MADDESİ

Madde 71 - Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar öncelik sırasıyla şunlardır:

a) Cankurtaran araçları, yaralı veya acil hasta taşıyan araçlar,

b) İtfaiye araçları,

c) Hükümlü veya sanığı takip eden veya emniyet ve asayişi korumak için acele olay yerine giden zabıta araçları,

d) Bir trafik suçu işleyerek kaçan aracı takip eden veya trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine gitmekte olan görevlilere ait araçlar,

e) Alarm sırasında sivil savunma hizmetlerinde görevli bulunan araçlar,

f) Koruma ile görevli ve korunan araçlar,

Bu araçlar görev halinde iken geçiş üstünlüğü hakkına sahiptir.

Bu hak, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, duyulur ve görünür geçiş üstünlüğü işaretini vermek şartı ile kullanılır.

Bu araçlar, bu Kanun ve yönetmelikte yazılı trafik kısıtlama ve yasaklarına bağlı değildir.

Bunların birbirleriyle karşılaşmalarında birinin diğerine göre geçiş üstünlüğü yukarıda yazılı olan sıraya göredir.

Zorunluluk olmadığı hallerde geçiş üstünlüğünü kullanmak yasaktır.

(Değişik fıkra: 21.05.1997 – 4262/4 md.) Zorunluluk olmadığı halde gereksiz geçiş üstünlüğü hakkını kullanan sürücüler 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

Sayın vekilimiz, sanırım bu maddenin (f) fıkrası uyarıca “Koruma ile görevli ve korunan araçlar” kapsamına giriyor anlaşılan.

Ancak, Sayın milletvekili, karayolunda seyrederken her nasılsa “Koruyan” aracı yok. Ama aracı, her nasıl oluyorsa “Korunan” araçlar tahtında sayılıyor.

Merak ettim bir de TBMM sitesinden “Özgeçmişi”ni aldım sizler için. Orada da şöyle yazılmış.

“Recep Koral, 15 Temmuz 1948'de Niğde Koyunlu köyünde doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Nuriye'dir. İnşaat Mühendisi; İstanbul Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Serbest şantiye mühendisliği, Belediye'de İmar, Ruhsat Denetim ve Fen İşleri Müdürlüğü, Belediye Teknik Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Gaziosmanpaşa ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi oldu. İki Dönem İstanbul Gaziosmanpaşa Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. İstanbul Mahalli İdareler Enstitüsü Kurucu Üyesi ve Yöneticisi, İstanbul Amatör Spor Komitesi Üyesi, Gaziosmanpaşa Güreş İhtisas Kulübü Kurucusu olarak görev yaptı. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. İngilizce bilen Koral, evli ve 7 çocuk babasıdır.”

İzninizle şimdi biz “kanun” ve “kimlik” bilgilerinden sonra kendi “Yorum”umuzu aktaralım.

Eski kanunu geçtik. Zaten eskimiş. Yenisine bakınca, 71. maddenin (f) fıkrasında “Koruma ile görevli ve korunan araçlar”dan söz ediliyor.

Yani, Sayın Milletvekili’nin karayollarında seyrederken “Emniyet şeridi” bölümünde gidebilmesi ve bu şeridi “Hak” olarak kullanabilmesi için yasaya göre önünde veya arkasında bir “Koruma” aracı seyrediyor olması ve kendisinin de böylelikle “Korunan araç” sıfatını taşıması gerekiyor.

Diğer bir taraftan, habere göre Sayın Milletvekili, muhatabına aracındaki “Tepe lambası”nı göstererek “Emniyet şeridi”ni kullanma hakkı olduğundan söz etmiş.

Demek oluyor ki “Koruma aracı” olmasa da ve kendisi de seyir halinde iken “Korunan araç” sıfatını taşımamış da olsa “Tepe”sinde bir lamba olduğundan, onun “Önemli” bir zat-ı muhterem olduğunu anlamamız gerekecek.

Bu haber nedeniyle şunu da öğrendik ki, Sayın Milletvekillerinin araçlarında “Tepe Lambası” var ve bu da zorunlu. Çünkü ya önlerinde bir “Koruma aracı” ile seyrederek “Korunan araç” olduklarını gösterecekler, ya da çart diye “Tepe lambası”nı başlarının üstüne koyup “Önemli” olduklarını belirtecekler.

Karar:

1-İşte o zaman “Emniyet şeridi”ni yasaya göre kullanma hakkına sahiptirler.

2-Tepe lambası veya koruma aracına da gerek yok, zaten “Dokunulmazlıkları” olduğu için “Zırh” içinde bulundukları zaman sürecinde her türlü yasayı ihlal etme, yok sayma ve “Asli” kişilere karşı “Vekil” sıfatları ile üstünlüklerini sürdürmeleri haktır.

Karar, temyizi mümkün olmamak kaydıyla verilmiştir.

Sayın İlker YASİN…

Sen de “Yediğin laf” ile kalacaksın n’apalım abi, adam milletvekili ya…

20 ARALIK 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

acaba meclistekilere milletin vekili nasıl olunur diye kurs mu verilse belki birşeyler öğrenirler

nurten san 
 24.12.2007 11:54
Cevap :
Sayın Nurten SAN... Olur mu ki? Onlar kendilerini "Her şeyin üzerinde" gödükçe pek faydası olacağını sanımyorum. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  24.12.2007 12:23
 

BU KONUYA BİR KATKI VERMEK İSTİYORUM.İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ 25.02.2005 TARİHLİ BİR GENELGESİ VAR.BU GENELGE,TRAFİK KURALINI İHLAL EDEN KİŞİNİN TBMM ÜYESİ,HAKİM VE SAVCILAR,DİPLOMATİK MUAFİYETİ OLAN KİŞİ OLMASI DURUMUNDA BU KİŞİLERE CEZA TUTANAĞI YERİNE TESPİT TUTANAĞI DÜZENLENMESİ VE BU TUTANAĞIN NEREYE GÖNDERİLMESİ GEREKECEĞİNİ İÇERMEKTEDİR.ANLAŞILAN SAYIN VEKİLİMİZ BİR ŞEYLERİ BİR YERLERDEN DUYMUŞ ANCAK KONUYU TAM ANLAMIYLA ALGILIYAMAMIŞ YADA BİLİNÇLİ OLARAK SULANDIRMIŞ.ESASINDA KANUN MADDESİNİ FALAN NİYE KARIŞTIRMIŞ Kİ.BURADAN SESLENMEK İSTİYORUM KENDİSİNE;SAYIN VEKİLİM,SİZ TC'NİN MİLLETVEKİLİSİNİZ,SİZLERE HERŞEY,HERYER SERBESTTİR.KİMSENİN SİZE BİR ŞEY SORMAYA HAKKI YOKTUR.OLA Kİ DENSİZİN BİRİ ÇIKIP DA,SİZ SAYIN MİLLETVEKİLLERİMİZİ TANIYAMADI VE HADDİNİ AŞARAK BİR ŞEYLER Mİ SORDU.LÜTFEN SİZ HEMEN KANUN MADDESİNİ FALAN AÇIKLAMADAN MİLLETVEKİLİ HÜVİYETİNİZİ GÖSTERİN VE OLAY ORADA KAPANSIN.ZİRA BU ÜLKEDE HERKES BİLİYORKİ SİZLERİN KALDIRILAMAYAN DOKUNULMAZLIĞI VAR... ATİLA KARAKULLUKÇ

Atila Karakullukçu 
 21.12.2007 19:09
Cevap :
Sayın Atila KARAKULLUKÇU... Katkınız için teşekkür ederim. eklenecek bir şey kalmadı. Saygı ve sevgilerimle... İBRAHİM PEKBAY  21.12.2007 23:21
 

program yapan Nihat Sırdar'ın yıllardır verdiği mücadeleyi anımsattı yazınız bana..Emniyet şeridinin hangi durumlarda kimlerin kullanabileceğini, orasının ayrıcalık konusu yapılamayacağını anlatmaktan kurallara uymayan sürücülerin plakalarını yayından cümle aleme duyurmaktan, özel şarkılar çalmaktan vazgeçmese de gelişme yok... Milletvekili olunca her türlü ayrıcalığa da sahip olunur ülkemizde nasılsa..Ör nek paylaşımınız için teşekkürler...Sağlıklı, keyifli bir bayram diliyorum. Saygılarımla..

Tuğba 
 21.12.2007 1:36
Cevap :
Sayın Tuğba Kardeşimiz... Yorumunuz için teşekkür ederim. Sadece "Milletin vekili" olanların ayrıcalıklı yaşaması, ne zak ki Türkiye'de var. Haırlı bayramlar Diliyorum. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  21.12.2007 12:55
 

Konuyu duymamıştım açıkcası ama, ciddi bir şekilde bilgilerle yorumlayıp yazmışsınız,elinize sağlık.. bayramınızı da kutluyorum, sağlık ve mutluluklar diliyorum:)

mutlumavi 
 20.12.2007 21:54
Cevap :
Sayın "mutlumavi"... Yorumunuz için teşekkür ederim. Sizlerin de bayramını kular, sağlık ve esenlikler dilerim Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  20.12.2007 22:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster