Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1341
 

Empatik bir evlilik

Empatik bir evlilik
 

İnsanlar neden evlenirler? Bu soruya tek bir cevap vermek imkansızdır. Ancak cinsiyetlere göre genel bir cevap vermek mümkündür. Örneğin bir erkek neden evlenir? Genel sebepleri şunlardır; neslini devam ettirmek, evin işlerini yapacak biri olsun ve yaşlanınca onu karısından başka kimsenin çekmeyeceğini bildiği için:). Peki, kadınlar neden evlenir? Bu soruya verilecek cevaplar ise genel olarak, kendilerini değerli hissetmek, sevilmek, korunma ihtiyacı ve kaprislerine katlanacak birisini bulmak:) içindir.

Bu tespitleri yaptıktan sonra bazı evliliklerin neden anlaşmazlıklarla devam ettiği veya olumsuz sonuçlandığı herhalde daha rahat açıklanır. Kadın erkekten kendisini değerli hissettirecek sözler söylemesini ve davranışlarda bulunmasını beklerken, birçok erkek için bunlar çok anlamlı değildir. Hatta "lüzumsuz" olarak bile görülebilir. Örneğin; akşam eve gelirken alınacak bir çiçek, eşinden habersiz bir lokantada rezervasyon yaptırmak, ona ne kadar güzel yemek yaptığını söylemek, hayat arkadaşı olarak neden onu seçtiğini açıklamak ve bunun gibi herkese ve her kesime hitap edebilecek ufak jestler kadınların kendilerini değerli hissetmelerine yardımcı olur. Kadınların yine erkeklerden beklediği en önemli davranış "destek" davranışıdır. Bir kıyafet alırken bile "Çok güzel, zevkin çok güzel senin!" demek onu dünyanın en mutlu kadını yapmaya yeter. Belki eve gittiğinizde "Keşke bu rengini almasaydım!" tepkisiyle karşılaşabilirsiniz ama işte burası da az önce bahsettiğim "kaprislerine katlanmanız" için sizi tercih ettiğini hatırınızdan çıkarmadığınız sürece bir sorun olmayacaktır. Erkeklerin, kadınlardan beklediği nedir? Herşeyin önceden hazır olmasıdır. Örneğin, yemeğe oturulacaksa herşey önceden hazır olmalı ve ona bir iş koşulmamalıdır. Kadın ise sofrayı beraber hazırlamayı ister! "Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır" gerçeğini yaşatmalarını bekler erkekler, kadınlar ise hayatta beraber yürümeyi beklerler!
İlginç olan nedir? Evliliklerin ne amaçla kurulduğunu iki taraf asla konuşmaz. Yani, evlilikten ne anladıklarını, neden evlendiklerini paylaşmazlar. Evliliklerle ilgili en iyi açılımı evlilerin birbirleriyle olan konuşma süreleri belirler aslında. Evlilik öncesi flört ve nişanlılık devresi en çok konuşulan dönemdir. Bir çok vaatler verilir, üst düzey bir paylaşım vardır. Ancak, evlendikten sonra verilen sözler unutulur, abartılı paylaşım yerini ilk bir iki yıl sonunda yarı bencilliğe bırakır. Evlilik öncesi dönemdeki temel saplantı "sahip olma"dır. Bu saplantının insana yaptıramayacağı çok az şey vardır. Örneğin, futbol hastası bir erkeğin, nişanlısının "Bu akşam sinemaya gidelim mi?" arzusunu geri çevirememesi gibi. Kadın bu duruma bakarak, benim kocam olacak kişi benim isteklerimi ve beklentilerimi dikkate alıyor düşüncesini geliştirebilir. Sahip olma duygusunu tatmin eden erkek, evlilikle beraber aynı soruya, "Bu akşam TV de çok önemli bir maç var." diyerek cevap verir ve kadının zihninde oluşturduğu bütün şemaları yıkar. Dedik ki evlilikle beraber sahip olma saplantısı gerçekleşiyor. Bundan sonra evliliğin, halk arasında "Cicim Ayları" dediğimiz en güzel ikinci dönemi gelir. Sağlıklı evliliklerde hiçbir dönem abartılı yaşanmaz. Ancak, sağlıksız temellerle atılmış evlilikler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu dönemde de "cinsel birleşme" ile, abartılı yaşanması muhtemel, haz odaklı bir yaşantı söz konusudur. Evliler yine çok konuşurlar ancak konu odaklılığı ve dinleme azalır. Sağlıksız evliliklerde sorunlar, 5-10 yıl arasını kapsayan evliliğin üçüncü dönemi diyebileceğimiz dönemde kendisini belirgin olarak gösterir. Artık doygunluk artar, katlanma eşiği azalır. Evliler artık daha az konuşurlar, göz teması süreleri kısalır, hatalara abartılı tepkiler verirler. “Zihin okuma” dediğimiz, karşısındakinin davranışını ne amaçla yaptığını, ona sormadan açıklama ve suçlama davranışı artar. Kavgalar ve suçlamalar artar. Evliliğin ilerleyen evrelerinde de bu sorunlar artarak devam eder. Bireyler, yaşlılıklarında ise evliliklerini sorgularlar ve olumsuz bir evlilik geçirmişlerse iyice umutsuzluğa kapılır ve benlik bütünlükleri zedelenir.

Bütün bu açıklamalarımızı neden yaptık? Çünkü, evlilik gibi genelde insanın hayatında bir defa olan ve ömür boyu sürebilen bir olgunun çokta farkında olunmadan yaşandığını göstermek amacıyla. Eşler, birbirlerini anlamaya, değer yargılarını çözmeye, birbirlerine saygı göstermeye ve kendi kişilikleriyle evliliklerini sürdürmeye çalıştıkları anda daha mutlu ve daha huzurlu bir evliliğin de kapılarını açmış olacaklardır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güvenle saygıya ve oradan da sevgiye ulaşılabildiğini, emeğin huzur denen ürünle gül bahçeleri yaptırabileceğini pek güzel ifade etmişsiniz. Bir uzmandan tavsiyeler okumak hepsinden daha değerli. Teşekkürler.

Mehmet Arda 
 30.04.2008 16:49
 

zaman zaman kişi kendinden dahi sıkılabiliyor dolayısıyla fazla karşı tarafın üstüne gitmemekte fayda var. Alanlar özgür olmalıdır. İngilizler kadar uzak Türkler kadar yapışık hayatlar elbette bir sürü sıkıntı getirecektir . Denge... Saygı yeter gibi geliyor ....

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 03.12.2007 16:26
 

Merhaba; yazınızı merakla okudum.Evlilik bence alış-veriş değildir.Evlilik paylaşımdır.Aynı ev içinde huzur ve mutluluğu yakalamaya çalışmaktır.Hiçbir beklenti olmamalıdır.Yapılan veya yapılacak olan özveriler zorunluluk olmamalıdır.Bana baksın,yemek yapsın gibi beklentiler kadını rencide eder.Evet görev paylaşımı olabilir ,zaten evliliğin tabiatında vardır.Akıllı hiçbir kadın oturup kendi yapacağı işleri kocasından beklemez ama gerekiyorsa koca da aynı görevleri yapmaktan kaçınmamalıdır.Evlilikte esas olan paylaşım,saygı ve sevgidir.Samimi ve içten duygular olmalıdır.

serpilfan 
 02.12.2007 20:58
 

http://www.cantenkaya.com/egitimler/seminer-goruntuleri/erkekler-sever-ama-soylemez.html Biraz tek taraflı oldu ama idare edin lütfen:-))

Emef 
 30.11.2007 5:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2059
Kayıt tarihi
: 07.11.07
 
 

Psikolojik Danışmanım, iki tane dünya tatlısı çocuğum var. Fanatik Beşiktaşlıyım... Psikolojiye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster